Seria brutalnych ataków na Trakcie Królewskim. Będzie więcej patroli i kontrole w sklepach

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Policjanci zatrzymali podejrzanego o uderzenie turystkiKRP I Śródmieście
wideo 2/3
Seria ataków na Nowym Świecie

Po napaściach na Nowym Świecie pojawią się tam dodatkowe patrole policji i straży miejskiej - poinformował stołeczny ratusz. Jeszcze w lipcu śródmiejska policja mówiła nam, że ataki na Nowym Świecie to "czysty przypadek" i nie ma mowy o wzroście przestępczości.

Na początku lipca mężczyzna podszedł na Nowym Świecie do turystki i uderzył ją w twarz. Wszystko nagrały kamery miejskiego monitoringu. Wcześniej 35-latek zaczepiał przechodniów, demolował ogródki kawiarni i groził kelnerom. Niecałe dwa tygodnie później doszło do kolejnej napaści. Mężczyzna przyłączył się do grupy nieznanych mu pijanych osób i został przez nie dotkliwie pobity i okradziony. O kolejnym ataku na Nowym Świecie policjanci poinformowali 18 sierpnia. Na opublikowanym przez nich filmie widać napastników, którzy biją pięściami i kopią leżącego na chodniku mężczyznę. I tym razem pomoc wezwał operator miejskiego monitoringu.

Jak przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, to właśnie o bezpieczeństwie na Trakcie Królewskim rozmawiali przedstawiciele miasta i służb na spotkaniu w Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Poprowadził je dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki, a udział w nim wzięli między innymi przedstawiciele policji, straży miejskiej, Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu i burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens - wymieniała Gałecka.

- Trakt Królewski, a szczególnie Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, to serce i wizytówka stolicy. Zależy nam, by rejon ten był jak najbardziej bezpieczny i dostępny dla wszystkich naszych mieszkańców i gości. Dlatego wszelkie problemy z bezpieczeństwem chcemy zdusić w zarodku – powiedział cytowany w komunikacie Domaradzki.

Burmistrz dzielnicy Śródmieście nazwał zaś ostanie incydenty "niepokojącymi". - Stąd nasza współpraca ze służbami porządkowymi - obejmiemy szczególnym nadzorem miejsca chętnie odwiedzane przez warszawiaków i turystów – wyjaśnił.

Więcej patroli i kamer

Do poprawy bezpieczeństwa w rejonie Nowego Świata ma przyczynić się kilka zmian. - W obszarze tym pojawi się więcej patroli policyjnych i straży miejskiej. Funkcjonariusze będą umundurowani tak, by byli jak najlepiej widoczni w poszczególnych porach dnia - poinformowała Gałecka i dodała, że szczególną uwagę temu rejonowi mają poświęcić również pracownicy miejskiego monitoringu. - Przedstawiciele służb zarekomendowali też rozważenie rozbudowy sieci kamer - zaznaczyła.

Miasto planuje też kontrole punktów sprzedaży alkoholu pod kątem przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości. - Kierownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Śródmieście zacieśni współpracę z przedsiębiorcami i przedstawicielami służb, by na bieżąco weryfikować i dokumentować problemy - zapowiedziała rzeczniczka.

"Czysty przypadek"

Po drugim ataku na Nowym Świecie zapytaliśmy policję, czy odnotowała na Trakcie Królewskim wzrost przestępczości. - Nie, to raczej czysty przypadek, że w krótkim okresie czasu doszło tu do dwóch takich zdarzeń. Nie widzimy, żeby takich przestępstw było ostatnimi czasy więcej - mówił wtedy oficer prasowy śródmiejskiej komendy Robert Szumiata.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl