Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. "Zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta"

Autor:
dg/
tam
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o budowie placu Centralnego
Rafał Trzaskowski o budowie placu CentralnegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plRafał Trzaskowski o budowie placu Centralnego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział rozpoczęcie przebudowy placu Defilad. Powstanie tu plac Centralny z zielenią i zbiornikami retencyjnymi. Prace - zgodnie z założeniami - mają potrwać do lipca 2024 roku.

- Wreszcie po dziesięcioleciach niemocy to miejsce się zmieni. Zaczyna się remont. Będziemy tu mieli zupełnie nowy plac Centralny - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. I dodał: - Przed chwilą rozmawiałem z wykonawcą. Mamy nadzieję, że wszystko stanie się w czasie, czyli do końca lipca przyszłego roku.

109 drzew i odwzorowana przedwojenna siatka ulic

Trzaskowski zaznaczył, że miejsce, gdzie powstanie plac Centralny, "jest trudne". - Jak zaczynamy kopać w samym centrum Warszawy, to wykopujemy mnóstwo niespodzianek. Ale jestem przekonany, że to miejsce szybko będzie wyglądało zupełnie inaczej - podkreślił.

- Miejsce będzie zielone, uporządkowane - posadzone zostanie 109 drzew kilku gatunków, ale również będzie nawiązywać do historii miasta. Zostanie odwzorowana siatka ulic, które tutaj były przed wojną. Ale samo miejsce będzie inne, nowoczesne i przestronne, z którego wszyscy będziemy dumni. To część przebudowy całego centrum. Wszystkie ulice wokół będą się zmieniać. Bo Warszawa zasługuje na nowe centrum - powiedział Trzaskowski.

Zbiorniki retencyjne zbiorą deszczówkę

Za budowę placu Centralnego będzie odpowiedzialny Zarząd Dróg Miejskich. Dyrektor tej instytucji Łukasz Puchalski podkreślił, że to historyczny moment dla ZDM, bo pierwszy raz realizuje inwestycję, która nie jest drogą.

- Projekt z jednej strony trudny, z drugiej strony łatwy. Łatwy, bo możemy wygrodzić sobie teren, na którym będziemy realizować tę inwestycję, co jest niespotykane w momencie, gdy przebudowujemy drogi, po których cały czas jeżdżą samochody. O tyle trudny, że jesteśmy w sąsiedztwie budynku, który jest bardzo mocno okablowany - wyjaśnił Puchalski.

Na placu powstaną cztery zbiorniki retencyjne, w których będzie zbierana deszczówka do nawadniania. Będą znajdowały się na głębokości sześciu metrów, a w jednym przypadku nawet ośmiu.

Do budowy użyte zostanie sześć rodzajów kamienia, z czego znaczna część to kamień odzyskany z rozbiórki placu. Reszta uzupełniona zostanie kamieniem skandynawskim - grafitem w trzech kolorach: szarym, czerwonym i zielonym.

Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 roku przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

- Projekt o tyle trudny, że realizujemy go etapowo, bo trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz trzeba zapewnić dojazd do Pałacu Kultury - wskazał Puchalski.

"Zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta"

Wicedyrektor Biura Architektury Wojciech Wagner ocenił, że inwestycja jest kluczowa dla wizji Nowego Centrum Warszawy. - Łączy wreszcie to, co było przez dekady odizolowane wskutek takiego projektowania urbanistycznego lat 50. w złym wydaniu - monumentalnego, przeskalowanego, na co nałożyła się jeszcze kwestia przypadkowości i taniej komercji lat 90. - wyjaśnił.

- Niezależnie od tego, jak będą się podobały detale, to liczy się, że zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta, w którym chce się przebywać - powiedział Wagner.

"Ta inwestycja łączy to, co przez dekady było odizolowane"
"Ta inwestycja łączy to, co przez dekady było odizolowane"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Przebudowa za ponad 60 milionów złotych

Jak informuje stołeczny ratusz, budowa placu Centralnego zostanie zrealizowana przez firmę Balzola. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 61,2 mln zł. Wykonawca ma 60 tygodni, czyli ok. 14 miesięcy na realizację.

Urzędnicy przypominają również, że zagospodarowanie przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje.

"Autorzy z A-A Collective z Zygmuntem Borawskim na czele zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki" - wskazał stołeczny ratusz.

Autor:dg/ tam

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości