Śródmieście

Śródmieście

Po pożarze tęczy. Policja: mamy podejrzewanego, analizujemy nagrania

Dwudziestokilkuletni mężczyzna związany ze środowiskiem kibiców warszawskiego klubu jest podejrzewany o podpalenie tęczy na pl. Zbawiciela podczas "Marszu Niepodległości. Stołeczna policja zbiera materiał dowodowy i analizuje nagrania z monitoringu oraz przekazów medialnych. Wczoraj mężczyzna został zatrzymany.

Powyrywane słupki i potłuczone szyby. Warszawa po marszu

We wtorkowy poranek Warszawa obudziła się zmęczona i niewyspana. Na ulicy Wilczej trwa sprzątanie po starciach chuliganów z policją. Kostka brukowa, która służyła za amunicję została już zebrana z jezdni. O zajściach przypominają powyrywane słupki i znaki drogowe, oraz potłuczone szyby samochodów, na których chuligani wyładowali swoją agresję.

72 zatrzymanych, 12 rannych policjantów. Policja podsumowuje marsz

19 rannych, 12 poszkodowanych policjantów, 72 zatrzymane osoby, zniszczone auta i spalona tęcza na Placu Zbawiciela - to najnowszy, podany przez policję bilans "Marszu Niepodległości" zorganizowanego w poniedziałek przez środowiska narodowe. Pochód został rozwiązany przez ratusz, na żądanie policji.

Mieszkańcy skłotu: Próbowali nas podpalić albo dostać nas w środku

- Wiedzieli co atakują, wiedzieli którędy wejść. Próbowali nas podpalić albo dostać nas w środku - stwierdził jeden z mieszkańców skłotu "Przychodnia" w Warszawie, przed którym doszło do zamieszek podczas "Marszu Niepodległości". Rozmówcy reportera TVN24 twierdzą, że atakujący "byli przygotowani", a policja nie reagowała.

Tak wyglądał atak na skłot. "Zaczęli chuligani"

To chuligani, którzy odłączyli się od Marszu Niepodległości, rozpoczęli zamieszki w Warszawie - mówi dziennikarz, który był na miejscu zdarzenia. Grupa zamaskowanych mężczyzn zignorowała protesty straży marszu i zaatakowała skłot przy ulicy Skorupki.

Zamieszki na obrzeżach Marszu Niepodległości

Przy ul. Skorupki doszło do starć dwóch grup. Jak podała policja, napastnicy starli się z mieszkańcy skłotu. Wzajemnie obrzucali się kostką brukową, racami i butelkami. Niespokojnie było też w okolicy pl. Konstytucji i pl. Zbawiciela.

Centrum zamknięte przez marsz

W związku z marszami i zgromadzeniami publicznymi w centrum Warszawy trzeba spodziewać się sporych utrudnień. Na bieżąco będziemy relacjonować sytuację z ulic.

Tysiące osób pobiegło dla Niepodległej

O godzinie 11:11 wystartował XXV Bieg Niepodległości. Ponad 12 tysięcy biegaczy postanowiło na sportowo uczcić dzisiejsze święto. Z numerem 10. pobiegł premier Donald Tusk. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Arek Gardzielewski. Trasę przebiegł w 30 minut. Natomiast wśród kobiet najlepszy czas (32 minuty) uzyskała Reinis Hartmanis.

Zagraj w "Drogi do wolności"

Święto Niepodległości to doskonała okazja do prześledzenia naszych "Dróg do wolności". Tak nazywa się gra miejska, którą organizuje Muzeum Historii Polski.

Marsze, bieg i apel pamięci. Stolica świętuje Niepodległość

Nawet 50 tysięcy osób może wziąć udział w Marszu Niepodległości. Oprócz niego w stolicy odbędzie się 10 innych zgromadzeń. Utrudnienia spowoduje również bieg. Jego trasa będzie prowadziła ulicami Śródmieścia i Mokotowa. Wszystko w ramach Święta Niepodległości.

Capstrzyk Niepodległości i marsz PiS

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się już 10 listopada. W niedzielę odbędzie się Capstrzyk Niepodległości oraz marsz PiS. Kilka ulic będzie wyłączonych z ruchu.

Policyjna infolinia na Święto Niepodległości

W związku z Marszem Niepodległości, Biegiem Niepodległości i innymi zaplanowanymi na poniedziałek manifestacjami, poruszanie się tego dnia po mieście będzie mocno utrudnione. Dlatego stołeczna policja postanowiła uruchomić specjalną infolinię. O sytuacji na drogach będzie też informować na portalach społecznościowych.

Abp Michalik czuje "oburzenie i niesmak" ekspozycją w CSW

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik wyraził w piątek "oburzenie i niesmak" w związku z ekspozycją "Adoracja" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. - To obrazoburczy akt, który uważam za niedopuszczalny - stwierdził w oficjalnym oświadczeniu.

Przy "Pawiaku" odsłonili tablicę. "W hołdzie ofiarom"

Tablicę poświęconą ofiarom nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau odsłonięto w piątek przy Muzeum Więzienia "Pawiak" w Warszawie. - To symbol cierpienia i ofiary całego narodu - mówili podczas uroczystości inicjatorzy upamiętnienia.

Na ulicach będzie kilka tysięcy funkcjonariuszy

11 listopada, w związku z obchodami Święta Niepodległości oraz rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ, mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć utrudnieniami. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilka tysięcy policjantów, żandarmów, strażników miejskich.