Śródmieście

Śródmieście

Ratusz zgłosi wyburzenie do prokuratury

Miejscy urzędnicy zapowiadają, że nie odpuszczą firmie, która bez pozwolenia wyburzyła stuletni budynek na Powiślu. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, ratusz złoży w tej sprawie wniosek do prokuratury.

Wystarczył długi weekend. Stuletnia willa w gruzach

Wystarczył długi weekend, by Warszawa straciła kolejny historyczny budynek. Na Powiślu w gruzach legła willa z 1904 roku, choć była wpisana do ewidencji zabytków. O rozbiórce przy ul. Zajęczej 4 poinformował tvnwarszawa.pl internauta Jacek.

Radni będą przemawiać krócej? Projekt zmian w statucie

Ograniczenie do ośmiu minut czasu wystąpień radnych na sesjach Rady Warszawy zakłada projekt zmian w statucie miasta, który 29 sierpnia rada ma skierować do uzgodnienia z premierem. Podobne ograniczenia obowiązują już w innych miastach, m.in. w Krakowie i Poznaniu.

Śladami wybitnego architekta. Znajdą bezcenne archiwum?

Zawdzięczamy mu współczesny kształt Starego Miasta i przedwojenną rekonstrukcję murów obronnych. Architekt Jan Zachwatowicz zmarł wprawdzie 30 lat temu, ale teraz możemy poznać jego Warszawę podczas spacerów i spotkań z córkami projektanta.

Wojskowa defilada przeszła przez Warszawę

Al. Ujazdowskimi defiladowało ok. 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego oraz podchorążowie z dęblińskiej "szkoły orląt". Sprzęt można było zobaczyć również na Agrykoli.

Iskry na warszawskim niebie

Nad głowami widzów czekających na wojskową defiladę przeleciało w szyku 7 samolotów TS-11 Iskra. Na niebie pozostały za nimi polskie barwy narodowe.

Prezydent: To hołd społeczeństwa dla polskiego żołnierza

- Potrzebne są wzorce do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać złe, twarde granice niechęci czy zbyt daleko idącej konkurencji politycznej - powiedział Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia tablicy poświęconej generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. W stolicy trwają obchody Święta Wojska Polskiego. Zakończy je uroczysta parada wojskowa.

Prezydent szefową komisji wybierającej dyrektora ds. kultury

Hanna Gronkiewicz-Waltz pokieruje pracami komisji, która oceni kandydatów na dyrektora stołecznego Biura Kultury - poinformował Ratusz. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 kandydatów, którzy w najbliższym czasie przystąpią do testu wiedzy o kulturze i prawie.

Chcą pomnika rotmistrza Pileckiego na Ursynowie

Czy na Ursynowie stanie pomnik Witolda Pileckiego? Chce tego stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" oraz stołeczni radni PiS, którzy przygotowali już odpowiedni projekt uchwały. Ratusz nie mówi nie, ale uważa, że decyzję o lokalizacji pomnika powinny poprzedzić konsultacje w Radzie Warszawy.

Znicze, kwiaty i LUC. Dzień Pamięci Starówki

Były znicze i kwiaty w miejscach pamięci, uroczystości przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki. Na koniec Dnia Pamięci Starówki na pl. Zamkowym odbyło się multimedialne widowisko artystyczne pt. 39/89 Zrozumieć Polskę.

Halicki nie rezygnuje. Znów złożył skargę ws. referendum

Andrzej Halicki złożył do warszawskiego komisarza wyborczego skargę ws. referendum dotyczącego odwołania prezydent stolicy. Szef mazowieckiej PO ma zastrzeżenia do prawidłowości zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Wcześniej poseł dowiedział się, że jego skarga nie będzie rozpatrywana, ponieważ złożył ją do nieodpowiedniego organu.

Tłumy w Parku Odkrywców. Przyszli oglądać Perseidy

Prawdziwe tłumy zjawiły się w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik, żeby oglądać wspólnie Perseidy. Specjalnie dla miłośników astronomii nie włączono oświetlenia mostu Świętokrzyskiego, Stadionu Narodowego i CNK.

"Najwięcej meteorów będzie przed świtem"

W nocy z poniedziałku na wtorek przypada maksimum Perseidów - jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. - Musimy być cierpliwi, meteory na pewno nie pojawią się od razu - radzi Karol Wójcicki z CNK.

Budowa Trasy Łazienkowskiej i metra na zdjęciach sprzed lat

Rozkopana stolica denerwuje dziś wielu mieszkańców, ale wystarczy cofnąć się w czasie, by zobaczyć, jak wtedy toczyły się prace. Dzięki zdjęciom z Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć jak wyglądały budowy Trasy Łazienkowskiej, linii średnicowej i metra.

Marywil odkrył tajemnice. Nie wiadomo, co z parkingiem

Archeolodzy zakończyli badania pozostałości Marywilu, który przed laty pełnił rolę "centrum handlowego". Udało się dokopać do kilku przedmiotów datowanych nawet na XVII w., ale stan samych fundamentów jest zły. Czy i jak będzie budowany w tym miejscu parking podziemny, okaże się po pełnych wynikach z badań.

Kładą SAMI na Spacerowej. GDDKiA się przygląda

Pionierski remont ul. Spacerowej rozpoczęty. Drogowcy zamknęli jezdnię od ul. Puławskiej w kierunku Belwederskiej. Do poniedziałku mają ułożyć specjalną mieszankę, która uchroni jezdnię przed pękaniem.