Śródmieście

Śródmieście

Mezuza na muzeum. "Możemy poczuć się jak w domu"

Mezuzę - czyli pojemnik z fragmentem Tory wieszany tradycyjnie na obramieniach drzwi w żydowskich domach - zainstalowano w u wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W tym tygodniu muzeum ma zostać otwarte dla zwiedzających. Główną ekspozycję zobaczymy jednak dopiero za rok.

Rondo dla Reagana na węźle Łopuszańska

Imię byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma nosić rondo na węźle Łopuszańska. "Tak" dla Reagana powiedzieli eksperci skupieni w zespole nazewnictwa, a także radni dzielnicy Włochy - to na jej terenie znajduje się rzeczone rondo.

Na Nowolipki wróciły autobusy

Ulica Nowolipki jest już przejezdna. Na swoją trasę wróciły autobusy linii 107. Od piątku wodociągowcy usuwali tam awarię przy skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II.

Złota 44 prawie gotowa. Dźwig się rozbiera

Z warszawskiego krajobrazu znika charakterystyczny czerwony dźwig, "przyklejony" do budynku Złota 44. Demontaż potrwa co najmniej tydzień. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się po nowym roku.

Bulwary zmieniają się w gruz

Po jednej stronie jeszcze w miarę uporządkowany teren, a po drugiej już gruzowisko. Tak z perspektywy mostu Śląsko-Dąbrowskiego wygląda modernizacja lewobrzeżnych bulwarów. A właściwie rozbiórka betonowych elementów nabrzeża, która poprzedza właściwe prace.

Do Smoleńska z Kartą Historii? Ośrodek KARTA protestuje

"W imieniu Fundacji Ośrodka KARTA (...) składamy stanowczy protest przeciwko zarejestrowaniu Fundacji Karta Historii" - od takich słów rozpoczyna się komunikat fundacji. Sprawa dotyczy ulotek informujących o możliwości wykupienia wycieczki do Smoleńska i Katynia, które 10 kwietnia były rozdawane przed Pałacem Prezydenckim.

Wywiozą pamiątki z Pragi. Wrócą już do nowego muzeum

- Z Muzeum Pragi wywożone są eksponaty – zaalarmowali tvnwarszawa.pl internauci. Jak się dowiedzieliśmy, pamiątki, które znajdują się w magazynach przy Ząbkowskiej są na razie pakowane, a później mają trafić do Pałacu Kultury i Nauki. Dyrekcja tłumaczy to bezpieczeństwem i finansami.

Pociągi na moście przyspieszą do 60 km/h

Zamiast 40 km/h, pociągi pojadą przez most średnicowy 60 km/h, czyli z prędkością obowiązująca na całej linii. W czerwcu ruszy remont torowiska podmiejskiego. PKP wybrały właśnie wykonawcę.

Dyrygent pokieruje fontannami na Podzamczu

Multimedialne fontanny będą w tym roku tańczyły w rytm nadawany przez dyrygenta. Wizerunek jego i muzyków ukaże się na ścianie wody już na początku maja, kiedy to po raz pierwszy zobaczymy "Wodną symfonię".

Thatcher za Gierka? Zdecyduje Rada Warszawy

Bezimienne rondo przy Dworcu Centralnym stało się miejscem historyczno-ideologicznego starcia. Sojusz Lewicy Demokratycznej zaproponował na patrona Edwarda Gierka, ale Platforma Obywatelska chce by nosiło imię zmarłej w poniedziałek byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

Bez wind Na Rozdrożu. 700 metrów zamiast przejścia

Przy placu Na Rozdrożu trwa remont przejścia podziemnego. Nie jest on jednak dla pieszych udręką. Wręcz przeciwnie. W końcu bez przeszkód można przejść przez Aleje Ujazdowskie. Po remoncie niepełnosprawni i rodzice z wózkami znowu będą nadrabiać 700 metrów.

Minister wyjaśnia miastu, jak wytyczać pasy rowerowe

Można wytyczać pasy rowerowe wzdłuż ulic, przy których parkują samochody - taka jest ministerialna interpretacja przepisów, które do tej pory odwrotnie odczytywał miejski inżynier ruchu. Zdaniem Zielonego Mazowsza, otwiera to drogę do rowerowej rewolucji w Warszawie.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. W środę utrudnienia w ruchu

W środę, w związku obchodami 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej, kierowcy w Warszawie muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. O zakazie wjazdu m.in. na Krakowskie Przedmieście i Al. Ujazdowskie będzie na bieżąco decydować policja - poinformował stołeczny ratusz.