Planowali muzeum, będzie urząd. 167 tysięcy złotych w błoto


Ponad 167 tysięcy złotych wydano na projekt Muzeum Drukarstwa w budynku przy ul. Marszałkowskiej. Pieniądze poszły w błoto, bo koncepcja nie zostanie zrealizowana. Pomieszczenia, które miały służyć kulturze i edukacji, zajmą pracownicy urzędu wojewódzkiego.

Nowe Muzeum Drukarstwa miało zająć budynek dawnej drukarni "Życia Warszawy" przy Marszałkowskiej 3/5. Od połowy 2011 do połowy 2012 instytucja prowadziło tam tymczasową działalność, włączając się w organizację festiwali Okno Na Warszawę czy Niewinni Czarodzieje.

Projekt powędrował do szuflady

Wyłoniony w przetargu projekt Marka Rytycha zaprezentowano ponad cztery lata temu. Koncepcja zakładała przedstawienie kolejnych etapów życia książek i gazet: od składania tekstu, poprzez drukowanie, po czytelniczy finał w eleganckim saloniku. Na całej długości budynku miało powstać szklane pomieszczenie z pracowniami i salami wykładowymi. Obok stanęłyby eksponaty wyławiane z ciemności przez punktowe oświetlenie. Pracownia miała otrzymać za projekt ponad 725 tysięcy złotych.

- Projekt jest już nieaktualny. Decyzję podjęła jeszcze poprzednia dyrekcja - nie pozostawia złudzeń Jarosław Trybuś, od roku wicedyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy (Muzeum Drukarstwa jest jego oddziałem) - W tej chwili skupiamy się na remoncie głównej siedziby przy Rynku Starego Miasta. To jest priorytet – dodaje.

Budynek przy Marszałkowskiej 3/5tvnwarszawa.pl

Zły stan techniczny i problemy własnościowe

Inwestycja nie będzie realizowana z kilku powodów. Przy jej przygotowaniu popełniono poważne błędy. Umowa na projekt dotyczyła 1337 m kw powierzchni, podczas gdy 5-letnia umowa najmu, którą muzeum zawarło w 2009 roku, obejmowała zaledwie 964 m kw.

- To nie zezwalało na uzyskanie pozwolenia na budowę oraz na uzyskanie pozwolenia Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na otwarcie muzeum. Powierzchnia wynajmu, bezpośrednio otoczona przez inne podmioty, bez możliwości swobodnego wejścia do przestrzeni muzealnej z zewnątrz, stwarza poważne zagrożenie i uniemożliwia właściwą ochronę – czytamy w mailu Joanny Dudelewicz z zespołu inwestycji muzeum.

Kolejnym argumentem miał być zły stan techniczny budynku przy Marszałkowskiej: instalacji, ścian oraz stropu nad piwnicami pod dziedzińcem wewnętrznym. Te wady miały wręcz uniemożliwiać wprowadzenie sprzętu budowlanego i wniesienie części eksponatów np. ważących kilka ton maszyn drukarskich.

Dudelewicz podnosi także kwestię roszczeń wobec nieruchomości. Ich istnienie pozwalało tylko na krótkotrwałe wynajęcie lokalu. Proponowany okres pięciu lat nie satysfakcjonował ówczesnych władz muzeum.

Mówi Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego
Mówi Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiegoDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Wojewoda przejmuje budynek

Z tych powodów zawieszono umowę z pracownią architektoniczną Marka Rytycha na pierwszym z trzech zaplanowanych etapów. Na projekt, którego realizacja okazała się niemożliwa, muzeum wydało 167 628 złotych.

Budynkiem zainteresował się urząd wojewódzki, który zajmuje już jedno z pięter. - Pierwotnie mieliśmy dzielić obiekt z Muzeum Drukarstwa: oni mieli mieć trzy piętra, a my dwa. Ale kiedy dowiedzieliśmy się, że muzeum rezygnuje ze swoich planów, postanowiliśmy wykorzystać budynek na nasze cele. Chcemy tam przenieść wydział obsługi cudzoziemców z ul. Długiej, być może także wydział polityki społecznej z ul. Czerniakowskiej – tłumaczy Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Jak przyznaje Biały, urząd ma świadomość, że do budynku są roszczenia. – Procesy są długotrwałe i nie zawsze kończą się oddaniem nieruchomości w naturze, czasem wiąże się to z odszkodowaniami – zwraca uwagę rzeczniczka.

Remont nieruchomości ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Urzędnicy planują, że już we wrześniu będą przyjmować przy Marszałkowskiej 3/5 pierwszych interesantów.

Eksponaty zostają w magazynie

Tymczasem Muzeum Drukarstwa pozostaje bezdomne. Biura mieszczą się przy ul. Trębackiej, a eksponaty przechowywane są w magazynach w podwarszawskim Pruszkowie. Perspektyw na poprawę sytuacji nie widać.

- Z pewnością w odnowionych wnętrzach naszej głównej siedziby przy Rynku Starego Miasta znajdzie się miejsce na aktywność Muzeum Drukarstwa, ale w małej formie: spotkań czy warsztatów. Będzie sala poświęcona drukarstwu, ale niestety nie uda się w niej pomieścić wszystkich maszyn, które znajdują się w zbiorach muzeum – przyznaje Jarosław Trybuś.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Marek Rytych, MHW

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP