Śródmieście

Śródmieście

Tęcza rozświetliła plac Zbawiciela

Tęcza wróciła na plac Zbawiciela. Tym razem na chwilę, jako instalacja z wody i światła, z okazji Tygodnia Równości i symbol wsparcia środowisk LGBT. Sobotnią Paradę Równości postanowili uczcić też twórcy Google Maps. Na mapie Warszawy tęczowymi kolorami zaznaczyli jej trasę.

Reprywatyzacja w sądzie. Wnioski o wykluczenie sędziów

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył rozprawy w sprawie decyzji komisji weryfikacyjnej dotyczącej działek przy Twardej 10 i 8 oraz Siennej 29. Przyczyną były wnioski o wyłączenie ze sprawy jednej z sędzi, które złożyli przedstawiciele komisji weryfikacyjnej. - To celowe przedłużanie całego postępowania - stwierdzili pełnomocnicy miasta.

Opłata za wjazd do centrów miast. Posłowie dają zielone światło

W miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców będą mogły powstawać strefy czystego transportu, do których wyjazd będzie płatny dla właścicieli samochodów z tradycyjnym napędem silnikowym - wynika z uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Opłata będzie mogła wynieść maksymalnie 2,5 zł za godzinę.

Studenci UW okupują balkon rektoratu

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego protestują przeciw zmianom w szkolnictwie wyższym. Kilkadziesiąt osób weszło do Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie znajduje się siedziba rektora uczelni. Na balkonie wywiesili transparenty. Noc spędzili w środku budynku.

Dworzec Centralny zabytkiem. Wpis jeszcze "przed wakacjami"

Warszawa Centralna ma zostać zabytkiem. Według informacji "Gazety Stołecznej", wojewódzki konserwator Jakub Lewicki jeszcze w czerwcu ma wpisać dworzec do rejestru i tym samym, objąć go ścisłą ochroną. Zyskają ją też przystanki kolejowej linii średnicowej - Powiśle i Ochota.

"To nasze święto wolności". Toast w rocznicę wyborów

Na placu Konstytucji, w pobliżu legendarnej kawiarni Niespodzianka liczna grupa osób spotkała się, by wznieść "toast za wolność". To już dziesiąta taka akcja. Mieszkańcy spotykają się w tym miejscu regularnie - 4 czerwca w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Śpiewak chce parku na placu Defilad. "To 1. punkt w naszym programie"

- Latem nie da się tu wytrzymać, bo jest jak w piekarniku. Zaś zimą mamy tu ogromny smog. To miejsce jest nieludzkie - tak o placu Defilad mówił w poniedziałek Jan Śpiewak. Podkreślił, że powinien tu powstać Park Centralny i to przedsięwzięcie będzie pierwszym punktem jego programu wyborczego.

Święto Dziękczynienia. Prezydent zapalił 150-letnią świecę

Procesja z relikwiami świętej siostry Faustyny Kowalskiej przeszła w niedzielę z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odbyła się msza święta z udziałem władz państwowych. Tegoroczne obchody XI Święta Dziękczynienia przebiegały pod hasłem "Dziękujemy za niepodległość".

Remont tej ulicy planowali od kilku lat. Wreszcie dobiegł końca

Zakończył się długi i budzący niemało kontrowersji remont ulicy Marka Edelmana w Śródmieściu (przed dekomunizacją - Lewartowskiego). Mieszkańcy mają do dyspozycji "dwa razy więcej miejsc postojowych, szerszy pas zieleni, a także znaczne usprawnienie ruchu" - wyliczają urzędnicy dzielnicy.

Plany zagospodarowania powstają latami. Siedem lat na jeden dokument

90 miesięcy, czyli ponad siedem lat - tyle czasu trwało średnio uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które zostały przyjęte w tym i ubiegłym roku. O tempo prac miejskich planistów zapytał w interpelacji radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura.

Półnagi spacerował mostem Łazienkowskim

Półnagi mężczyzna "spacerował" w czwartek wieczorem po moście Łazienkowskim. Interweniowali policjanci, którzy dostali aż osiem zgłoszeń. Nagranie dostaliśmy na warszawa@tvn.pl i Kontakt 24.

Młodzieżowy Sejm "na uchodźstwie"

Nie przy Wiejskiej, ale na Uniwersytecie Warszawskim spotkają się młodzi deputowani z całej Polski. O godzinie 11 na stołecznej uczelni rozpoczęło się posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Kancelaria Sejmu po przeniesieniu obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży na wrzesień wydała komunikat do młodych polityków, którzy wezmą udział w posiedzeniu na UW. "Nie dajcie się mamić, że to dobra oferta" - napisano.

Ile lat potrzeba na remont toalety?

Kolejki do plastikowej toalety, sto metrów od Grobu Nieznanego Żołnierza i pomnika smoleńskiego to codzienny widok w zabytkowym, reprezentacyjnym Ogrodzie Saskim. Zarząd Zieleni zapewnia, że jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na remont starego szaletu, który lata temu zamknięto na cztery spusty. Ale to nie pierwsza taka deklaracja.