Plac Centralny, nie Defilad. Umowa na projekt podpisana

Zwycięska praca
Zwycięska praca
Źródło: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen (Warszawa, Szwajcaria)

Znikną parkingi naziemne i samochody, będzie mniej bruku, a więcej zieleni i wody. Tak ma wyglądać plac Centralny. Biuro Architektury podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej placu przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki.

To zwieńczenie dłuższego procesu rozpoczętego międzynarodowym konkursem architektonicznym. Komisja złożona z architektów i ekspertów wybrała koncepcję konsorcjum A-A Collective. Projektanci mają teraz 60 tygodni na wykonanie kompleksowej dokumentacji od dnia podpisania umowy.

Chodzi o centralną część placu Defilad, między wejściem głównym do PKiN a Marszałkowską. Dziś znajduje się tam parkingi i nieformalny dworzec autobusowy. Ratusz konsekwentnie używa dla tej przestrzeni nieoficjalnej nazwy "plac Centralny".

"Centrum przejdzie metamorfozę"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił, że w czasie jego kadencji powstanie reprezentacyjna przestrzeń publiczna w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki.

- Centrum przejdzie metamorfozę i zostanie dostosowane do oczekiwań i zróżnicowanych stylów życia mieszkańców. Rozpoczynamy też budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej - mówił. Umowę na budowę podpisano w ubiegłym tygodniu. Ale wciąż nie wiadomo, kto zbuduje sąsiedni budynek TR Warszawa, ponieważ miasto nie dysponuje prawem do wszystkich działek. Sprawa jednej z nich toczy się od dłuższego czasu w sądzie.

Wszystkie te inwestycje są ze sobą ściśle związane.

- Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – stwierdziła Marlena Happach, dyrektor Biura architektury i Planowania Przestrzennego.

Przestrzeń łącząca elementy parku i placu

Architekci z A-A Collective przekonywali, że nie chcą tworzyć "kolejnej kamiennej pustyni".

- Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu - mówili. - Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy – wyjaśniali. Zapewni to dobór roślin, które nie tracą liści na zimę i są zielone przez cały rok.

Blisko elewacji bocznej planowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, od strony ulicy Marszałkowskiej, będzie staw o powierzchni ok. 140 m kw. - Oczko wodne będzie miało formę jednego z historycznych dziedzińców (zburzonych kamienic czynszowych) i zostanie obłożone białym marmurem – przekonywali architekci.

Asymetryczny układ z historycznym odniesieniem

Niesymetryczny układ chodników i zieleni stanowić ma symboliczną, "fantomową” mapę po nieistniejącym mieście. Nawierzchnie z bruku przypominają układ dawnych ulic. Trawniki są obrysem po przedwojennych kamienicach. Domy zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, a ich relikty zburzone i usunięte, by zrobić miejsce pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. Linie getta warszawskiego uczytelni pas w nawierzchni placu ułożony z czerwonych, wypalanych cegieł.

Pierzeje nowego placu tworzyć będą Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, a z drugiej strony tymczasowy pawilon z falującym dachem.

Zobacz także : podpisanie umowy na Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Podpisanie umowy na budowę MSN

Podpisanie umowy na budowę MSN

Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Dyrektor o podpisaniu umowy
Dyrektor o podpisaniu umowy
Teraz oglądasz
"Czujemy się przygotowani do podjęcia wyzwania"
"Czujemy się przygotowani do podjęcia wyzwania"
Teraz oglądasz
Prezydent Warszawy o muzeum
Prezydent Warszawy o muzeum
Teraz oglądasz
Rafał Trzaskowski o przetargu na drugi budynek TR
Rafał Trzaskowski o przetargu na drugi budynek TR
Teraz oglądasz

Podpisanie umowy na budowę MSN

ap/b

Czytaj także: