Trwa remont Parku Skaryszewskiego, który drogowcy rozpoczęli we wrześniu we współpracy z Zarządem Zieleni. Prace weszły na kolejny etap. Nową aleją warszawiacy będą mogli przejść się już wiosną - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich.
Park Skaryszewski to perła na mapie Warszawy. W 2009 roku, w czwartej edycji konkursu Briggs&Stratton został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce, a w edycji Best Park 2009 zajął trzecie miejsce w Europie. W parku rosną wyjątkowe okazy drzew i krzewów - między innymi orzesznik gorzki, kłęki amerykańskie i wiekowe magnolie japońskie.
Aleja będzie wodoprzepuszczalna
Oprócz bogatej flory, powstały w latach 1905-16 Park Skaryszewski ma też ciekawą historię i od 1973 r. jest terenem zabytkowym, dlatego remont wymagał zgody konserwatora. Drogowcy wymieniają nawierzchnię alei głównej, będzie teraz wodoprzepuszczalna. Końcowy odcinek w pobliżu ronda Waszyngtona zostanie wykonany z asfaltu. Tak jak dawniej, zanim w parku stanął (nieistniejący już) pomnik Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej, pas zieleni nie będzie rozdzielać alei na dwie mniejsze części.
Historyczne, ale tylko z wyglądu, będzie też oświetlenie. Betonowe słupy zostaną zastąpione stylizowanymi latarniami, odwzorowującymi pastorały z 1923 roku. Ledowe oświetlenie będzie wyposażone w czujniki ruchu, które będą dostosowywać natężenie światła do liczby spacerowiczów. Takie rozwiązanie będzie działać od godziny 22 do północy i pozwoli zaoszczędzić energię. Od północy do rana, temperatura barwowa zmniejszy się. Dzięki temu, efekt "zanieczyszczenia światłem" będzie mniejszy, a barwa oświetlenia będzie bardziej przyjazna dla zwierząt.
Na początkowym fragmencie głównej alei, zamkniętym najwcześniej, remont ciągle trwa. Ale, że te prace zbliżają się już ku końcowi, wykonawca zdecydował o rozpoczęciu przebudowy kolejnego odcinka. Przyspieszy to modernizację "Skaryszaka", nową aleją warszawiacy będą mogli przejść się już wiosną. "Aleję zamknęliśmy dopiero w okresie jesienno-zimowym, mimo że prace rozpoczęliśmy latem, tak żeby jak najmniej utrudnić korzystanie z parku mieszkańcom. Nie zamykamy też całkowicie skrzyżowań z aleją obwodową" - podkreślają w komunikacie drogowcy.
Bez ingerencji w naturę
W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów. Drzewa, między innymi jesiony wyniosłe, do tej pory rosły przy asfaltowej nawierzchni, przez co droga się kruszyła, a krawężniki wypiętrzały. W projekcie nie było jednak mowy o ingerencji w naturę i wycince jakiejkolwiek zieleni.
ZDM zapewnia, że drzewa w trakcie remontu zostały odpowiednio zabezpieczone, na przykład barierkami, które ochraniają je przed uszkodzeniami. Prace prowadzimy tak, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko naruszenia potężnych jesionów. Po zakończeniu remontu teren zielony wokół drzew będzie powiększony, co poprawi ich warunki życia. Zieleni nie będą przeszkadzać też kable oświetleniowe – te zostaną poprowadzone środkiem alei, a nie przy drzewach.
Oprócz remontu alei głównej i wymiany oświetlenia, w parku prowadzone są też inne prace Zarządu Zieleni. W 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego wymieniono nawierzchnię alejki biegnącej od ulicy Międzynarodowej do osi głównej Parku Skaryszewskiego i przeprowadzono renowację trawników po obu jej stronach. Dodatkowo przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne drzew i posadzono sześć nowych sztuk.
W minionym roku przegłosowano kontynuację tego projektu. Prace związane z naprawą alejki nad brzegiem Jeziora Kamionkowskiego, ułożeniem nawierzchni mineralnej i odtworzeniem zniszczonego drzewostanu są już na finiszu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM