Dzielnicowi radni PiS-u apelują o pas dla samochodów w ciągu planowanej Trasy Tysiąclecia

Źródło:
PAP
"Apelujemy to mieszkańców, żeby uczestniczyli w konsultacjach społecznych"
"Apelujemy to mieszkańców, żeby uczestniczyli w konsultacjach społecznych"
TVN24
"Apelujemy to mieszkańców, żeby uczestniczyli w konsultacjach społecznych"TVN24

Po propozycji ratusza w sprawie nowego kształtu Trasy Tysiąclecia, radni Prawa i Sprawiedliwości z Pragi Południe razem z wiceministrem sprawiedliwości zaapelowali, by w toku konsultacji cały ciąg trasy miał pas drogowy dla samochodów. Ich zdaniem to odkorkowałoby ulicę Targową.

Trasa Tysiąclecia, planowana od czasów PRL, miała łączyć Pragę Południe i Pragę Północ. Trzypasmowa droga miała tworzyć prawobrzeżną część obwodnicy śródmiejskiej. Teraz ratusz proponuje rowerostradę, linię tramwajową, zieleń, place, lokalne drogi dla samochodów, jednak tylko na wybranych odcinkach. Pod torami kolejowymi przy Dworcu Wschodnim trasa biegłaby w tunelu. Ruszyły już konsultacje społeczne w tej sprawie. Powrotu koncepcji drogi dla samochodów chcą radni PiS.

- Okazuje się, że Rafał Trzaskowski proponuje dzisiaj, by ta ważna trasa, która miałaby doprowadzić do odkorkowania Targowej, do stworzenia połączenia między Pragą Północ i Pragą Południe, nie będzie w taki sposób zrealizowana, jaki zapowiadano od kilkudziesięciu lat, czyli klasycznego połączenia drogowego. Ma być to połączenie rowerowe - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, były radny miejski. Przypomniał, że wciąż miasto nie dokończyło obwodnicy śródmiejskiej, która to inwestycja została zarzucona.

Wymyślili ją za Starzyńskiego, planowali w PRL. Zamiast Trasy Tysiąclecia ma być rowerostrada>>

- Trasa Tysiąclecia tak naprawdę mogłaby być taką skromną nagrodą pocieszenia dla mieszkańców Pragi, ale niestety taką nie będzie - powiedział Kaleta. Podkreślił, że trasę planowano jako wielopasmową, a w zaproponowanej przez ratusz koncepcji jest miejsce tylko dla rowerów.

Radni apelują o porozumienie w sprawie pełnometrażowej drogi

- Rafał Trzaskowski prawobrzeżnej Warszawie proponuje kładkę rowerową, proponuje Trasę Tysiąclecia jako trasę rowerową, a nie realizuje tych inwestycji, które są dla mieszkańców Pragi naprawdę ważne - zaznaczył i dodał, że sam uwielbia jeździć na rowerze, ale uważa, że trochę przesadnie do tych inwestycji Rafał Trzaskowski podchodzi. Zaapelował, aby w toku konsultacji cały ciąg Trasy Tysiąclecia miał w pełni zrealizowany pas drogowy, pas dla samochodów, tak żeby ulica Targowa mogła być bardziej przepustowa. - Obawiamy się, że za chwilę będzie propozycja, żeby właśnie ulicę Targową zwęzić - zaznaczył Kaleta i podkreślił, że ciągle łamane są obietnice wobec prawobrzeżnej Warszawy. Tam, gdzie są duże inwestycje, remont wiaduktu w ciągu Paryskiej, Wybrzeże Szczecińskie, to są inwestycje, które wspiera rząd, a nie bezpośrednio Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy. W prawobrzeżnej Warszawie największe propozycje inwestycyjne miasta to są inwestycje wyłącznie rowerowe - podkreślił.

Do mieszkańców obu Prag zaapelował radny Damian Kowalczyk. - Apelujemy do mieszkańców obu Prag, wszystkich prażan, by uczestniczyli w tych konsultacjach społecznych, zablokowali tę inwestycję w postaci rowerostrady i wypracowali wspólne porozumienie odnośnie utworzenia pełnometrażowej drogi oraz ewentualnej dla rowerów - powiedział na konferencji.

"Oczekujemy, że miasto zastanowi się nad koncepcją"

O nowej koncepcji Trasy Tysiąclecia mówił też radny Paweł Szabłowski.

- Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że w ramach tej proponowanej konsultacji na tym obszarze, gdzie miała być przeprowadzona duża trasa, nagle pojawia się po stronie Pragi Południe kilkanaście nowych obiektów. To są głównie obiekty mieszkalne. W samej bliskości Dworca Wschodniego, tuż przy samych torach, przy wielkiej składnicy kolejowej ma powstać akademik. To nie jest miejsce odpowiednie, żeby taką infrastrukturę budować - podkreślił.

Przypomniał, że ta propozycja rozbiega się z tym, co jeszcze dosłownie dwa tygodnie temu mówiły władze dzielnicy o tzw. bazarze Rogatka. - Władze dzielnicy nas informowały, że w tym roku rozpoczną się prace dotyczące aktywności lokalnej – bazaru Rogatka. Zgodnie z tą propozycją, którą miasto dzisiaj składa, ma tam powstać obiekt mieszkaniowy, a po bazarze Rogatka ma przebiegać fragment linii tramwajowej - podkreślił. Wspomniał też, że przy okazji rozmów dotyczących tworzenia trzeciej linii metra, tej odnogi linii metra na Gocław, mówiło się o tym, że ta linia metra jest mało rentowna, ponieważ będzie nią jeździło za mało ludzi z uwagi na jej przebieg. - A tymczasem miasto samo proponuje jeszcze dodatkową linię tramwajową i będzie zabierać potencjalnych pasażerów - powiedział. - Dlatego my jako radni dzielnicy obiecujemy, że będziemy aktywnie brać udział w tych konsultacjach, będziemy dopytywać o wiele elementów miasto i oczekujemy też, że miasto też po prostu zastanowi się nad koncepcją, bo naprawdę myślę, że są ważniejsze elementy do realizacji teraz na terenie choćby Pragi Południe - podsumował.

Nowa koncepcja zagospodarowania Trasy Tysiąclecia jest prezentowana mieszkańcom w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 30 kwietnia. W ich ramach we wtorek, 12 kwietnia odbędzie się spotkanie online. Zostaną zorganizowane też dwa dyżury stacjonarne: 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 30 przy ulicy Kawęczyńskiej 2 i 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe. Więcej informacji można znaleźć na stronie konsultacji społecznych miasta. 

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl