Wymyślili ją za Starzyńskiego, planowali w PRL. Zamiast Trasy Tysiąclecia ma być rowerostrada

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Trasa Tysiąclecia - wizualizacje zagospodarowania przestrzeni

Nie będzie szerokiej, wielopasmowej arterii między blokami, której budowa wymusiłaby burzenie praskich kamienic. Miasto proponuje drogę rowerową, linię tramwajową, a wszystko to otoczone zielenią i placykami. Ratusz rozpoczyna konsultacje w sprawie nowego kształtu Trasy Tysiąclecia.

Pierwsze szkice arterii w tej części Pragi powstały jeszcze przed wojną. W PRL przyszłą ulicę ochrzczono imieniem Trasy Tysiąclecia i zaplanowano jako odcinek szybkiego ruchu dla samochodów. Miał przecinać gęsto zabudowaną tkankę prawobrzeżnej Warszawy, tuż pod oknami bloków i kamienic, a sama budowa niezbędnych estakad wiązałaby się z koniecznością wyburzenia niektórych z nich. "Koncepcja ta po latach okazuje się być przestarzała i nieprzystająca do potrzeb współczesnego miasta" - ocenił właśnie stołeczny ratusz.

Droga rowerowa zamiast szerokiej jezdni

Co więc proponuje miasto zamiast szerokiej arterii dla samochodów? W ramach prac nad nowym studium Warszawy Biuro Architektury zaprezentowało koncepcję zagospodarowania rezerwy terenowej Trasy Tysiąclecia. Autorem wizualizacji jest pracownia architektoniczna TŁO Michał Sikorski. Z planowanej szerokiej jezdni autorzy koncepcji pozostawili jedynie krótki fragment, po jednym pasie w obu kierunkach, od Żupniczej do Kijowskiej, który będzie przebiegać w tunelu przy Dworcu Wschodnim. Dojazd będzie możliwy również od ulicy Lubelskiej, Berka Joselewicza i Bliskiej. Jak wskazali autorzy, droga będzie miała charakter lokalny i będzie stanowić uzupełnienie dla ulicy Targowej.

Na całym analizowanym odcinku w śladzie Trasy Tysiąclecia ma za to powstać droga rowerowa, nazwana przez urzędników rowerostradą. Jej przebieg zaplanowano od Jeziora Kamionkowskiego do alei "Solidarności". Przetnie Grochowską, Mińską, tunelem przejdzie pod torami kolejowymi i dalej przez Kijowską, tuż obok zajezdni tramwajowej, Kawęczyńską, Radzymińską, Białostocką do alei "Solidarności". "Droga ta ma charakter rowerostrady, która czasami dostosowuje się do lokalnej zabudowy i rozwiązań przestrzennych istniejących pasów drogowych z uwagi na prowadzenie jej w gęstej zabudowie. Rowerostrada projektowana jest w nawierzchni o kolorze niebieskim, aby wyróżniała się od pozostałych ścieżek rowerowych" - zaznaczono w koncepcji. Wzdłuż zaplanowanej drogi rowerowej miałyby powstać tzw. placyki Tysiąclecia wraz z małą architekturą.

Placyk Tysiąclecia - wizualizacjaUrząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Nowa linia tramwajowa

Ciekawym rozwiązaniem jest również proponowana linia tramwajowa, która połączy torowisko na Grochowskiej z tym w ciągu Kijowskiej. Na planowanym odcinku torów autorzy koncepcji zaproponowali dwie pary przystanków - przed Żupniczą i przed Dworcem Wschodnim od strony południowopraskiej oraz jeden przystanek przy skręcie z planowanej trasy w Grochowską. Zarówno na węźle Kijowskiej, jak i Grochowskiej, zaplanowano pełen układ relacji skrętnych. "Dodatkowo węzeł w ul. Kijowskiej będzie umożliwiał przyszłą, ewentualną rozbudowę trasy tramwajowej w ul. Kijowskiej w kierunku wschodnim – w kierunku ul. Zabranieckiej" - wskazano w studium.

Ponadto, jak wskazują autorzy koncepcji, wzdłuż trasy rowerowej projektowane są liczne nasadzenia drzew "tworzące ciągłość przyrodniczą pomiędzy Parkiem Skaryszewskim a proponowanym Parkiem linowym wzdłuż alei "Solidarności", który pojawiłby się nad wkopanymi torami linii kolejowej Warszawa Wileńska-Wołomin".

Wzdłuż Trasy Tysiąclecia planowana jest również nowa zabudowa. Na południe od alei "Solidarności" projektowane jest uzupełnienie tkanki miejskiej zabudową kwartałową mieszkaniowo-usługową oraz wspomnianym parkiem linearnym. Dalej na południe, na wysokości ulic Radzymińskiej i Kawęczyńskiej przecinają się ze sobą dwie siatki ulic, tworząc skrzyżowania pod ostrymi kątami. Planiści zakładają, że zabudowa na tym obszarze będzie delikatnie uzupełniana pierzejową zabudową mieszkaniową. Pomiędzy projektowanymi torami tramwajowymi a istniejącymi wysokimi blokami (al. Tysiąclecia) i punktowcami (ul. Bliska) projektowane są małe punktowce z usługami dla okolicznych mieszkańców. Z kolei w okolicach Dworca Wschodniego mają powstać większe kubatury z powierzchniami biurowymi oraz usługami o charakterze ponadlokalnym.

Rozpoczynają się konsultacje

Urzędnicy zapraszają warszawiaków, a szczególnie mieszkańców Szmulowizny i Kamionka, do konsultacji społecznych, które rozpoczną się we wtorek, 12 kwietnia, o godzinie 17 od spotkania on-line. Można będzie w nim uczestniczyć na kanale YouTube oraz na platformie ZOOM. Kolejnym etapem będą spotkania konsultacyjne, które odbędą się w czwartki w godzinach od 16 do 19. 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 oraz 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274, sala 305.

Na tysiąclecie Państwa Polskiego

Szeroka trasa, która miała połączyć dwie stołeczne Pragi, zyskała swoją nazwę, gdy w latach 60. XX wieku obchodzono jubileusz tysiąclecia Państwa Polskiego. W 1969 roku, w uchwale Rady Narodowej m. st. Warszawy określono jej przebieg pomiędzy ulicą Starzyńskiego na Pradze Północ w rejonie ronda Żaba do Wału Miedzeszyńskiego na Pradze Południe. Wzdłuż niej zaplanowano wiele budynków. Ostatecznie z estakad, tuneli i wiaduktów nic nie wyszło. A jedynym budynkiem, który powstał przy zaplanowanej trasie, jest dziesięciopiętrowy blok mieszkalny, któremu przypisano adres Aleja Tysiąclecia 151.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o porozumieniu pomiędzy ratuszem a PKP w sprawie budowy tunelu pod Dworcem Wschodnim:

Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicami
Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicamiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP