Wymyślili ją za Starzyńskiego, planowali w PRL. Zamiast Trasy Tysiąclecia ma być rowerostrada

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Trasa Tysiąclecia - wizualizacje zagospodarowania przestrzeni

Nie będzie szerokiej, wielopasmowej arterii między blokami, której budowa wymusiłaby burzenie praskich kamienic. Miasto proponuje drogę rowerową, linię tramwajową, a wszystko to otoczone zielenią i placykami. Ratusz rozpoczyna konsultacje w sprawie nowego kształtu Trasy Tysiąclecia.

Pierwsze szkice arterii w tej części Pragi powstały jeszcze przed wojną. W PRL przyszłą ulicę ochrzczono imieniem Trasy Tysiąclecia i zaplanowano jako odcinek szybkiego ruchu dla samochodów. Miał przecinać gęsto zabudowaną tkankę prawobrzeżnej Warszawy, tuż pod oknami bloków i kamienic, a sama budowa niezbędnych estakad wiązałaby się z koniecznością wyburzenia niektórych z nich. "Koncepcja ta po latach okazuje się być przestarzała i nieprzystająca do potrzeb współczesnego miasta" - ocenił właśnie stołeczny ratusz.

Droga rowerowa zamiast szerokiej jezdni

Co więc proponuje miasto zamiast szerokiej arterii dla samochodów? W ramach prac nad nowym studium Warszawy Biuro Architektury zaprezentowało koncepcję zagospodarowania rezerwy terenowej Trasy Tysiąclecia. Autorem wizualizacji jest pracownia architektoniczna TŁO Michał Sikorski. Z planowanej szerokiej jezdni autorzy koncepcji pozostawili jedynie krótki fragment, po jednym pasie w obu kierunkach, od Żupniczej do Kijowskiej, który będzie przebiegać w tunelu przy Dworcu Wschodnim. Dojazd będzie możliwy również od ulicy Lubelskiej, Berka Joselewicza i Bliskiej. Jak wskazali autorzy, droga będzie miała charakter lokalny i będzie stanowić uzupełnienie dla ulicy Targowej.

Na całym analizowanym odcinku w śladzie Trasy Tysiąclecia ma za to powstać droga rowerowa, nazwana przez urzędników rowerostradą. Jej przebieg zaplanowano od Jeziora Kamionkowskiego do alei "Solidarności". Przetnie Grochowską, Mińską, tunelem przejdzie pod torami kolejowymi i dalej przez Kijowską, tuż obok zajezdni tramwajowej, Kawęczyńską, Radzymińską, Białostocką do alei "Solidarności". "Droga ta ma charakter rowerostrady, która czasami dostosowuje się do lokalnej zabudowy i rozwiązań przestrzennych istniejących pasów drogowych z uwagi na prowadzenie jej w gęstej zabudowie. Rowerostrada projektowana jest w nawierzchni o kolorze niebieskim, aby wyróżniała się od pozostałych ścieżek rowerowych" - zaznaczono w koncepcji. Wzdłuż zaplanowanej drogi rowerowej miałyby powstać tzw. placyki Tysiąclecia wraz z małą architekturą.

Placyk Tysiąclecia - wizualizacjaUrząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Nowa linia tramwajowa

Ciekawym rozwiązaniem jest również proponowana linia tramwajowa, która połączy torowisko na Grochowskiej z tym w ciągu Kijowskiej. Na planowanym odcinku torów autorzy koncepcji zaproponowali dwie pary przystanków - przed Żupniczą i przed Dworcem Wschodnim od strony południowopraskiej oraz jeden przystanek przy skręcie z planowanej trasy w Grochowską. Zarówno na węźle Kijowskiej, jak i Grochowskiej, zaplanowano pełen układ relacji skrętnych. "Dodatkowo węzeł w ul. Kijowskiej będzie umożliwiał przyszłą, ewentualną rozbudowę trasy tramwajowej w ul. Kijowskiej w kierunku wschodnim – w kierunku ul. Zabranieckiej" - wskazano w studium.

Ponadto, jak wskazują autorzy koncepcji, wzdłuż trasy rowerowej projektowane są liczne nasadzenia drzew "tworzące ciągłość przyrodniczą pomiędzy Parkiem Skaryszewskim a proponowanym Parkiem linowym wzdłuż alei "Solidarności", który pojawiłby się nad wkopanymi torami linii kolejowej Warszawa Wileńska-Wołomin".

Wzdłuż Trasy Tysiąclecia planowana jest również nowa zabudowa. Na południe od alei "Solidarności" projektowane jest uzupełnienie tkanki miejskiej zabudową kwartałową mieszkaniowo-usługową oraz wspomnianym parkiem linearnym. Dalej na południe, na wysokości ulic Radzymińskiej i Kawęczyńskiej przecinają się ze sobą dwie siatki ulic, tworząc skrzyżowania pod ostrymi kątami. Planiści zakładają, że zabudowa na tym obszarze będzie delikatnie uzupełniana pierzejową zabudową mieszkaniową. Pomiędzy projektowanymi torami tramwajowymi a istniejącymi wysokimi blokami (al. Tysiąclecia) i punktowcami (ul. Bliska) projektowane są małe punktowce z usługami dla okolicznych mieszkańców. Z kolei w okolicach Dworca Wschodniego mają powstać większe kubatury z powierzchniami biurowymi oraz usługami o charakterze ponadlokalnym.

Rozpoczynają się konsultacje

Urzędnicy zapraszają warszawiaków, a szczególnie mieszkańców Szmulowizny i Kamionka, do konsultacji społecznych, które rozpoczną się we wtorek, 12 kwietnia, o godzinie 17 od spotkania on-line. Można będzie w nim uczestniczyć na kanale YouTube oraz na platformie ZOOM. Kolejnym etapem będą spotkania konsultacyjne, które odbędą się w czwartki w godzinach od 16 do 19. 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 oraz 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274, sala 305.

Na tysiąclecie Państwa Polskiego

Szeroka trasa, która miała połączyć dwie stołeczne Pragi, zyskała swoją nazwę, gdy w latach 60. XX wieku obchodzono jubileusz tysiąclecia Państwa Polskiego. W 1969 roku, w uchwale Rady Narodowej m. st. Warszawy określono jej przebieg pomiędzy ulicą Starzyńskiego na Pradze Północ w rejonie ronda Żaba do Wału Miedzeszyńskiego na Pradze Południe. Wzdłuż niej zaplanowano wiele budynków. Ostatecznie z estakad, tuneli i wiaduktów nic nie wyszło. A jedynym budynkiem, który powstał przy zaplanowanej trasie, jest dziesięciopiętrowy blok mieszkalny, któremu przypisano adres Aleja Tysiąclecia 151.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o porozumieniu pomiędzy ratuszem a PKP w sprawie budowy tunelu pod Dworcem Wschodnim:

Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicami
Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicamiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24