Od środy obywatele Ukrainy uciekający przed wojną będą mogli otrzymać numer PESEL. MSWiA zapowiedziało, że w sobotę na Stadionie Narodowym zostanie otwarty punkt, który ma odciążyć urzędy dzielnicowe.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że od środy rusza proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. - Apelujemy, aby obywatele Ukrainy gremialnie nie ruszyli pierwszego dnia do urzędów. Taki sam apel wystosował również Ambasador Ukrainy w Polsce, pan Andrij Deszczycia. Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski – poinformował cytowany w komunikacie wiceminister Paweł Szefernaker.
Proces wydawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w uchwalonej w sobotę przez Sejm specustawie.
Punkt na Stadionie Narodowym
W ocenie resortu "zadanie to będzie dużym wyzwaniem dla urzędów miast i gmin, dlatego w całej Polsce blisko tysiąc pracowników administracji rządowej będzie do dyspozycji samorządów". - Od najbliższej soboty - 19 marca, we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, ruszy także nowy punkt, w którym obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać numer PESEL. Będzie to punkt na Stadionie Narodowym. W tym punkcie wspólnie będą pracować zarówno pracownicy samorządowi, jak i pracownicy administracji centralnej. Planujemy, aby w tym miejscu można było obsługiwać jednocześnie blisko sto osób – podkreślił Szefernaker.
Punkt zostanie wyposażony w sprzęt komputerowy zapewniony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Koordynatorem tego punktu będzie miasto stołeczne Warszawa.
"Dodatkowo, dziś wieczorem, w ramach alertu RCB, użytkownicy telefonii komórkowej posiadający ukraińskie karty SIM, otrzymają wiadomość w języku ukraińskim z prośbą, aby nie udawać się gremialnie w pierwszym dniu do urzędów" – zaznaczono w komunikacie zamieszczonym we wtorek na stronie MSWiA.
PESEL w mobilnych terminalach i urzędach dzielnicowych
Z kolei, jak poinformował we wtorek stołeczny ratusz, przyznawanie numerów PESEL w Warszawie będzie odbywało się poprzez mobilne terminale w punktach, gdzie przebywają obywatele Ukrainy. Procedura obsłużenia jednej osoby zajmuje ok. 30-40 minut albo w urzędach dzielnicowych, gdzie rząd ma oddelegować 150 pracowników administracji rządowej do pomocy.
Ponadto ratusz przekazał, że trwają prace nad stworzeniem dodatkowych punktów, gdzie Ukraińcy będą mogli uzyskać PESEL. "Miasto poszukuje do pomocy w m.in. wypełnianiu wniosków, transliteracji dokumentów i tłumaczeniu, wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego. Chętne do pomocy osoby nie będą miały dostępu do systemu, co oznacza, że nadawanie numeru PESEL wykonają wyłącznie pracownicy urzędu" - poinformował stołeczny ratusz.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl