85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl
Zderzenie autobusu z taksówką w Warszawie. Nie żyje 85-letni kierowca
Zderzenie autobusu z taksówką w Warszawie. Nie żyje 85-letni kierowcaDariusz Łapiński/Fakty TVN
wideo 2/2
Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wiekuFakty TVN

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Była dobra widoczność i wyraźny znak "STOP" dla jednego z kierowców. Mimo to kierowca taksówki wjechał wprost pod nadjeżdżający, mający pierwszeństwo, autobus. - Trwają czynności mające na celu wyjaśnienie dokładne okoliczności tego zdarzenia - przekazuje podinspektor Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

- Kierowca taksówki urodził się w 1938 roku, czyli to 85-letni mężczyzna - dowiedział się Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

W środę Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała o wszczęciu śledztwa z artykułu 177 par. 2 Kodeksu karnego, czyli spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Dla kierowców autobusów nie ma limitu wieku

Praca zawodowego kierowcy wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale też za przewożone osoby. - Nie ma limitu wieku. Wszystko określa lekarz, który przeprowadza badania okresowe - mówi Adam Stawicki, rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.

- Oceniamy kogoś refleks, oceniamy koordynację wzrokowo-ruchową, ale to jest też cała baza testów oceniających funkcjonowanie poznawcze, czyli koncentrację uwagi, zdolność do logicznego myślenia - mówi Magdalena Wit-Wesołowska, psycholożka transportu.

Do 60. roku życia testy i badania u kierowców zawodowych przeprowadzane są co pięć lat. Po 60. roku życia - co 2,5 roku. - Ja znam kilku kolegów, których lekarze nie dopuścili po badaniach psychotechnicznych. Lekarz mu powiedział: "może pan jeździć prywatnie, na własną odpowiedzialność, ale zawodowo nie" - mówi jeden z taksówkarzy.

90-letni taksówkarz

Wielu taksówkarzy uważa, że prawo w Polsce powinno być bardziej rygorystyczne. Jednak zdania w tej sprawie są podzielone. - Jak się dostaje prawo do emerytury, powinno się już po prostu skończyć z zawodem kierowcy w ogóle - uważa inny taksówkarz.

- Znam pana taksówkarza, który miał 90 parę lat i świetnie jeździł, dawał sobie radę - mówi z kolei Tadeusz Stasiów z Samorządowego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP.

Według ekspertów, wypadki zdarzają się kierowcom w każdym wieku, a seniorzy wcale nie są rekordzistami. - Od wielu lat mamy problem z młodymi kierowcami w wieku 18-24 lata, którzy powodują około 12 procent wszystkich wypadków w ruchu drogowym. Seniorzy powyżej 60. roku życia to trzy, cztery razy mniej niż właśnie młodzi kierowcy - wylicza Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

W MZA pracuje kilku 75-latków

Być może starsi kierowcy mają gorszy refleks, ale rekompensują to większą ostrożnością. W warszawskim MZA pracuje kilku 75-latków i nikt nie chce wysyłać ich na emeryturę. - Nie ma z tymi kierowcami problemów. Mają ogromne doświadczenie i należy z tego korzystać - mówi rzecznik MZA Adam Stawicki.

- Znam ludzi, którzy są dużo, dużo młodsi, zaledwie dwudziestoparoletni, i się na kierowcę w ogóle nie nadają. I nawet jestem zdziwiony niejednokrotnie, kto im daje prawo jazdy - uzupełnia Tadeusz Stasiów.

Tego dnia, w którym wypadek spowodował 85-letni taksówkarz, w Warszawie było kilka wypadków spowodowanych przez młodszych kierowców.

O wypadku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Doszło do niego w poniedziałek, 27 listopada, w alei Stanów Zjednoczonych. - Było to uderzenie boczne. Jedna osoba była reanimowana. Do wypadku doszło na nitce, którą mogą się poruszać tylko pojazdy komunikacji w związku z remontem estakad na Trasie Łazienkowskiej. W miejscu zderzenia jest oznakowanie zarówno pionowe, jak i poziome ze znakiem "stop". Niemożliwy jest skręt z alei Stanów Zjednoczonych w Międzynarodową - relacjonował Artur Węgrzynowicz z tvnwarzawa.pl.

Taksówkarza reanimował lekarz, który przypadkiem znajdował się w pobliżu

Strażnicy miejscy byli na miejscu niecałe trzy minuty po zderzeniu. Tą drogą jechali na wezwanie do nieprzepisowo zaparkowanego samochodu. Widząc wypadek, zamknęli ruch w obrębie skrzyżowania i pobiegli na pomoc poszkodowanym. Pogotowie było już w drodze.

"Najpilniej pomocy potrzebował kierowca auta osobowego. Wraz ze strażnikiem udzielał mu jej lekarz, który przypadkiem znalazł się w pobliżu. Taksówkarz doznał poważnych obrażeń i stracił przytomność. Jego serce przestało bić. Ratujący wdrożyli masaż resuscytacyjny, który kontynuowali aż do przyjazdu karetki. Załoga pogotowia zdecydowała o natychmiastowym przewiezieniu poszkodowanego do szpitala" - relacjonują w komunikacie na ten temat strażnicy.

Podróżujący autobusem nie doznali poważniejszych obrażeń. Strażniczka udzieliła jedynie wsparcia pasażerce, która w czasie zderzenia upadła, poobijała się i była w szoku. Ruch na skrzyżowaniu został wznowiony po godzinie 18. Utrudnienia w rejonie zdarzenia trwały łącznie trzy godziny.

Autorka/Autor:Dariusz Łapiński, katke

Źródło: Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brutalna napaść na Pradze Północ. Kobieta najprawdopodobniej została uderzona młotkiem w głowę. Straciła przytomność, trafiła do szpitala. Policja po krótkich poszukiwaniach zatrzymała podejrzewanego o atak.

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Trzy tysiące złotych mandatu, a do tego 13 punktów karnych - tak ukarany został 38-latek, który na trasie S8 pod Warszawą pędził z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca nawet nie zorientował się, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Źródło:
policja mazowiecka

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Utrudnienia na trasie z Warszawy do Lublina. Rolnicy zaostrzyli w tym miejscu protest i w okolicy Gończyc na trasie S17 weszli na jezdnię. Od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach, policja wyznaczyła objazdy. Po 19 protestujący odblokowali nitkę w stronę Lublina, na jezdni w kierunku Warszawy nadal trwa protest.

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z Marywilskiej chcą obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. W czwartek protestowali w tej sprawie przed stołecznym ratuszem. Magistrat zaproponował im spotkanie mediacyjne, które ma odbyć się 1 marca. Protestujący obawiają się jednak, że nadal nie usłyszą na nim konkretnych propozycji.

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

Źródło:
PAP

Do końca lutego zadaszenie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego zostanie ukończone. Dach ma chronić stare mury przed wpływem warunków atmosferycznych. Gotowa jest konstrukcja zadaszenia od strony północnej, trwają prace nad stroną południową.

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Źródło:
PAP

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl