Wykonania projektu ogrodu podjęła się Pracownia Projektowania Przestrzennego Dorota Pape. Przed rozpoczęciem prac archeologicznych wykonała pogłębioną kwerendę archiwalną. Teraz trwają prace archeologiczne.
Ogród daliowy powstał w latach 20. XX w., gdy powiększano teren parku w kierunku północno-wschodnim. Pozostałość ogrodu stanowi charakterystyczny trawiasty plac znajdujący się na wzniesieniu, które zamyka aleję główną od północy. Szacunkowa powierzchnia ogrodu to 5 750 metrów kwadratowych.
Odtworzenie ogrodu daliowego to jeden z elementów zmian w Parku Skaryszewskim. Powstanie w przyszłym roku.
PRZECZYTAJ: Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały.
Zabytek klasy światowej
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.
W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów – m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZZW