Wisły szum, ptaków śpiew, a w tle "stolica tonąca w czerwieni"

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Słońce chowa się za wieżowcamiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plSłońce chowa się za wieżowcami

Widowiskowe zdjęcia zachodu słońca wykonał reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. Widzimy na nich skąpane w czerwieni wieżowce, za którymi stopniowo chowa się słońce. A wszystko to w otoczeniu nadwiślańskiego rezerwatu przyrody.

Efekt udało się uchwycić naszemu reporterowi w ostatnich dniach podczas wieczornego spaceru. - Stolica tonęła w czerwieni zachodzącego słońca - relacjonuje Mateusz Szmelter.

Wrażenie robi nie tylko uwiecznione zjawisko przejścia słońca za linię horyzontu, ale i miejsce, gdzie wykonano zdjęcia, czyli rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie.

- To miejsce jest wyjątkowe z kilku powodów. Z jednej strony mamy tu totalnie dziką przyrodę - zróżnicowaną roślinność, nieregularne koryto Wisły oraz liczne gatunki ptaków, których mieszające się odgłosy tworzą niesamowity koncert. Z drugiej natomiast, przy dobrej pogodzie, widzimy miasto. Czujemy jego bliskość, znajdując się w zupełnie innym świecie – opowiada Mateusz Szmelter.

Rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie

Rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie utworzono w 1998 roku w celu ochrony wodnych ekosystemów w korycie środkowej Wisły. Na lewym brzegu rzeki zaczyna się na wysokości Konstancina i obejmuje ujściowy odcinek rzeki Jeziorki, a jego granica sięga wilanowskiego wału przeciwpowodziowego.

Wisła jest tu zdecydowanie szersza niż na śródmiejskim odcinku, a amatorów przyrody przyciąga tu jej ogromne bogactwo. Na terenie rezerwatu stwierdzono obecność około 160 gatunków ptaków. Część z nich tu gniazduje, inne obecne są tylko podczas wiosennych i jesiennych przelotów.

Rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie znalazł się na zielonej mapie Warszawy stworzonej przez Zarząd Transportu Miejskiego. W zestawieniu znajdziemy lasy, rezerwaty, jeziora i parki na terenie stolicy i w pobliżu jej granic, gdzie można dojechać komunikacją miejską.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl