Wyciągnęli go z wody. "Wyrywał się, chciał ponownie wskoczyć"

Bezpieczeństwo nad wodą
Bezpieczeństwo nad wodą
Źródło: KSP
Mężczyzna podczas imprezy wskoczył w ubraniu do wody. Policjanci wyciągnęli go, ale był z tego wyraźnie niezadowolony. Wyrywał się i koniecznie chciał wrócić do wody.

W niedzielę, 25 sierpnia, wieczorem policjanci zabezpieczający imprezę "Miodobranie Kurpiowskie" w Myszyńcu zostali powiadomieni o mężczyźnie, który miał wskoczyć w ubraniu do wody.

- Pobiegli we wskazane miejsce. Mężczyzna znajdował się w wodzie i nie był w stanie utrzymać równowagi. Co chwila się przewracał. Wyciągnęli go z wody. 36-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego był agresywny. Wyrywał się, chciał ponownie wskoczyć do wody - informuje w komunikacie nadkom. Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji. - W związku z zachowaniem mężczyzny, który stwarzał dla siebie zagrożenie życia oraz brakiem możliwości przekazania go rodzinie, został osadzony w policyjnym areszcie - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Woda zbiera tragiczne żniwo. Nie żyją cztery młode osoby.

Policjanci apelują o odpowiedzialność nad wodą. Brawura w takich sytuacjach może być przyczyną tragedii.

O tym pamiętaj nad wodą

- Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby utonięć dochodzi w miejscach niestrzeżonych, lecz nie zabronionych. W następnej kolejności wypadki utonięć występują podczas kąpieli w miejscach zabronionych, ogólnie pojętej nieostrożności nad wodą oraz braku rozwagi w czasie łowienia ryb. - Ogólnie pojęta nieostrożność nad wodą dotyczy zwłaszcza: kąpieli w miejscach niestrzeżonych, wskakiwania do wody bez schłodzenia ciała, wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, kąpieli w wodzie nieznanej, odpływania daleko od brzegu, kąpieli po zmroku lub podczas ograniczonej widoczności, nieznajomości zasad korzystania ze sprzętu pływającego, nieznajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie. - Statystyki policyjne wskazują, że do największej liczby utonięć dochodzi na rzekach. Kolejnym niebezpiecznym miejscem, gdzie odnotowano najwyższą liczbę utonięć są jeziora. Najwięcej zagrożeń dotyczących tonięcia policjanci odnotowali w godzinach popołudniowych. Zdarzenia najczęściej dotyczyły osób powyżej 50 roku życia oraz osób w przedziale wiekowym pomiędzy 31-50 rokiem życia.  - Nie spożywaj alkoholu w miejscach publicznych takich jak plaża. Pamiętaj, na nowo otwartym Moście pieszo-rowerowy w Warszawie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym bądź powietrznym po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze aresztu lub grzywny nie niżej niż 2500 złotych.  - Szlak wodny to też droga! Przestrzegaj znaków na wodzie, bądź uprzejmy, pamiętaj o zasadzie ruchu prawostronnego. Pamiętaj, jeśli znajdujesz się na mniejszej jednostce pływającej z większą możliwością manewru, ustąp pierwszeństwa. ·  Zadbaj o prawidłowe wyposażenie na łodzi czy statku. Statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodne z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku kiedy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego.
policja
Czytaj także: