Podczas prac przy torach znaleźli "przedmioty, które mogą być niebezpieczne". Utrudnienia na linii Warszawa-Kutno

Autor:
katke
Źródło:
PAP, tvnwarzawa.pl
Dh Sławomir Piaskowski OSP BolimówZnalezisko podczas wykopalisk przy torach na trasie Warszawa-Kutno

W miejscowości Sierzchów w powiecie skierniewickim podczas prac wykopaliskowych przy torach znaleziono metalowy zbiornik, prawdopodobnie z chlorem, wykorzystywany w czasie I wojny światowej - przekazała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. PKP PLK poinformowały, że na czas prac służb wstrzymano ruch pociągów na odcinku Warszawa-Kutno, pomiędzy Bednarami a Sochaczewem. Utrudnienia zakończyły się w środę nad ranem.

Do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 13.30. Jak przekazał rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski, podczas prac inwestycyjnych na odcinku Bednary - Sochaczew, pracownicy wykonawcy znaleźli "przedmioty, które mogą być niebezpieczne". - Na miejsce wezwane zostały służby, w tym saperzy. Miejsce zostało już zabezpieczone - zaznaczył rzecznik PKP PLK.

Poinformował przy tym, że na czas pracy służb ruch na tym odcinku został wstrzymany i wprowadzono zmiany w kursowaniu pociągów. Pociągi PKP Intercity kierowane drogą okrężną przez stację Skierniewice, natomiast dla pasażerów Kolei Mazowieckich zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. - W związku z powyższym zostało także wprowadzone dodatkowe honorowanie biletów KM w pociągach PKP Intercity na odcinku Warszawa Wschodnia/Warszawa Gdańska – Skierniewice – Łowicz Główny w obu kierunkach - podały Koleje Mazowieckie.

Rzecznik PKP PLK dodał również, że został powołany zespół składający się z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który ma na celu zapewnienie sprawnej komunikacji podczas prac służb na miejscu. - Informacje o zmianach w rozkładzie podawane są na bieżąco na stacjach, przystankach oraz na portalu pasażera - zapewnił Karol Jakubowski. 

Znalezisko podczas wykopalisk przy torach na trasie Warszawa-KutnoDh Sławomir Piaskowski OSP Bolimów

Zbiornik z chlorem z czasów I wojny światowej

Więcej informacji o znalezisku udzieliła nam straż pożarna. - W miejscowości Sierzchów w pow. skierniewickim podczas prac wykopaliskowych przy torach około godziny 13.20 znaleziono metalowe zbiorniki z czasów II lub I wojny światowej. Przybyły na miejsce pirotechnik stwierdził, że to prawdopodobnie zbiornik z chlorem wykorzystywanym podczas I wojny światowej. Na miejscu są 3 zastępy straży i będą zabezpieczać miejsce zdarzenia na czas pracy saperów. Nie ma osób poszkodowanych. Teren oddalony jest w odległości 1 km od zabudowań. Ruch kolejowy na trasie jest obecnie wstrzymany. Służbą wiodącą na miejscu jest policja - przekazał dyżurny KW PSP w Łodzi.

Młodszy brygadier Jędrzej Pawlak, rzecznik KW PSP w Łodzi powiedział, że nie wiadomo, czy zbiorniki są pełne, czy też nie. - Nie wiadomo co dokładnie znajduje się w zbiornikach. Są to bardzo stare butle. Strażacy stwierdzili, że nie ma z nich wycieku i zabezpieczają miejsce zdarzenia - wskazał.

Nadkomisarz Magdalena Studniarek, rzecznik KMP w Skierniewicach powiedziała z kolei, że to zdarzenie jest przy nasypie kolejowym w miejscowości Kęszyce. - Zgłoszenie wpłynęło od wykonawcy, który wykonywał prace ziemne i znalazł dwa metalowe pojemniki, które mogą być wypełnione jakimś płynem, możliwe, że chlorem. Nie ma jednoznacznej diagnozy. Pojemniki znajdują się przy samych torach. Wojskowi saperzy przyjechali na miejsce i wykluczyli, że jest to pocisk - wskazała.

Przed godziną 17 Studniarek przekazała, że zostało już ustalone, jakie służby zajmą się zabezpieczeniem pojemników. - Będzie to specjalistyczna wojskowa jednostka chemiczna z Tomaszowa Mazowieckiego. Wojskowi jadą aktualnie na miejsce, gdzie znajdują się pojemniki. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, do najbliższych zabudowań jest daleko. Jedynie ruch pociągów na tej linii PKP jest obecnie wstrzymany - wskazała.

Zmiany w rozkładach pociągów

Karol Jakubowski z PKP powiedział, że do momentu działań służb, na miejscu informują pasażerów o tym, że wprowadzone są zmiany w komunikacji. Pociągi PKP Intercity jadą zmienioną trasą przez stacje Skierniewice. Natomiast Koleje Mazowieckie mają wdrożoną zastępczą komunikację autobusową. Powołano specjalny zespół złożony z przedstawicieli przewoźników i infrastruktury, żeby zapewnić sprawną komunikację między Bednarami, a Sochaczewem na czas działań służb. PKP jest gotowe do wznowienia ruchu kolejowego, ale czeka jeszcze na pozwolenie od służb.

Komunikat o zakończeniu utrudnień pojawił się na stronie Kolei Mazowieckich o godzinie 3.54. "Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Warszawa – Kutno, odcinek Sochaczew – Bednary zostały zakończone. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów" - podano.

Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarzawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dh Sławomir Piaskowski OSP Bolimów

Pozostałe wiadomości