Po trzech latach zakończyły się prace konserwatorskie przy elewacji kościoła św. Anny w Kobylnikach (Mazowieckie). Wyczyszczono cegły, uzupełniono ubytki, wzmocniono tynki. Podczas badań w świątyni potwierdzono obecność polichromii, które w przyszłości mogą zostać odsłonięte.
Prace konserwatorskie i remontowe były prowadzone w późnogotyckim kościele w Kobylnikach w gminie Wyszogród. Zaczęły się w 2021 roku przy ścianach zewnętrznych i elewacjach kościoła. Pod koniec 2024 roku zakończył się ostatni ich etap.
Elewacja wyczyszczona, tynki wzmocnione
Prace konserwatorskie skupiały się na czyszczeniu elewacji ceglanych oraz uzupełnianiu ubytków cegieł i spoin. Jak opisał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, przeprowadzono także wzmocnienie i konsolidację tynków historycznych i odtworzono wyprawy tynkarskie.
"Ponadto dzięki dotacji MWKZ w ubiegłym roku przeprowadzono badania stratygraficzne na obecność polichromii, w wyniku których udało się wyróżnić warstwy malarskie od XVI do XX wieku" - czytamy w komunikacie konserwatora. Jak zapowiedział, kolejnym krokiem będzie przywrócenie wnętrzu świątyni wystroju malarskiego.
Przeczytaj także: Rozebrali i postawili od nowa. Mur cmentarza Powązkowskiego odnowiony >>>
Kościół pochodzi z XVI wieku
"Późnogotycki kościół w Kobylnikach, powstał około 1520 roku z fundacji Mikołaja Kobylnickiego – sekretarza Zygmunta I Starego, kanclerza kurii płockiej, kanonika płockiego i pułtuskiego oraz Stanisława Kobylnickiego – starosty przasnyskiego i chorążego zakroczymskiego" - pisze Mazowiecki wojewódzki Konserwator Zabytków.
Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1959 roku.
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Warszawie, Delegatura w Płocku