W jednym z zakładów w miejscowości Niepiekła w powiecie płońskim (Mazowsze) doszło do masowego zatrucia, prawdopodobnie tlenkiem węgla. 29 osób zostało poszkodowanych i trafiło do szpitali.
Do zdarzenia w zakładach przetwórstwa warzywnego w miejscowości Niepiekła doszło w piątek wieczorem. Na miejsce wezwano jednostki straży pożarnej, w tym specjalistyczny zespół ratownictwa chemicznego z Ciechanowa. Ustalono, że przyczyną zatrucia mógł być tlenek węgla, którego stężenie zostało przekroczone znacznie powyżej dopuszczalnego.
- W związku ze zdarzeniem prowadzone jest dochodzenie z artykułu 160 Kodeksu karnego w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku komisarz Kinga Drężek-Zmysłowska.
29 osób poszkodowanych
Jak podkreśliła, w wyniku zatrucia, prawdopodobnie tlenkiem węgla, poszkodowanych zostało 29 osób, które zgłaszały takie dolegliwości, jak bóle głowy czy wymioty. Wszyscy trafili do szpitali w Nowym Dworze Mazowieckiem, Płońsku i Warszawie.
Na miejscu zdarzenia było pogotowie ratunkowe, jednak część poszkodowanych przewożono do placówek medycznych transportem zorganizowanym przez pracowników i zakład.
Z aktualnych danych wynika, iż po udzieleniu poszkodowanym doraźnej pomocy medycznej lub skierowaniu na obserwację. W poniedziałek żadna z poszkodowanych osób nie była już hospitalizowana – zaznaczyła Drężek-Zmysłowska.
Rzeczniczka płońskiej policji przekazała też, że w sprawie został powołany biegły, który określić ma przyczyny zdarzenia.
Według art. 160. Kodeksu karnego, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, przy czym, jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Czad, czyli tlenek węgla, to bezwonny i bezbarwny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw. Nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ bardzo trudno jest go wykryć samodzielnie.
Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie zaburza dystrybucję tlenu dostarczanego do całego organizmu przez krew. Duże stężenie tej substancji może być śmiertelnie niebezpieczne.
Objawy zatrucia czadem to: ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, senność, nudności, zaburzenia orientacji, trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech, utrata przytomności.
Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl