Blisko cztery tysiące działek i 520 domów. Na tym terenie ma powstać CPK

CPK ma powstać na terenie gminy Baranów
CPK ma powstać na terenie gminy Baranów
Źródło: TVN24
Gigantyczne lotnisko za ponad 30 miliardów złotych ma powstać w gminie Baranów w województwie mazowieckim. Ogłoszony właśnie obszar preferowanej lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmuje około 41 kilometrów kwadratowych. Na tym terenie jest około 520 domów.

Malownicze zielone tereny, setki domów jednorodzinnych, uprawne pola. To wszystko, według planów przedstawionych w czwartek przez wiceministra infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horałę, miałoby ustąpić miejsca ogromnemu lotnisku na terenie gminy Baranów.

Ustawa o CPK została ogłoszona już ponad trzy lata temu. Wtedy powstała również spółka Centralny Port Komunikacyjny. Tak zwany "komponent lotniskowy" ma być gotowy - według planów - do końca 2027, a do końca 2034 roku zrealizowane przedsięwzięcia z "komponentu kolejowego". Centralny Port Komunikacyjny to także planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią.

Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie, zajmie około 3 tysięcy hektarów. Sercem lotniska ma być terminal położony w Puszycach, w gminie Baranów. Jak sprawdzała w październiku reporterka TVN24 Adrianna Otręba, prac na terenie gminy Baranów jeszcze nie widać, ale za to w spółce przybywa pracowników.

Tereny, na których powstanie lotnisko

Podczas czwartkowej konferencji Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy portu zapowiedział, że teren preferowanej inwestycji jest "mniej więcej" o połowę mniejszy od wcześniejszego obszaru rezerwacji czy programu dobrowolnych nabyć. - Obejmuje on około 520 budynków mieszkalnych (...) na ok. 3,8 tysiącach działek ewidencyjnych - wskazał wiceszef resortu infrastruktury. Dodał, że według szacunków, teren zamieszkuje "nieco ponad tysiąc osób".

Horała przekazał, że zawężony obszar ma powierzchnię około 41 kilometrów kwadratowych i zajmuje północno-zachodnią część obszaru o wielkości około 75 kilometrów kwadratowych, z tzw. rozporządzenia obszarowego, które weszło w życie w połowie tego roku.

Obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości); na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości); na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Spółka CPK przekazała, że preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad master planem. Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.

Spółka zachęca mieszkańców terenu inwestycji żeby - uprzedzając etap wywłaszczeń - przystąpili do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). Jak przypomniano, w ramach PDN można dobrowolnie sprzedać nieruchomość lub uzyskać działkę zamienną.

W Baranowie trwa spór o CPK. W czwartek obrzuconych jajkami i zwyzywanych urzędników wyprowadzono w asyście policji ze spotkania z mieszkańcami, którzy protestują przeciwko budowie lotniska. Zarzucają rządowi, że złożone oferty na wykup ich działek są zaniżone. Boją się, że na wywłaszczeniach wiele stracą.

Czytaj także: