Przebudowa Pola Mokotowskiego. Jak i kiedy zmieni się park?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Staw na Polu Mokotowskim
Staw na Polu Mokotowskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Staw na Polu Mokotowskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Lada dzień rozpocznie się przebudowa Pola Mokotowskiego. Mają się tam pojawić nowe miejsca rekreacyjne i więcej zieleni, a główny staw zostanie rozbetonowany - zapowiada Zarząd Zieleni. Nie chwali się jednak, że konkursowy projekt okroił o 80 procent. Z relacji zwycięskiej pracowni architektonicznej wynika, że nie będzie pawilonów symbolizujących żywioły, które były sednem koncepcji, a zamiast pięciu toalet w jednym z największych parków w Warszawie powstaną dwie.

Stołeczny Zarząd Zieleni na początku września rozstrzygnął przetarg na pierwszy etap modernizacji parku Pole Mokotowskie. Prace wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Mają rozpocząć się jeszcze na przełomie września i października, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2022 roku. W trakcie robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania.

Przetarg uwzględniał elementy objęte dofinansowaniem unijnym, takie jak stworzenie nowego, naturalnego układu wodnego w parku, zagospodarowanie terenu po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, stworzenie pełnych zieleni miejsc rekreacji i stref wejściowych. W parku ma pojawić się również nowa siłownia plenerowa, toalety publiczne i elementy małej architektury.

- Inwestycja kosztować będzie 39,6 milionów złotych. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, które docelowo staną się miejscem aktywności kulturalnej i społecznej, nawiązującym do literatury faktu - wyjaśniła rzeczniczka ZZ Anna Stopińska. - Główny staw zostanie poddany naturalizacji – z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Powstanie także kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Urzędnicy zaplanowali też stworzenie naturalnego ogrodu biocenotycznego w centralnej części parku. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie MPO. Przez ogród ma także zostać poprowadzona kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych. Projekt obejmuje liczne nasadzenia zieleni. Według Zarządu Zieleni w parku pojawi się ponad sześć tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin i niemal 1,5 hektara łąk, a do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych. Drzewostan, liczący 10 tysięcy sztuk, ma zostać zwiększony o 55 młodych drzew.

Ewentualny negatywny wpływ prac budowanych na przyrodę ma zostać zminimalizowany. - W trakcie realizacji inwestycji prowadzony będzie nadzór przyrodniczy. Istniejąca roślinność zostanie zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony będzie ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących obecnie w stawie przeznaczonym do rozbetonowania, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie - zwracała uwagę cytowana w komunikacie Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni.

ZZ przypomniał też, że zmiany w parku odzwierciedlają potrzeby mieszkańców, bo w 2015 i 2016 roku odbyły się konsultacje i na ich podstawie powstała koncepcja rozwoju parku, uwzględniająca między innymi kwestie zieleni, komunikacji i funkcji tego terenu oraz zasad dotyczących obecności psów..

Będą zmiany na Polu MokotowskimWXCA

Ze zwycięskiego projektu zostało 20 procent. Co nie powstanie na Polu Mokotowskim?

Tyle pozytywów. Ale jest też łyżka dziegciu. W 2018 roku urzędnicy ogłosili konkurs na projekt modernizacji Pola Mokotowskiego, który wygrała pracownia WXCA. Zapytaliśmy więc architektów ile z przedstawionych wtedy pomysłów znalazło się w ostatecznym planie modernizacji parku Pole Mokotowskie.

Jak się okazało - niewiele. - WXCA przedstawiło kompleksową strategię rewitalizacji Pola Mokotowskiego, dzięki czemu park można byłoby zintegrować z otaczającą tkanką miejską. Zakres projektu zleconego, nad którym pracowała pracownia, został ograniczony względem pracy konkursowej do 66,5 hektara (zakres prac konkursowych to 122,7 hektara). Ogólnie zostanie zrealizowane około 20 procent z projektu końcowego rewitalizacji. Inwestor ograniczył realizację i szkoda, bo efekt będzie najprawdopodobniej mało widoczny - powiedziała nam Ilona Knapik z WXCA.

Wyjaśniła, że zakres obszarowy projektu został tak wytyczony, że nie było możliwości zachowania ciągłości proponowanych rozwiązań. Wskazała też konkretne pomysły, które ostatecznie nie zostaną zrealizowane. Są to: - cztery pawilony symbolizujące cztery żywioły - wody, powietrza, ognia i ziemi; - modernizacja i poszerzenie Głównej Alei Parkowej; - aleja okrężna - krajobrazowa aleja obiegająca wszystkie atrakcje i obszary aktywności parku; - modernizacja istniejącej fontanny i kompleksowa rewitalizacja całej strefy fontann; - ogródek społecznościowy; - placyki do gry w boule; - boiska do badmingtona; - strefa dla psów w rejonie restauracji Jeff’s.

Inne elementy projektu zostały mocno ograniczone: Według relacji przedstawicielki WXCA: - zamiast pięciu toalet powstaną dwie; - zamiast 14 stołów piknikowych powstaną dwa; - zamiast kompletnej rearanżacji tematycznej trzech placów zabaw w tym wodnego placu zabaw, powstanie po kilka drobnych zabawek na placach istniejących; - zamiast 447 nowych latarni powstanie 47; - zamiast 219 koszy na śmieci powstanie 18; - zamiast 51 tablic informacyjnych powstanie 17 (wyłącznie niezbędne tablice w strefach specjalnych); - zamiast 161 stojaków na rowery powstanie 15 (tylko w strefach wejściowych); - a zamiast 16 zaprojekowanych w ogrodzie sensorycznym atrakcji, powstanie ich osiem.

Według relacji pracowni, nie ma też budżetu na ujednolicenie nawierzchni i jej zmianę na bardziej przyjazną dla ekosystemu - z zaprojektowanych 26 929 metrów kwadratowych nawierzchni mineralnej powstanie zaledwie 1 339 metrów kwadratowych. 

Tak wyglądał zwycięski projekt pracowni WXCA:

Zabrakło pieniędzy

- Projekt modernizacji Parku Pole Mokotowskie został ograniczony względem pierwotnej koncepcji WXCA z powodu braku pieniędzy. Mamy finanse na zakres podstawowy inwestycji, który obejmie między innymi naturalizację głównego stawu, stworzenie nowego układu wodnego w parku czy zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO. Natomiast pozostałe elementy projektu znajdują się w zakresie opcji, które chcemy zrealizować, jeśli znajdą się pieniądze. Plusem takiego rozwiązania jest to, że po wybraniu wykonawcy, w każdej chwili możemy wrócić do tych opcji bez konieczności ogłaszania kolejnego przetargu - odpowiada dyrektora Zarządu Zieleni Aleksandra Majda-Butkiewicz na nasze pytanie o przyczyny tak mocnego ograniczenia inwestycji.

Ale nawet w ramach tych opcji nie ma szansa na realizację całego projektu. Na przykład z czterech pawilonów, przy sprzyjających wiatrach, powstanie jeden - Pawilon Wody. Zmiana zagospodarowania wokół domków fińskich też jest tylko opcją.

Autorka/Autor:Marcela Pęciak/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WXCA

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl