Najnowsze

Staw na Polu Mokotowskim jak kałuża. Dlaczego nie wypełnili go wodą?

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Staw na Polu Mokotowskim
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plStaw na Polu Mokotowskim

Staw na Polu Mokotowskim nie został tego lata w pełni wypełniony wodą. Jego obrzeża straszą betonem. Zarząd Zieleni tłumaczy, że powodem jest nadchodząca modernizacja parku i zbiornika. Pierwsze prace mają ruszyć we wrześniu lub październiku. Wpływ na ostateczny termin będą miały formalności związane z wyborem wykonawcy.

Betonowa niecka stawu na Polu Mokotowskim zostanie wkrótce usunięta. Jej miejsce zajmie naturalne podłoże, brzegi zbiornika wodnego zostaną wysadzone roślinnością. O początku tych prac niewiele jednak na razie wiadomo. Na razie spacerujący po Polu Mokotowskim mogą "podziwiać" sporą część dna stawu, bo tylko na środku pojawiła się w tym roku płytka warstwa wody.

O powód tej sytuacji zapytaliśmy Zarząd Zieleni. - Ze względów przyrodniczych i planowanej kompleksowej przebudowy układu wodnego w parku Pole Mokotowskie, w tym zbiornika głównego - zminimalizowano w bieżącym roku stopień wypełnienia zbiornika wodą do poziomu umożliwiającego bytowanie płazów i ptaków - informuje Anna Stopińska, rzeczniczka Zarządu Zieleni. I wyjaśnia, że stwierdzono także nieszczelność zbiornika. - W efekcie nie jest możliwe utrzymanie w nim wody na stałym poziomie bez konieczności uzupełniania niedoborów - wskazuje.

Jak dodaje, woda wykorzystywana do napełniania stawu pochodzi z miejskiej sieci wodociągowej, czyli jest wodą uzdatnianą. - Niegospodarnością byłoby zatem wypełnienie wodą całej czaszy zbiornika zakwalifikowanego do rozbiórki, a następnie spuszczenie wody do kanalizacji miejskiej wraz z rozpoczęciem planowanej przebudowy parku Pole Mokotowskie - twierdzi rzeczniczka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak zmieni się Pole Mokotowskie?

- W ramach planowanej modernizacji Pola Mokotowskiego w parku powstanie nowy układ wodny. Duży staw zostanie rozbetonowany i poddany naturalizacji z zastosowaniem obiegu zamkniętego wody, co pozwoli na zachowanie stabilnego ekosystemu wodnego w zbiorniku i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi w warunkach zachodzących zmian klimatycznych - opisuje Stopińska. - Podkreślmy, że w czasie trwania prac zadbamy o bezpieczeństwo żyjących na terenie parku Pole Mokotowskie płazów i zapewnimy im zastępcze miejsce godów w zbiorniku tymczasowym - zapewnia.

Po modernizacji na terenie największego stołecznego parku powstanie nowy ogród sensoryczny, nasadzona zostanie też zieleń: 55 drzew, ponad 6 tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin, niemal 1,5 hektara łąk kwietnych, do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych'.

Dodatkowo powstaną siłownie plenerowe, toalety publiczne, rozbudowane zostaną place zabaw. Wyremontowane zostaną popadające w ruinę domki fińskie, w tym ten, w którym mieszkał Ryszard Kapuściński. Powstanie tam centrum reportażu

Zakończenie prac planowane jest na listopad 2022 roku. Pod koniec czerwca urzędnicy otworzyli oferty w przetargu na wykonawcę modernizacji. Zainteresowane były cztery firmy. Dotychczas nie ogłoszono jednak zwycięzcy.

Będą zmiany na Polu MokotowskimWXCA

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości