Na Ochocie działa już Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. - Jest pierwszą i jedyną w Polsce stałą sceną dla muzyki nowej - informuje ratusz. Z okazji otwarcia, na odwiedzających czekają w weekend instalacje dźwiękowe, koncerty i opowieści.
Instytucję otworzono przy ulicy Barskiej 29, w modernistycznej willi na Starej Ochocie. Hashtag Lab prowadzony jest przez Fundację Sfera Harmonii i właśnie rozpoczyna swoją działalność jako Społeczna Instytucja Kultury m.st. Warszawy.
Wsparcie środowiska muzyki współczesnej
- Dla nas jest to wyjątkowy moment, bo to kolejne otwarcie Społecznej Instytucji Kultury, piątej w Warszawie, ale pierwszej, która zajmuje się muzyką nową. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie wspierać całe środowisko muzyki współczesnej i nowej, a muzycy i muzyczki będą się tu dobrze czuli i dostarczą warszawiakom wielu muzycznych emocji - mówiła podczas otwarcia nowej Społecznej Instytucji Kultury Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Do soboty we wnętrzu pięknej willi gości oprowadzają członkowie kooperatywy Hashtag Ensemble, którzy opowiadają o planach działalności nowej instytucji.
W piątek zwiedzający mogli oglądać także interaktywną instalację Wojciecha Błażejczyka #Network Music oraz wysłuchać rozmowy z autorem. Na patio Hashtag Labu prezentowana była także projekcja weneckiej video-opery. W muzyczny rejs gondolą zabrali uczestników Joanna Freszel, instrumentaliści Hashtag Ensemble i klawesynistka Gośka Isphording. Projekcje wideo przygotowały Pia Partum i Aleksandra Ołdak.
W sobotę trzyczęściowy koncert otwarcia
Kulminacyjnym punktem otwarcia Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest sobotni, trzyczęściowy koncert otwarcia. O 20.00 na scenie Hashtag Labu Martyna Kosecka i Idin Samimi Mofakham zaprezentują utwór "Surge" – artystyczny głos w sprawie zbrodni dziejących się w Iranie. A o 21.00 odbędzie się koncert gospodarzy – zespołu Hashtag Ensemble. W programie koncertu znalazły się słynne utwory Petera Maxwella Daviesa "Eight Songs for a Mad King" (1969) i Louisa Josepha Andriessena "Workers Union" (1975). Otwarcie Przestrzeni Muzyki Współczesnej zakończy set DJ-ski w wykonaniu duetu Ryterski Live / czuły.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Czytaj również: Dom Literatury zostaje. Jest nowa umowa
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa