Dom Literatury zostaje - informują władze Śródmieścia. Dzielnica podpisała nową umowę dzierżawy z fundacją prowadzącą przestrzeń, w której od kilkudziesięciu lat funkcjonowały stowarzyszenia literackie. To efekt toczących się jesienią negocjacji w sprawie przyszłości tego miejsca.
"Podpisałem nową umowę dzierżawy z Fundacją Dom Literatury. To miejsce będzie dostępne dla wszystkich literatów i otwarte na mieszkańców. Zapisaliśmy to już w preambule do umowy" - poinformował pod koniec grudnia w mediach społecznościowych Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia. Jak zapowiedział, władze dzielnicy będą wspólnie z literatami pracować nad "programami wspierającymi rozwój i promocję czytelnictwa", a także "dążyć do stworzenia instytucji kultury, służącej całemu środowisku literackiemu".
"Organizacje literackie takie jak Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Unia Literacka dołączą do grona przedstawicielstw tworzących Dom Literatury. Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy będzie czuwać nad sposobem wykorzystywania tej przestrzeni i wspierać w rozwoju inicjatyw literackich" - dodał burmistrz.
W komunikacie urzędu dzielnicy zaznaczył także, że nowa umowa oznacza nowe otwarcie dla instytucji i "będzie ona bardziej inkluzywna na twórców i transparentna w swoim działaniu". "Wraz z jej podpisaniem ucinamy narosłe spekulacje. Dom Literatury zostaje" - podkreślił Ferens.
Literaci mogli stracić siedzibę
Jak informowaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl, umowa dotyczy dwuletniego okresu przejściowego. Jest efektem negocjacji pomiędzy fundacją oraz stowarzyszeniami literackimi a władzami dzielnicy, w których uczestniczyli także eksperci z dziedziny kultury oraz dyrektor miejskiego Biura Kultury.
Do rozmów doszło po tym, jak jesienią Fundacja Dom Literatury dostała pismo od burmistrza Śródmieścia o odrzuceniu jej wniosku o przedłużenie na kolejne trzy lata dzierżawy należących do miasta kamienic Prażmowskich i Johna przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 i ul. Senatorskiej 1. Aleksander Ferens tłumaczył to "bardzo ciężką sytuacją m.st. Warszawy związaną z brakiem zapewnienia dostatecznych środków finansowych na realizację wszystkich niezbędnych zadań" oraz "kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie". Zapowiadał, że kamienice zostaną przeznaczone "na cele własne dzielnicy Śródmieście", ale nie wykluczył przeznaczenia części powierzchni do wynajmu. Poprzednia trzyletnia umowa dzierżawy wygasała 31 grudnia 2022 roku.
Połączone kamienice nieopodal placu Zamkowego od kilkudziesięciu lat były przestrzenią funkcjonowania różnych stowarzyszeń literackich. W ostatnim czasie w Domu Literatury mieściły się siedziby Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego PEN Clubu i Związku Literatów Polskich. Znajduje się w nim licząca ponad 70 tysięcy woluminów Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich z cennymi rękopisami, której przyszłość w kontekście wyprowadzki była niepewna.
Autorka/Autor: kk/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl