Wycinają drzewa przy Cytadeli, potem rozbiorą zabytkowy mur

Wycinają drzewa przy Cytadeli
Wycinają drzewa przy Cytadeli
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Wycinają drzewa przy CytadeliMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ruszyła wycinka drzew na stokach Cytadeli od strony Wybrzeża Gdyńskiego. Łącznie pod topór pójdzie ich 129. Potem robotnicy rozbiorą kilkadziesiąt metrów zabytkowego muru. A wszystko za zgodą stołecznego konserwatora zabytków.

Drzewa wycinane są na zboczach skarpy, na szczycie której wznosi się mur Cytadeli Warszawskiej. Chodzi o odcinek między uliczką Czujną a węzłem ul. Krasińskiego.

– Wycięto co najmniej kilkanaście sztuk, inne są oznaczone białą kropką, więc prawdopodobnie niebawem też zostaną ścięte. To raczej samosiewy w różnym wieku, wyglądają na zdrowe – relacjonował o godz. 12 Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Wytną 129, zasadzą co najmniej 98

Wycinka odbywa się na zlecenie Muzeum Wojska Polskiego, które za murami Cytadeli będzie miało swoją główną, długo wyczekiwaną siedzibę.

- Mamy zgodę konserwatora zabytków na wycięcie 129 drzew. To samosiejki, które zarosły skarpę. Część z nich jest chora, część wrosła w mur. Przez lata nie były pielęgnowane. Tam nie ma żadnych cennych drzew – wyjaśnia Dariusz Matlak, zastępca dyrektora muzeum ds. inwestycyjnych. – Zgoda przewiduje kompensatę za szkodę ekologiczną – dodaje.

Oznacza to, że w zamian za ścięte drzewa, instytucja zobowiązała się do zasadzenia 98 nowych, już na terenie Cytadeli: klonów pospolitych i srebrzystych, jaworów, buków i dębów. I nie będą to rachityczne sadzonki, a ukształtowane, ok. 10-letnie drzewa, o obwodzie pnia 20-25 cm. – Ale tym nie koniec, bo poza obowiązkiem kompensaty planujemy dalsze nasadzenia. To będą szlachetne gatunki, rośliny o charakterze parkowym – zapowiada Matlak.

Rozbiorą zabytek cegła po cegle

Stare drzewa trzeba wyciąć, bo projekt nowego muzeum zakłada, że główny wjazd znajdzie się właśnie od strony Wisłostrady. Nowa brama znajdzie się w skarpie. W rzeczywistości będzie to tunel, którego wielkość można porównać do tego, który prowadzi na Stadion Narodowy od strony Wybrzeża Szczecińskiego. Brama musi być duża, bo będą nią wjeżdżać autokary z wycieczkami, wozy straży pożarnej, ciężarówki ze sprzętem oraz największe eksponaty muzeum – stare czołgi, samoloty i helikoptery. XIX-wieczne bramy byłyby do takich celów zbyt małe.

Natomiast, żeby zrobić wyłom w ziemnym wale, trzeba będzie rozebrać kilkadziesiąt metrów zabytkowego muru. Na to też zgodził się stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander.

– Inwestor posiada niezbędne pozwolenia konserwatorskie. Wydając je musieliśmy brać pod uwagę interes ochrony zabytków, jak i interes strony, czyli muzeum. Trzeba było rozważyć czy istotniejsze jest zachowanie muru zaborczej Cytadeli, czy zlokalizowanie tam Muzeum Wojska Polskiego – tłumaczy Brabander. Konserwator uznał, że polskie muzeum jest ponad rosyjskim murem i dał zielone światło do rozbiórki. – Ale mur ma zostać odtworzony zgodnie ze sztuką konserwatorską – zastrzega.

Na pytanie, czy mechanizm odbudowy zabytku ma dziś w ogóle sens wyciąga przykład Starego Miasta. - Jest odbudowane, a wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO - dowodzi.

Wicedyrektor Matlak, przekonuje że innej możliwości nie było, bo ściana najpewniej rozpadłaby się, gdyby robotnicy zaczęli pod nią drążyć wielką dziurę. - Na czas budowy kilkadziesiąt metrów muru zostanie rozebrane. Potem odbudujemy go z tych samych materiałów, cegła po cegle – zapewnia solennie.

Tak ma wyglądać główna brama wjazdowa:

Wjazd od strony Wybrzeża Gdyńskiego / Pracownia WXCA

Odebrali im największy pawilon

Na teren Muzeum Wojska Polskiego będzie można się także dostać z innych miejsc. Dojścia dla pieszych prowadzić będą przez Bramę Straceń, Bramę Nowowiejską (od ul. Jana Jeziorańskiego), bramę od ul. Dymińskiej i projektowaną kładkę pieszo-rowerową od strony pl. Inwalidów.

Placówka poświęcona historii wojskowości nie będzie jednym muzeum za murami Cytadeli. Od dawna rezyduje tam Muzeum X Pawilonu, a niedawno otwarto także Muzeum Katyńskie. Ponadto minister kultury w rządzie PO-PSL prof. Małgorzata Omilanowska zdecydowała, że w największym z zaprojektowanych budynków znajdzie się Muzeum Historii Polski. Pierwotnie pawilon miał być hangarem dla największych eksponatów Muzeum Wojska Polskiego, które dziś stoją "pod chmurką" przy Al. Jerozolimskich. Dla pierwszego muzeum decyzja Omilanowskiej była wybawieniem, w drugim przyjęto ją z rozczarowaniem. Ale oficjalnie nikt nie protestował.

- Dla wielkogabarytowego sprzętu będziemy szukali jakiegoś innego rozwiązania. Nie wdajemy się w polemikę z naszymi przełożonymi. Została podjęta decyzja na najwyższych szczeblach i tyle – ucina Dariusz Matlak.

W poniedziałek decyzję o zlokalizowaniu Muzeum Historii Polski podtrzymał wicepremier i minister kultury w rządzie PiS prof. Piotr Gliński.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Z okazji 33. rocznicy Dnia Niepodległości Ukrainy w różnych miastach w Polsce odbywają się uroczystości z nią związane. W Warszawie przy siedzibie Ukraińskiego Domu odśpiewano hymn Ukrainy.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Odśpiewali hymn

Dzień Niepodległości Ukrainy. Odśpiewali hymn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowieckie) zatrzymali 28-latka podejrzanego o spowodowanie wypadku. Lista przewinień mężczyzny jest długa. Miał on uciec z miejsca zdarzenia i nie udzielić pomocy drugiemu kierującemu. Badanie wykazało, że był kompletnie pijany i dodatkowo prowadził auto mimo cofniętych uprawnień.

Spowodował wypadek, nie pomógł rannemu i uciekł. Miał cztery promile

Spowodował wypadek, nie pomógł rannemu i uciekł. Miał cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowanie przeciw Grzegorzowi Braunowi w sprawie zgaszenia świec chanukowych w Sejmie jeszcze potrwa. Trwa realizacja składanych wciąż przez europosła wniosków dowodowych. Ponadto prokuratura powołała biegłego z zakresu judaistyki, który ma ocenić m.in. czy świecznik chanukowy "jest przedmiotem czci religijnej". 

Sprawa Grzegorza Brauna. Biegły oceni, "czy świecznik chanukowy jest przedmiotem czci"

Sprawa Grzegorza Brauna. Biegły oceni, "czy świecznik chanukowy jest przedmiotem czci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zamknęły ruch na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Jasnej na ponad godzinę po tym, jak zapalił się tam samochód osobowy. Wielu przechodniów zatrzymywało się, by nagrywać zdarzenie. Strażnicy miejscy musieli ich odsuwać.

Spod maski auta wydobywały się płomienie. Groźny pożar w centrum

Spod maski auta wydobywały się płomienie. Groźny pożar w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Betoniarka zderzyła się z radiowozem w piątek po południu w Dolince Służewieckiej. 8 policjantów trafiło do szpitali. - Są potłuczeni, dwóch z nich mocniej ucierpiało - poinformował asp. Kamil Sobótka z biura prasowego stołecznej policji.

Betoniarka wjechała w radiowóz. Ośmiu policjantów rannych

Betoniarka wjechała w radiowóz. Ośmiu policjantów rannych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy rejsu łodziami flisackimi po Wiśle z Gdańska do Warszawy utknęli na mieliźnie w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Ratownicy przetransportowali na brzeg pięć osób, w tym 9-latkę. Nikomu nic się nie stało. 

Akcja ratunkowa na Wiśle. Łodzie wpłynęły na mieliznę

Akcja ratunkowa na Wiśle. Łodzie wpłynęły na mieliznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała w piątek nowe ustalenia w sprawie wypadku, do którego doszło w czerwcu na ulicy Puławskiej. Kierowca bmw, który po zderzeniu z toyotą wjechał w grupę pieszych i dachował, był pod wpływem kokainy. - Michałowi C. zostanie postawiony zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem środka odurzającego - informuje nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba.

BMW po zderzeniu z toyotą wjechało w grupę pieszych. "Kierowca był pod wpływem kokainy"

BMW po zderzeniu z toyotą wjechało w grupę pieszych. "Kierowca był pod wpływem kokainy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wydał zgody na organizację SBM FFestivalu 2024 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego, która mieści się w dzielnicy Bielany. "Jest wysoce prawdopodobne, że koniec sierpnia upłynie na Bielanach w spokoju" - skomentował w mediach społecznościowych burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Organizator może odwołać się od decyzji prezydenta stolicy. SBM FFestival to największa muzyczna impreza hip-hopowa w Polsce. 

SMB FFestival 2024 prawdopodobnie nie odbędzie się na AWF. To decyzja prezydenta

SMB FFestival 2024 prawdopodobnie nie odbędzie się na AWF. To decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Dwaj bracia w wieku 51 i 41 lat zostali tymczasowo aresztowani w związku ze śledztwem w sprawie śmiertelnego pobicia 67-latka z powiatu ostrołęckiego. Ciało mężczyzny znaleziono w wodzie. Służby początkowo podejrzewały, że utonął, jednak po dokonaniu oględzin zwłok śledczy zauważyli ślady pobicia. 

Ciało mężczyzny znaleziono w wodzie. Policja aresztowała dwóch braci

Ciało mężczyzny znaleziono w wodzie. Policja aresztowała dwóch braci

Źródło:
PAP/KMP w Ostrołęce

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Mławie. 40-latka wjechała samochodem w budynek tamtejszej prokuratury rejonowej. Nikomu nic się nie stało. Kierująca tłumaczyła policjantom, że pomyliła sprzęgło z gazem. 

Wjechała w budynek prokuratury. "Pomyliła sprzęgło z gazem" 

Wjechała w budynek prokuratury. "Pomyliła sprzęgło z gazem" 

Źródło:
PAP/KPP w Mławie

Autobus, tramwaj i samochód osobowy zderzyły się w piątek po południu na warszawskiej Woli. Do szpitala trafiła jedna osoba, jednak policjanci zastrzegają, że prawdopodobnie nie w efekcie zderzenia. Jak przekazała policja, nie ma już utrudnień w ruchu.

Zderzenie tramwaju z autobusem. "Mężczyzna zasłabł za kierownicą"

Zderzenie tramwaju z autobusem. "Mężczyzna zasłabł za kierownicą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczyna się kolejny etap budowy przejścia i przejazdu przez Wisłostradę. W sobotę drogowcy zamkną fragment Karowej. Utrudnienia dotkną kierowców, rowerzystów i pieszych. Dwie linie autobusowe nie dojadą do pętli na Mariensztacie.

Wytyczają przejście przez Wisłostradę. Na razie zamknięcie Karowej i objazdy

Wytyczają przejście przez Wisłostradę. Na razie zamknięcie Karowej i objazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci rozwiązali sprawę rozboju, do którego doszło w zeszły piątek na Targówku. Kasjerka jednego ze sklepów została sterroryzowana przez dwójkę klientów. Zatrzymano dwie osoby.

"Wtargnął za ladę, obezwładnił pracownicę, jego wspólniczka opróżniła kasę"

"Wtargnął za ladę, obezwładnił pracownicę, jego wspólniczka opróżniła kasę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Duże utrudnienia na trasie S2 w okolicy węzła Konotopa. Zderzyły się dwa pojazdy, jedna osoba ucierpiała.

Zderzenie tira i auta dostawczego. Jedna osoba była zakleszczona

Zderzenie tira i auta dostawczego. Jedna osoba była zakleszczona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki przewożący koparkę zniszczył sieć trakcyjną na Woli. Tramwaje kursujące przez rondo Tybetu skierowano na objazdy. Uruchomiono autobusową linię zastępczą.

Przewoził koparkę, zerwał sieć trakcyjną, zablokował tramwaje

Przewoził koparkę, zerwał sieć trakcyjną, zablokował tramwaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wróciło kilkadziesiąt z 1773 maków, które zasadzono w przeddzień święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego, a powyrywane dzień po obchodach. O ich zwrot na miejsce prosili organizatorzy akcji.

"Bardzo cieszymy się, że chociaż niewielka część maków wróciła"

"Bardzo cieszymy się, że chociaż niewielka część maków wróciła"

Źródło:
PAP

Policja z warszawskiego Śródmieście informuje o zatrzymaniu siedmiu osób podejrzanych o oszustwa. - Wynajmowali samochody, po czym podrabiali do nich dokumenty i sprzedawali po zaniżonych cenach na platformach ogłoszeniowych w sieci - opisują proceder śródmiejscy policjanci.

Policja: wypożyczali auta, podrabiali dokumenty, sprzedawali po zaniżonych cenach

Policja: wypożyczali auta, podrabiali dokumenty, sprzedawali po zaniżonych cenach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na krajowej "pięćdziesiątce", w miejscowości Radzyminek, doszło do potrącenia 14-letniego rowerzysty. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chłopiec trafił do szpitala.

Kierowca ciężarówki potrącił 14-letniego rowerzystę. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala

Kierowca ciężarówki potrącił 14-letniego rowerzystę. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nie zakończył się proces w sprawie napadu na konwojenta w grudniu 2021 roku i kradzieży ponad 2,8 miliona złotych. Wyznaczono termin kolejnej rozprawy. Powodem był wniosek prokuratora o przesłuchanie nowego świadka - żony jednego z dwóch oskarżonych. W śledztwie prowadzonym aktualnie przez płocką prokuraturę, w ramach którego Anna J. została tymczasowo aresztowana, pojawić się miały wątki mogące mieć związek ze sprawą, której dotyczy proces.

Napad na konwojenta i kradzież 2,8 miliona złotych. Pojawiły się "wątki mogące mieć związek ze sprawą"

Napad na konwojenta i kradzież 2,8 miliona złotych. Pojawiły się "wątki mogące mieć związek ze sprawą"

Źródło:
PAP

W związku z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącym wykrycia wirusa Gorączki Zachodniego Nilu w próbkach pobranych od martwych ptaków na terenie Warszawy, miasto wdrożyło procedurę reagowania.

Ptaki chorują. Miasto wdrożyło procedurę reagowania

Ptaki chorują. Miasto wdrożyło procedurę reagowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bez prawa jazdy, za to z blisko dwoma promilami alkoholu w organizmie wsiadła za kierownicę auta. Uderzyła w słup z kamerami monitoringu. Pasażerowie wysiedli, obejrzeli, co się stało i wszyscy odjechali.

Cofała, uderzyła w słup, zniszczyła monitoring i odjechała. Była pijana i nie posiada prawa jazdy

Cofała, uderzyła w słup, zniszczyła monitoring i odjechała. Była pijana i nie posiada prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska drogówka wzięła pod lupę przewoźników. W środę w wyznaczonych godzinach zrealizowała działania prewencyjno-kontrolne "Przewozy 2024".

Dwóch pijanych, jeden bez prawa jazdy i 29 mandatów. Kontrolowali przewoźników

Dwóch pijanych, jeden bez prawa jazdy i 29 mandatów. Kontrolowali przewoźników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i sobotę, 23-24 sierpnia, na lotnisku na Bemowie odbędą się koncerty Męskiego Grania. Urzędnicy ostrzegają: po zakończeniu koncertów autobusy mogą zostać skierowane na objazdy. Obiecują też dodatkowe kursy metra.

Męskie Granie na Bemowie. Jak najwygodniej dojechać?

Męskie Granie na Bemowie. Jak najwygodniej dojechać?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Lipówki pod Pilawą. Kierowca wyszedł z kabiny ciężarówki w związku z awarią koła. Potrącił go kierujący innym autem ciężarowym. Mężczyzna zginął na miejscu.

Wyszedł z auta, by sprawdzić koło. Zginął

Wyszedł z auta, by sprawdzić koło. Zginął

Źródło:
PAP