Lewica przedstawia kandydatkę na wiceprezydentkę, PiS obiecuje zmiany w polityce mieszkaniowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Walka o fotel prezydenta Warszawy
Walka o fotel prezydenta Warszawy TVN24
wideo 2/6
Walka o fotel prezydenta Warszawy TVN24

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydentkę stolicy, przedstawia swoją przyszłą zastępczynię i mówi o lepszej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Kandydat PiS Tobiasz Bocheński mówi z kolei o problemach mieszkaniowych i "powrocie do polityki z czasów Lecha Kaczyńskiego". Ściąga też posiłki i staje u boku byłej premier Beaty Szydło i byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Magdalena Biejat podczas wtorkowej konferencji zaproponowała kandydatkę Lewicy i ruchów miejskich na wiceprezydentkę Warszawy - Martynę Jałoszyńską. - Jest jedną z najlepszych osób, jakie znam na to stanowisko. Znamy się, bo jest liderką warszawskiego Razem, ale jest również działaczką na rzecz osób wykluczonych. Ma doświadczenie w pracy w pomocy społecznej, również w warszawskich urzędach - przedstawiła kandydatkę Biejat. - Dla niej oczywista będzie współpraca z organizacjami pozarządowymi, praca na rzecz środowisk seniorów, osób z niepełnosprawnościami i osób wykluczonych - dodała. Zaznaczyła, że dzięki takiej wiceprezydentce "Warszawa ma być dobrym miejscem do życia" i "miastem dla każdego".

Nowa kandydatka Lewicy na wiceprezydentkę. Czym się zajmuje?

Zaprezentowała się też sama kandydatka. Jałoszyńska zwróciła uwagę na rozmowy z organizacjami pozarządowymi w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Jej zdaniem Warszawa to miejsce, gdzie tych organizacji jest najwięcej i w znacznej mierze pomagają one osobom z niepełnosprawnościami. Jej zdaniem stolica powinna być pionierem w kwestii aktywizowania osób z niepełnosprawnością i w kwestii wspierania również ich rodzin. - By to się jednak działo, organizacje pozarządowe muszą być wspierane w sposób długoterminowy i w sposób stabilny - dodała. Według niej, to nie mogą być "projekty na rok, po którym pracownicy nie wiedzą, czy znów otrzymają zatrudnienie". - To nie mogą też być pensje ledwo powyżej pensji minimalnej, a tak w tej chwili w wielu przypadkach jest - zauważyła. Zaznaczyła też, że dużą rolę odgrywają także pracownicy pomocy społecznej. - Oni również muszą być godnie wynagradzani - stwierdziła.

Marta Jałoszyńska kandydatką Lewicy na wiceprezydentkę WarszawyPAP/Radek Pietruszka

Kuba Czajkowski, kandydat Lewicy na radnego z Pragi Południe, zauważył z kolei problem dostępności przestrzeni. - Jesteśmy na placu Bankowym i widzimy, jakie mamy problemy, żeby przejść przez jezdnię, nie wchodząc w kałużę - ocenił. Według niego, w Warszawie "będzie się żyło dobrze, jeśli seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i rodzice z dziećmi będą mogli się swobodnie przemieszczać przez miasto" i "nie korzystać z wiecznie psujących się wind" czy przejść dla pieszych pod tunelami. Podał też przykład przejścia dla pieszych-kładki na wysokości Czapelskiej, którą według niego należy zlikwidować.

Biejat podczas konferencji pytana była między innymi o miejskie kąpieliska i o to, czy Wisła jest do tego odpowiednim miejscem. - Wczoraj zaprezentowaliśmy pomysł na utworzenie bezpiecznych kąpielisk w Warszawie. Sprawdziliśmy i woda w Wiśle spełnia wszystkie wymogi wymagane dla kąpielisk To, czego potrzebujemy, to infrastruktura, która będzie zabezpieczała kąpiących się przed silnym nurtem - wyjaśniła. Dodała, że Lewica zaproponowała też takie kąpielisko na plaży Rusałka po praskiej stronie Wisły.

Magdalena Biejat podczas wtorkowej konferencji PAP/Radek Pietruszka

Tabletka "dzień po". Pomysł na całodobową infolinię NFZ

Kandydatka Lewicy na prezydentkę Warszawy zapytana o weto prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące tabletki "dzień po", odpowiedziała: - Ja się bardzo cieszę, że Ministerstwo Zdrowia szuka rozwiązań alternatywnych, bo nie mogłyśmy my, jako kobiety, liczyć na to, że prezydent stanie po naszej stronie. Na pewno pigułka przepisywana przez farmaceutów to jest jakieś wyjście, ale obawiam się, że może ono okazać się niewystarczające. Zwłaszcza w mniejszych ośrodkach.

Jak dodała, znane są przypadki farmaceutów, którzy zasłaniają się nielegalnie klauzulą sumienia. - Proponowałabym, żeby ministerstwo uruchomiło infolinię 24-godzinną. Rodzaj pomocy na NFZ, żeby każda pacjentka mogła z takiej infolinii skorzystać i uzyskać w ten sposób receptę - powiedziała.

Prezydent wetuje pigułkę "dzień po"
Prezydent wetuje pigułkę "dzień po"TVN24

PiS obiecuje rewitalizację osiedli z "wielkiej płyty"

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński swoją konferencję zorganizował na Białołęce. Towarzyszyła mu była premier Beata Szydło i Mariusz Błaszczak, poseł i były minister obrony narodowej.

Błaszczak mówił, że za czasu rządów PiS rozpoczął się program rewitalizacji osiedli z "wielkiej płyty". - To program bardzo ważny, bo jeszcze kilka dni temu można było przeczytać dywagacje na temat przyszłości bloków zbudowanych z wielkiej płyty w latach 70., 80. - powiedział. Jak dodał, one wciąż stanowią bardzo dużą część mieszkań. Wskazał też na jeden z budynków na Białołęce, który nie został ocieplony. - Ze względu na zaniedbania miasta stołecznego Warszawy - zarzucił polityk. Zapewnił, że PiS będzie zabiegał o rewitalizację takich budynków.

Tobiasz Bocheński, Beata Szydło i Mariusz Błaszczak na wtorkowej konferencji PAP/Paweł Supernak

Beata Szydło uzupełniła, że dyrektywa unijna - tzw. dyrektywa budynkowa, będzie zobowiązywała do tego właścicieli domów jednorodzinnych, ale również mieszkań. - Rzecz w tym, żeby te koszty nie były przerzucane na państwa - dodała, zwracając się do mieszkańców.

Zdaniem kandydata PiS na prezydenta, każdy samorząd powinien mieć "odpowiedzialną politykę mieszkaniową". - Nie może być tak jak dzisiaj, wypowiedź prezydent Rafała Trzaskowskiego z poranka, który mówi, że on w sprawie mieszkalnictwa tak de facto nic nie może i to są sprawy rządowe, na które on nie ma wpływu. Chociaż jego partia polityczna rządzi w Polsce - powiedział Bocheński.

Bocheński o mieszkaniach w Warszawie

Jego zdaniem miasto musi zarządzać mieniem komunalnym. - Musi zlikwidować pustostany. Musi stworzyć strategię, w której wie, na co przeznacza mieszkania - które są komunalne, które są socjalne. Które budynki nie nadają się do użytkowania i należy je wyburzyć, a grunty przeznaczyć na inne cele - wyliczył.

Kandydat PiS powiedział, że należy też rozpocząć współpracę ze spółdzielniami chcącymi budować mieszkania i zainteresowanymi uregulowaniem stosunków własnościowych gruntów. - Ale nikt w mieście się tym nie zajmuje - zarzucił. - Musimy wrócić do polityki za czasów Lecha Kaczyńskiego, który umożliwił wykup przez długoletnich najemców za bonifikatą mieszkań w przypadku długoletnich najmów - dodał.

Bocheński ocenił, że "ta polityka za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Trzaskowskiego została skasowana, krzywdząc bardzo wielu warszawiaków". - I wreszcie musimy przyjąć plany zagospodarowania przestrzennego. Uprościć procedury po to, by więcej mieszkań było w Warszawie budowanych. Po to, aby ceny za metr kwadratowy, jak i ceny najmu w konsekwencji, przestały tak dramatycznie rosnąć - zaznaczył.

Korwin-Mikke o nowej kładce

- Kładka pieszo-rowerowa była świetna w niedzielę, dzisiaj jest pusta, nie działa; miasto ma w nosie kierowców i utrudnia im życie - ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej kandydat w wyborach na prezydenta Warszawy Janusz Korwin-Mikke. Dodał, że zamiast kładki należało wybudować most dla samochodów. Korwin-Mikke zauważył, że od strony ulicy Karowej nie ma na nią wejścia.

Dodał, że z przeprawy nie da się również skręcić na Wisłostradę. - Miasto ma w nosie kierowców samochodów i robi wszystko, żeby im utrudnić życie (...). Pan (Rafał) Trzaskowski jest właścicielem mieszkańców Warszawy i on lepiej wie, czy powinniśmy chodzić piechotą, czy jeździć na rowerach, czy jeździć samochodami - ocenił i dodał, że zimą kładka również nie będzie spełniała swojej funkcji. - Jest chyba tylko dla kogoś, kto ma dwa samochody i futro. On tu podjedzie, zatrzyma samochód, owinie się futrem, przeleci na drugą stronę ulicy, wsiądzie w drugi samochód i pojedzie. Inaczej nikt normalny nie będzie z tej kładki korzystał - mówił.

Według polityka pieniądze przeznaczone na wybudowanie kładki zostały "wyrzucone w błoto". "Trzeba było trochę wzmocnić filary i zrobić normalny most dla samochodów" - stwierdził.

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów. Oprócz ubiegającego się o reelekcję Rafała Trzaskowskiego Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała: senatorkę Magdalenę Biejat, byłego wojewodę mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, posła Przemysława Wiplera, Janusza Korwin-Mikkego i Romualda Starosielca.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę.

Nieznana substancja rozlana przed kancelarią premiera. Policja zatrzymała jedną osobę

Nieznana substancja rozlana przed kancelarią premiera. Policja zatrzymała jedną osobę

Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na niedzielę, 14 kwietnia, zaplanowano w Warszawie kilka zgromadzeń publicznych połączonych z przemarszami. Nieprzejezdne mają być niektóre ulice w centrum. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Niedzielne utrudnienia w stolicy

Niedzielne utrudnienia w stolicy

Źródło:
PAP

"To nie mój hasz, to nie mój mefedron" - tak policjantom tłumaczył się 22-letni mieszkaniec Otwocka, który odpowie z posiadanie oraz obrót znaczną ilością narkotyków. W jego mieszkaniu oprócz narkotyków policja znalazła maski, nożyce i łom, które mogły służyć do przestępstw. Recydywiście grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Wpadł w popularnym "miejscu spotkań" przy moście kolejowym.

W kieszeni narkotyki, w domu maski i narzędzia. Grozi mu do 15 lat więzienia

W kieszeni narkotyki, w domu maski i narzędzia. Grozi mu do 15 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miłośnicy sportu mogą upamiętnić ważne wydarzenia w historii Polski. Trwają zapisy na Bieg Konstytucji 3 Maja. W tym roku uczestnicy przebiegną obok dwóch muzeów, by następnie przekroczyć Wisłę w samym centrum Warszawy. Trasa liczy pięć kilometrów, odnajdą się na niej zarówno wprawieni biegacze, osoby początkujące, jak i te uprawiające nordic walking.

Trasa szybka i bez zakrętów. Trwają zapisy do 32. Biegu Konstytucji 3 Maja

Trasa szybka i bez zakrętów. Trwają zapisy do 32. Biegu Konstytucji 3 Maja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP

Pod Mińskiem Mazowieckim w miejscowości Jakubów zapaliło się składowisko śmieci. Straż pożarna przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Z ogniem walczy kilkanaście jednostek.

Pożar na składowisku śmieci i gęsty dym. Zapaliły się opony

Pożar na składowisku śmieci i gęsty dym. Zapaliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z piątku na sobotę doszło do wypadku na drodze krajowej numer dwa. Na wysokości miejscowości Pogonów na trasie pomiędzy Siedlcami a Międzyrzeczem Podlaskim czołowo zderzyły się samochód osobowy i autobus. Zginęła jedna osoba.

Samochód wypadł z drogi po zderzeniu z autobusem. Jedna osoba nie żyje

Samochód wypadł z drogi po zderzeniu z autobusem. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem w Nieporęcie niedaleko Legionowa doszło do czołowego zderzenia dwóch aut osobowych. Do szpitala przewieziono trzy osoby, wśród poszkodowanych są dzieci.

Czołowe zderzenie. Wśród rannych dzieci

Czołowe zderzenie. Wśród rannych dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Jak ustalił dziennikarz portalu tvn24.pl Robert Zieliński, nowym komendantem stołecznym policji zostanie inspektor Dariusz Walichnowski. Zastąpi powołanego na to stanowisko w 2021 roku nadinspektora Pawła Dzierżaka.

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie zespołu szkół w Przasnyszu (Mazowieckie) doszło do rozpylenia gazu. Jego pochodzenie jest na razie nieznane. Uczniowie oraz personel zostali ewakuowani. 15 osób trafiło do szpitala. Akcja już się zakończyła. Grupa chemiczna przeprowadziła badania w szkole - nie stwierdziła już zagrożenia.

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Tomasz Nałęcz, były poseł, wicemarszałek Sejmu i doradca prezydenta RP został wybrany na radnego dzielnicy Wawer. - Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - mówi tvnwarszawa.pl radny elekt.

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leżący od miesiąca na wawerskich mokradłach mały samolot przyciąga gapiów. Bezradność służb i śledczych irytuje właścicielkę maszyny. Zwraca uwagę, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W czwartek utknął tam nastolatek, któremu musieli pomóc strażacy.

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wolontariusze będą wręczać na ulicach stolicy papierowe żonkile. W czyjeś ręce trafi dwumilionowy kwiat. - Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu - powiedziała Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN. Dlaczego akurat żonkile? Ma to związek z pewnym bukietem kwiatów.

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

Źródło:
PAP

Po zimie w Warszawie znów zatańczą fontanny. Tym razem przeniosą do czasów, gdy stolicę odwiedził szwedzki zespół ABBA. Inauguracyjny pokaz "Dancing Queen" zaplanowano 1 maja w Multimedialnym Parku Fontann.

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Źródło:
PAP