Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

"Wszyscy pasażerowie mogli wsiąść do pociągów"

TVN Warszawa

Dzień podsumowuje rzecznik PKP Intercity - fot

Szczyt przedświątecznych wyjazdów na najruchliwszym warszawskim dworcu przebiegał bez większych problemów - ocenia PKP. Kolejarze uruchomili dodatkowe kasy oraz wydłużyli pociągi w najbardziej popularnych kursach. - Wszyscy podróżni się zmieścili - podsumował na koniec dnia rzecznik. - Nasz cel został osiągnięty - dodał.

Co prawda szczyt komunikacyjny przed świętami przypadł, według statystyk kolejarzy, na czwartek, ale w piątek na Centralnym pasażerów też nie brakowało. Najwięcej ludzi pojawiło się na Centralnym między godziną 11.00 a 16.00. Wtedy zdarzało się, że w pociągach jadących do Krakowa, Wrocławia czy Przemyśla brakowało miejsc. Dlatego przewoźnik dla najbardziej oblężonych kursów podstawiał dodatkowe wagony - poinformował rzecznik PKP Intercity.

– Zostały one pozyskane z tak zwanej żelaznej rezerwy. Wszystko po to, aby nikt nie został na peronie i każdy, kto kupił bilet dotarł do celu – powiedział w piątek po 21.00 Michał Wrzosek z biura prasowego PKP Intercity. - Cel został osiągnięty - dodał.

Dodatkowe kasy

Na czas świątecznych wyjazdów na Dworcu Centralnym uruchomiono dodatkowe kasy. – Jeżeli w hali głównej do okienek jest duża kolejka, to informatorzy PKP zapraszają pasażerów w inne miejsca, gdzie można kupić bilet – opisywała w programie "15 na żywo" Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

Zdaniem Wrzoska duże znaczenie w tym roku miał fakt, że wielu pasażerów wcześniej zaplanowało podróż.

Sprawdź zapełnienie pociągów

Na stronie internetowej PKP Intercity można na bieżąco sprawdzać frekwencję w pociągach TLK, ekspresach Intercity oraz ekspresach.

Szacowanie frekwencji w pociągach nie objętych pełną rezerwacją miejsc polega m.in. na analizie danych pochodzących z systemu sprzedaży biletów oraz miejscówek w klasie 1. Na podstawie tych danych prognozuje się liczbę pasażerów podróżujących w tym terminie i w tym pociągu, w wagonach klasy 2. Szacowana frekwencja pozwala przewoźnikowi zaplanować zestawienia wagonowe, w jakich będą kursowały najpopularniejsze pociągi.

Piątkowe wyjazdy - fot

bf/mz