33 mauzery z niebezpiecznymi odpadami usunięte. Trwa spór o największe składowisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Gminę Wołomin dotknęła plaga nielegalnych śmieci"
"Gminę Wołomin dotknęła plaga nielegalnych śmieci"
TVN24
"Gminę Wołomin dotknęła plaga nielegalnych śmieci"TVN24

Burmistrzyni podwarszawskiego Wołomina poinformowała o usunięciu kilkudziesięciu beczek z niebezpiecznymi odpadami. Jednak problem największego składowisko w gminie wciąż nie został rozwiązany. "To ponadlokalny kryzys i potrzebne jest działanie odpowiednich organów - silniejszych i zamożniejszych – rządu, wojewody, starosty i marszałka" - stwierdziła Elżbieta Radwan.

O usunięciu beczek poinformowała w mediach społecznościowych Elżbieta Radwan, burmistrzyni Wołomina.

"Zadziałaliśmy najszybciej jak to możliwe, aby usunąć toksyczne odpady z terenu naszej gminy. Postępowanie nie było proste. Opinie organów niejednoznaczne. Tu jednak mogliśmy działać i zadziałaliśmy skutecznie! Usunęliśmy 11 pojemników typu mauzer porzuconych w Starych Grabiach i 22 w Duczkach - to 33 pojemniki z niebezpiecznymi substancjami, które zniknęły dziś z terenu naszej gminy" - napisała.

I zauważyła, że problem nielegalnie składowanych odpadów dotyczy całej Polski. "Od pierwszego przypadku odkrycia odpadów toksycznych na terenie gminy Wołomin apelowałam do wszystkich możliwych instytucji o pilne zajęcie się sprawą – zmianę prawa i procedur. Odpady niebezpieczne nie mają przecież barw politycznych i zagrożeni nimi jesteśmy wszyscy po równo - niezależnie od partyjnych sympatii i piastowanych stanowisk".

Toksyczne odkrycia pod Wołominem

O sprawie zanieczyszczenia gleby w pobliżu rzeki Czarnej informowaliśmy w maju. Pod Wołominem miało dojść do serii toksycznych odkryć.

Pod koniec kwietnia w miejscowości Stare Grabie, gdzie ktoś podrzucił 11 pojemników typu mauzer z niezidentyfikowaną substancją. Wokół wyczuwalny był zapach chemiczny. Z kolei z początkiem maja w miejscowości Duczki porzucono kolejne 22 mauzery. Nieznana substancja dostała się do gruntu. Po zbadaniu próbek podano, że to odpad "silnie żrący, trujący i mutogenny".

Kolejny sygnał pochodził z miejscowości Leśniakowizna, gdzie policjanci śledzili ciężarówkę z nielegalnymi odpadami. Kierowca doprowadził funkcjonariuszy do posesji, na której znajdowało się składowisko z odpadami zapakowanymi już do transportu.

Z kolei na działce przy ulicy Łukasiewicza w Wołominie, o czym pisaliśmy we wrześniu, zalegało od 16 do 20 tysięcy litrów niebezpiecznych odpadów. Koszt usunięcia składowiska szacowano na 200 milionów złotych.

Największe składowisko przedmiotem sporu

"W przypadku Duczek i Starych Grabi nie czekaliśmy na działania innych służb, zabezpieczyliśmy teren, poinformowaliśmy prokuraturę, przeprowadziliśmy postępowanie administracyjne, przesunęliśmy środki na ten cel i rozstrzygnęliśmy przetarg. Teraz, kiedy mieszkańcy są już bezpieczni będziemy dochodzić zwrotu kosztów" - przekazała burmistrzyni Radwan.

Jednak dodała, że sprawa pojemników przy Łukasiewicza jest bardziej skomplikowana. "Niestety (...) to ponadlokalny kryzys i potrzebne jest działanie odpowiednich organów - silniejszych i zamożniejszych – rządu, wojewody, starosty i marszałka. Tymczasem pomiędzy Starostwem Powiatowym w Wołominie a Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego toczył się spór o to, kto powinien zająć się odpadami nielegalnie składowanymi przez przedsiębiorcę" - poinformowała.

"Liczymy, że tak jak my poradziliśmy sobie tam, gdzie prawo pozwalało nam działać (w Duczkach i Starych Grabiach), tak równie skuteczne okażą się podmioty odpowiedzialne za uprzątniecie odpadów na ul. Łukasiewicza" - podsumowała.

Wiceminister Jacek Ozdoba zrzuca problem na samorząd
Wiceminister Jacek Ozdoba zrzuca problem na samorządTVN24

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elżbieta Radwan - Burmistrz Wołomina, Facebook

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl