Węższy dojazd do mostu Krasińskiego? Urzędnicy są gotowi na ustępstwa

Okrągły stół ws. mostu Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Drugie spotkanie tzw. okrągłego stołu w sprawie mostu Krasińskiego nie przyniosło przełomu. Ratusz dopuszcza pewne ustępstwa w sprawie ulicy Krasińskiego, kształt samej przeprawy raczej już się nie zmieni - zostanie zrealizowana zgodnie z projektem sprzed kilku lat.

Ponad trzy godziny trwało drugie spotkanie okrągłego stołu, na które zaproszono strony zainteresowane mostem Krasińskiego: przedstawicieli Żoliborza, Targówka, Pragi Północ, miejskich biur i instytucji. Celem było wypracowanie kompromisu, który będzie satysfakcjonował skonfliktowane w sprawie inwestycji dzielnice.

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak (zastąpił chorego wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza) nakreślił zakres zmian, które ratusz byłby w stanie dopuścić. Dotyczą one przede wszystkim kształtu ulicy Kraińskiego. - Liczba jezdni, ich szerokość, sposób prowadzenia ruchu rowerowego, szerokość chodników, lokalizacja przejść dla pieszych i miejsc parkingowych, zieleń, wielkość węzła z Wisłostradą, skręt w Czarnieckiego. Tu widzimy możliwość dyskusji – wyliczał Jóźwiak.

Za akceptowalne uznał też ograniczenie zabetonowania skweru na Śliwicach oraz zmiany organizacji ruchu na samym moście (np. wytyczenie buspasa).

Wiceprezydent wykluczył natomiast jakiekolwiek zmiany w konstrukcji mostu, lokalizację jego podpór, umiejscowienie linii tramwajowej i ścieżki rowerowej. - To byłaby zbyt duża ingerencja w gotowy projekt, generująca zbyt duże koszty – uzasadniał.

"Pytania tendencyjne, działania podprogowe"

Zanim jednak zapadną decyzje o ostatecznym kształcie inwestycji, miasto zapyta o nią mieszkańców w dwuetapowym procesie. Najpierw badanie opinii publicznej (telefoniczne, na próbie 1100 mieszkańców, w wieku powyżej 15 lat), potem konsultacje społeczne. Część z dziewięciu przygotowanych pytań nie spodobała się przedstawicielom Żoliborza. Zostały uznane za zbyt ogólne i tendencyjne, przygotowane "pod miasto", mające na celu zdobycie poparcia dla istniejącego projektu, niesygnalizujące zagrożeń jakie on niesie.

- Pytania mają charakter plebiscytowy. Ciekawe, czy na pytania o potrzebę budowy kolejnych mostów "tak" zagłosuje 99 czy 101 procent respondentów – kpił wiceburmistrz Żoliborza Grzegorz Hlebowicz. - Zamieniacie obiecane konsultacje z wariantem zerowym, w zamian dajecie ogólnomiejski plebiscyt – krytykował.

Jolanta Zjawińska ze Stowarzyszenia Żoliborzan mówiła wręcz o "działaniu podprogowym" ratusza. – Ogólna świadomość tego co się dzieje w mieście, jest wśród mieszkańców niewielka, a narracja jest taka, że mosty są potrzebne – zauważyła.

Przedstawiciele Targówka uznali pytania za właściwe i kolejny raz zaapelowali do adwersarzy zza Wisły o nieblokowanie inwestycji. – Nie może być tak, że jedna dzielnica będzie decydować o strategicznej inwestycji. Trzeba twardo iść do przodu, to konieczne – apelował jeden z uczestników obrad.

Jakich odpowiedzi boi się ratusz?

Ogólności pytań bronił Jarosław Jóźwiak . – Potrzebujemy zobiektywizowanej wiedzy ogółu mieszkańców Warszawy na temat tej inwestycji, bo dotychczas wypowiadali się o niej głównie ci bezpośrednio zainteresowani z Żoliborza i Targówka. Stąd próba zdobycia jej na podstawie kwestionariusza przygotowanego zgodnie z metodologią badań socjologicznych – przekonywał i dodał, że na profesjonalną dyskusję o szczegółach będzie czas na konsultacjach społecznych.

Przedstawiciele Żoliborza przekonywali, że najpierw należy pytać o priorytety inwestycyjne miasta. Zastępca prezydenta Warszawy argumentował, że to nie ma sensu, bo takie pytania są zadawane w Barometrze Warszawskim. I z badań tych wynika, że budowa mostów jest wśród trzech najczęściej wskazywanych zadań miasta. - Nie chcecie pytania o priorytetowość inwestycji, bo mogłoby się okazać, że mieszkańcy wskażą Inną – atakował żoliborski radny Tomasz Michałowski, jeden z liderów protestu przeciwko mostowi.

Uczestnicy dopytywali, jak zachowa się ratusz, jeśli ankietowani opowiedzą się w większości przeciw inwestycji. - Jeśli z badania wyjdzie, że mieszkańcy nie potrzebują nowego mostu, sprawa stanie na Radzie Warszawy – zadeklarował Jóźwiak.

Nie zadowoliło to radnego Michałowskiego, który stwierdził, że postawa miasta prącego ku budowie wbrew woli kilku tysięcy żoliborzan, którzy podpisali się pod protestem, zmusza go do opuszczenia sali. - Będziemy protestować, na każdym etapie będziemy się starali zablokować tę inwestycję – zapowiedział wprost.

ZMID: ekranów akustycznych nie będzie

W dalszej części spotkania przedstawiciel Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych przekonywał, że projektowane skrzyżowanie Krasińskiego/Wisłostrada, które żoliborzanie uważają za przeskalowane będzie mniejsze niż jest dziś. - Pomierzyliśmy powierzchnię węzła istniejącego i projektowanego. Powierzchnia istniejącego wynosi 56 tys. mkw., projektowanego 54 tys. mkw. – poinformował Dariusz Mosak i dodał, że ZMID będzie się starał jeszcze zmniejszyć skalę węzła.

Zapewnił też, że wzdłuż planowej trasy nie staną ekrany akustyczne (po stronie Targówka miały mieć nawet 6 metrów wysokości). Mają na to pozwolić obniżone w 2012 normy hałasu oraz zastosowanie nowoczesnej nawierzchni bitumicznej, tzw. cichego asfaltu znanego z Wołoskiej, a na Krasińskiego także zielonego torowiska.

Przyznał, że nie uda się ocalić całego skweru na Śliwicach (przy ul. Kotsisa). - Ale możliwe jest ograniczenie ingerencji w ten teren – zapewnił.

Do kiedy ważna decyzja środowiskowa?

Antoni Ożyński ze Stowarzyszenie Żoliborzan podniósł kwestię ważności decyzji środowiskowej dla inwestycji. Stwierdził, że znowelizowane prawo pozwala je automatycznie wydłużyć o dwa lata (w tym wypadku do 2018 roku). Pozwoliłoby to pracować nad aktualizacją projektu bez nadmiernego pośpiechu, którego jesteśmy świadkami. Ożyński dopytywał, dlaczego urzędnicy ukryli informację o takiej możliwości. W odpowiedzi usłyszał, że ZMID nie chce się narażać na skutki różnych interpretacji przepisów i "dla bezpieczeństwa" woli złożyć wniosek o pozwolenie budowlane w pierwotnym terminie, czyli do 7 sierpnia 2016.

Pojawiły się też wątpliwości, do kogo powinien być złożony wniosek o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Według analizy prawnej stowarzyszenia do prezydent Warszawy, według ZMID - do wojewody.

- Droga jest powiatowa, ale łączy drogi krajowe, więc jest pewien dylemat, czy to właściwość prezydenta czy wojewody. Myślimy, że wojewody, ale jeśli się mylimy, to wojewoda nas skoryguje odsyłając wniosek do prezydenta. Państwa opinia prawna nie wstrzyma nas w działaniach – ucięła Anna Piotrowska, dyrektorka ZMID.

W Wieloletniej Prognozie Inwestycyjnej budowa Trasy Kraińskiego wraz z mostem przewidziana jest na lata 2021-23.

Żoliborz nie chce mostu:

Żoliborz nie chce mostu Krasińskiego
Żoliborz nie chce mostu Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl