Węższy dojazd do mostu Krasińskiego? Urzędnicy są gotowi na ustępstwa

Okrągły stół ws. mostu Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Drugie spotkanie tzw. okrągłego stołu w sprawie mostu Krasińskiego nie przyniosło przełomu. Ratusz dopuszcza pewne ustępstwa w sprawie ulicy Krasińskiego, kształt samej przeprawy raczej już się nie zmieni - zostanie zrealizowana zgodnie z projektem sprzed kilku lat.

Ponad trzy godziny trwało drugie spotkanie okrągłego stołu, na które zaproszono strony zainteresowane mostem Krasińskiego: przedstawicieli Żoliborza, Targówka, Pragi Północ, miejskich biur i instytucji. Celem było wypracowanie kompromisu, który będzie satysfakcjonował skonfliktowane w sprawie inwestycji dzielnice.

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak (zastąpił chorego wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza) nakreślił zakres zmian, które ratusz byłby w stanie dopuścić. Dotyczą one przede wszystkim kształtu ulicy Kraińskiego. - Liczba jezdni, ich szerokość, sposób prowadzenia ruchu rowerowego, szerokość chodników, lokalizacja przejść dla pieszych i miejsc parkingowych, zieleń, wielkość węzła z Wisłostradą, skręt w Czarnieckiego. Tu widzimy możliwość dyskusji – wyliczał Jóźwiak.

Za akceptowalne uznał też ograniczenie zabetonowania skweru na Śliwicach oraz zmiany organizacji ruchu na samym moście (np. wytyczenie buspasa).

Wiceprezydent wykluczył natomiast jakiekolwiek zmiany w konstrukcji mostu, lokalizację jego podpór, umiejscowienie linii tramwajowej i ścieżki rowerowej. - To byłaby zbyt duża ingerencja w gotowy projekt, generująca zbyt duże koszty – uzasadniał.

"Pytania tendencyjne, działania podprogowe"

Zanim jednak zapadną decyzje o ostatecznym kształcie inwestycji, miasto zapyta o nią mieszkańców w dwuetapowym procesie. Najpierw badanie opinii publicznej (telefoniczne, na próbie 1100 mieszkańców, w wieku powyżej 15 lat), potem konsultacje społeczne. Część z dziewięciu przygotowanych pytań nie spodobała się przedstawicielom Żoliborza. Zostały uznane za zbyt ogólne i tendencyjne, przygotowane "pod miasto", mające na celu zdobycie poparcia dla istniejącego projektu, niesygnalizujące zagrożeń jakie on niesie.

- Pytania mają charakter plebiscytowy. Ciekawe, czy na pytania o potrzebę budowy kolejnych mostów "tak" zagłosuje 99 czy 101 procent respondentów – kpił wiceburmistrz Żoliborza Grzegorz Hlebowicz. - Zamieniacie obiecane konsultacje z wariantem zerowym, w zamian dajecie ogólnomiejski plebiscyt – krytykował.

Jolanta Zjawińska ze Stowarzyszenia Żoliborzan mówiła wręcz o "działaniu podprogowym" ratusza. – Ogólna świadomość tego co się dzieje w mieście, jest wśród mieszkańców niewielka, a narracja jest taka, że mosty są potrzebne – zauważyła.

Przedstawiciele Targówka uznali pytania za właściwe i kolejny raz zaapelowali do adwersarzy zza Wisły o nieblokowanie inwestycji. – Nie może być tak, że jedna dzielnica będzie decydować o strategicznej inwestycji. Trzeba twardo iść do przodu, to konieczne – apelował jeden z uczestników obrad.

Jakich odpowiedzi boi się ratusz?

Ogólności pytań bronił Jarosław Jóźwiak . – Potrzebujemy zobiektywizowanej wiedzy ogółu mieszkańców Warszawy na temat tej inwestycji, bo dotychczas wypowiadali się o niej głównie ci bezpośrednio zainteresowani z Żoliborza i Targówka. Stąd próba zdobycia jej na podstawie kwestionariusza przygotowanego zgodnie z metodologią badań socjologicznych – przekonywał i dodał, że na profesjonalną dyskusję o szczegółach będzie czas na konsultacjach społecznych.

Przedstawiciele Żoliborza przekonywali, że najpierw należy pytać o priorytety inwestycyjne miasta. Zastępca prezydenta Warszawy argumentował, że to nie ma sensu, bo takie pytania są zadawane w Barometrze Warszawskim. I z badań tych wynika, że budowa mostów jest wśród trzech najczęściej wskazywanych zadań miasta. - Nie chcecie pytania o priorytetowość inwestycji, bo mogłoby się okazać, że mieszkańcy wskażą Inną – atakował żoliborski radny Tomasz Michałowski, jeden z liderów protestu przeciwko mostowi.

Uczestnicy dopytywali, jak zachowa się ratusz, jeśli ankietowani opowiedzą się w większości przeciw inwestycji. - Jeśli z badania wyjdzie, że mieszkańcy nie potrzebują nowego mostu, sprawa stanie na Radzie Warszawy – zadeklarował Jóźwiak.

Nie zadowoliło to radnego Michałowskiego, który stwierdził, że postawa miasta prącego ku budowie wbrew woli kilku tysięcy żoliborzan, którzy podpisali się pod protestem, zmusza go do opuszczenia sali. - Będziemy protestować, na każdym etapie będziemy się starali zablokować tę inwestycję – zapowiedział wprost.

ZMID: ekranów akustycznych nie będzie

W dalszej części spotkania przedstawiciel Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych przekonywał, że projektowane skrzyżowanie Krasińskiego/Wisłostrada, które żoliborzanie uważają za przeskalowane będzie mniejsze niż jest dziś. - Pomierzyliśmy powierzchnię węzła istniejącego i projektowanego. Powierzchnia istniejącego wynosi 56 tys. mkw., projektowanego 54 tys. mkw. – poinformował Dariusz Mosak i dodał, że ZMID będzie się starał jeszcze zmniejszyć skalę węzła.

Zapewnił też, że wzdłuż planowej trasy nie staną ekrany akustyczne (po stronie Targówka miały mieć nawet 6 metrów wysokości). Mają na to pozwolić obniżone w 2012 normy hałasu oraz zastosowanie nowoczesnej nawierzchni bitumicznej, tzw. cichego asfaltu znanego z Wołoskiej, a na Krasińskiego także zielonego torowiska.

Przyznał, że nie uda się ocalić całego skweru na Śliwicach (przy ul. Kotsisa). - Ale możliwe jest ograniczenie ingerencji w ten teren – zapewnił.

Do kiedy ważna decyzja środowiskowa?

Antoni Ożyński ze Stowarzyszenie Żoliborzan podniósł kwestię ważności decyzji środowiskowej dla inwestycji. Stwierdził, że znowelizowane prawo pozwala je automatycznie wydłużyć o dwa lata (w tym wypadku do 2018 roku). Pozwoliłoby to pracować nad aktualizacją projektu bez nadmiernego pośpiechu, którego jesteśmy świadkami. Ożyński dopytywał, dlaczego urzędnicy ukryli informację o takiej możliwości. W odpowiedzi usłyszał, że ZMID nie chce się narażać na skutki różnych interpretacji przepisów i "dla bezpieczeństwa" woli złożyć wniosek o pozwolenie budowlane w pierwotnym terminie, czyli do 7 sierpnia 2016.

Pojawiły się też wątpliwości, do kogo powinien być złożony wniosek o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Według analizy prawnej stowarzyszenia do prezydent Warszawy, według ZMID - do wojewody.

- Droga jest powiatowa, ale łączy drogi krajowe, więc jest pewien dylemat, czy to właściwość prezydenta czy wojewody. Myślimy, że wojewody, ale jeśli się mylimy, to wojewoda nas skoryguje odsyłając wniosek do prezydenta. Państwa opinia prawna nie wstrzyma nas w działaniach – ucięła Anna Piotrowska, dyrektorka ZMID.

W Wieloletniej Prognozie Inwestycyjnej budowa Trasy Kraińskiego wraz z mostem przewidziana jest na lata 2021-23.

Żoliborz nie chce mostu:

Żoliborz nie chce mostu Krasińskiego
Żoliborz nie chce mostu Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła niepublikowana wcześniej kolekcja 100 niemieckich zdjęć Warszawy wykonanych w okresie od października do grudnia 1944 roku. Fotografie przedstawiają ocalałych z pożogi mieszkańców pędzonych do obozu przejściowego w Pruszkowie, a także wiele charakterystycznych miejsc stolicy zamienionych w stertę gruzu.

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkukrotnie łamał przepisy, miał już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale i tak jeździł motocyklem. Znany już organom ścigania Krzysztof K. został zatrzymany podczas rozprawy sądowej.

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Źródło:
brd24.pl, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 34-latka, który najpierw okradł sklep, a później strzelał z wiatrówki do interweniującego pracownika ochrony. Okazało się też, że mężczyzna uciekał na skradzionym kilka dni wcześniej rowerze. Podejrzany usłyszał już zarzuty i odpowie za kradzież rozbójniczą.

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT-u lecący z Baku do Warszawy nie podszedł od razu do lądowania. Kilka razy przeleciał nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem. Przyczyną była usterka techniczna, maszyna miała problem z klapami.

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Stare Grabie niedaleko Wołomina doszło w poniedziałek wieczorem do zderzenia dwóch aut osobowych i ciągnika rolniczego. Na miejscu pracowali strażacy.

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zuchwałą kradzież. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawca wykorzystał chwilę nieuwagi i wyrwał kobiecie telefon z ręki. Następnie odjechał rowerem ze skradzionym łupem.

Wyrwał kobiecie telefon z ręki i odjechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu trzech pojazdów na S17 niedaleko Otwocka. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W momencie zdarzenia licznik jednego z samochodów zatrzymał się na 140 kilometrach na godzinę.

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejażdżka po Żabieńcu słono kosztowała 22-latka. Zakończył ją z 30 punktami karnymi i portfelem chudszym o 3700 złotych. Na najbliższe miesiące mężczyzna pożegnał się też z prawem jazdy.

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jabłonnie wandal porysował siedem samochodów, nie wiedział jednak, że znajduje się w zasięgu monitoringu. Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 33-latka, mężczyzna usłyszał zarzuty.

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz nie wydał stowarzyszeniu Marsz Niepodległości pozwoleń na zorganizowanie 11 listopada zgromadzeń na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Jak wynika z zawiadomień składanych przez stowarzyszenie, jedno zgromadzenie miałoby trwać kilkanaście dni - informują urzędnicy.

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Źródło:
PAP

Prokuratura przedstawiła zarzuty 86-letniemu kierowcy podejrzanemu o spowodowanie wypadu na Ursynowie, w którym zginął pieszy. Kierujący busem podczas manewru parkowania nie zauważył idącego mężczyzny i go potrącił. 75-latek nie przeżył.

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Ciechanowem jednego z kierowców zaniepokoiło auto jadące "wężykiem". Zatrzymał podejrzanego nissana, wyciągnął kluczyki, ale kierowca uciekł do lasu. Dogonili go policjanci. Mężczyzna tłumaczył, że wybrał się na grzyby. Wydmuchał dwa promile.

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są ofiary śmiertelne, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna przeprowadzał dzieci przez pasy, mając w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. "Pracę" przerwały mu strażniczki miejskie. Gdy czekali na przyjazd policji, próbował jeszcze napić się wódki, którą miał w plecaku.

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna był już mocno wychłodzony, leżał na ławce. Zajęły się nim strażniczki miejskie. Z objawami hipotermii 54-latek trafił do szpitala.

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę, usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP

Reprezentacja Polski na Narodowym we wtorek, 15 października, podejmie Chorwację. Przed meczem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Choć od zatrzymania 37-letniego obywatela Chin, podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina, minęły blisko dwa miesiące, dopiero teraz policja podała więcej szczegółów na temat samego zdarzenia. Śledczy wykluczyli tezę, że do śmierci obcokrajowca doprowadziły porachunki grup przestępczych, działających na terenie Wólki Kosowskiej.

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu, od 18 do 31 października, przeprowadzona zostanie dodatkowa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Minął rok od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wciąż jednak nie ma umowy na prace projektowe. Przeciąga się też rozpoczęcie zapowiadanych pogłębionych badań archeologicznych.

Minął rok od wyników konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, umowy na projekt wciąż brak

Minął rok od wyników konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, umowy na projekt wciąż brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Saskiej Kępie i Kamionku nastąpi już za trzy tygodnie. Od poniedziałku drogowcy zajmą kolejne dwie ulice, gdzie konieczna jest wymiana nawierzchni.

Zamkną dwie ulice na Saskiej Kępie. Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Zamkną dwie ulice na Saskiej Kępie. Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biały cień i zamknięta dwójka. Numery taborowe w charakterystycznym kroju znajdują się na tramwajach jeżdżących po Warszawie od ponad stu lat. Stołeczny ratusz postanowił tę tradycję wygasić i konsekwentnie wprowadza nową czcionkę, równie czytelną co banalną. Nie wszystkim się to podoba.

Numery w starym kroju znikają z tramwajów. Zmiana po stu latach

Numery w starym kroju znikają z tramwajów. Zmiana po stu latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl