Najnowsze

"Warszawiacy umówią się przed Rotundą"

Najnowsze

[object Object]
Uroczystości inaugurujące budowę nowej RotundyTVN24
wideo 2/3

Nowa Rotunda połączy funkcję komercyjną i publiczną. Warszawiacy będą mogli umawiać się nie tylko przed nią, ale również wewnątrz budynku. To zawsze był symbol stolicy - podkreślał wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej uroczystości inaugurującej budowę nowej Rotundy.

W poniedziałek odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego na budowie nowej Rotundy. Gliński, podkreślił, że jest to ważne wydarzenie. - Jestem od urodzenia warszawiakiem, kocham to miasto. Rotunda zawsze była jego niezbywalnym elementem, symbolem (...). Cieszę się bardzo, że nasza Rotunda powraca, w nowoczesnej formie, a jednocześnie w formie, która przypomina nam nasze dziedzictwo kulturowe - mówił wicepremier.

"Kłębił się tłum ludzi"

Dodał, że sam też nieraz umawiał się ze swoimi znajomymi właśnie przed Rotundą. - To było bardzo popularne. To było też bardzo śmieszne, bo tutaj kłębił się tłum ludzi, którzy się szukali nawzajem - powiedział Gliński.

Według wicepremiera nowa Rotunda jest dowodem na to, że "można w tak nowoczesny i odpowiedzialny sposób podchodzić do dziedzictwa kulturowego".

- Będziemy mieli Rotundę taką samą, a jednocześnie bardzo nowoczesną - ona będzie się dalej wpisywała architektonicznie w to założenie, które kiedyś tutaj powstało - podkreślił Gliński.

Jagiełło ocenił, że Rotunda zostanie odbudowana "na miarę" XXI i XXII wieku. Wyraził nadzieję, że za rok, na 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie jego banku, wszystkie prace zostaną ukończone, a mieszkańcy stolicy otrzymają prezent w postaci nowoczesnego budynku, w którym poza placówką PKO, będzie mieściło się też miejsce spotkań warszawiaków.

Maciej Wyszoczarski z PKO BP, poinformował, że przeprowadzone ekspertyzy pokazały, że elementy ze starego budynku nie mogą być wykorzystane w nowej Rotundzie. - Chcielibyśmy, żeby część z tych elementów, jako artefakty, mogły być gdzieś umieszczone w okolicach Rotundy - wskazał.

Głośna rozbiórka

Rotunda - jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy - mieściła się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Rozbiórka Rotundy, która jest własnością banku PKO BP, rozpoczęła się na początku marca.

Stary budynek został oddany do użytku w 1966 roku. Koncepcja powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej.

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

Tak wyglądała rozbiórka Rotundy:

[object Object]
Znikają elementy RotundyRobert Baka
wideo 2/1
Pozostałe wiadomości