"Chętnych do pomocy jest tak dużo, że policja kieruje ruchem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zbiórka darów w Wawerskim Centrum Kultury
Zbiórka darów w Wawerskim Centrum KulturyArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Zbiórka darów w Wawerskim Centrum KulturyArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Zbiórka dla Ukrainy - gdzie można zanieść rzeczy w Warszawie? W niedzielę w 28 lokalizacjach Warszawy prowadzona była zbiórka niezbędnych artykułów dla mieszkańców objętej wojną Ukrainy. W zbiórkach uczestniczyło wielu mieszkańców miasta. Teraz zebrane z dzielnic dary są przewożone do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Stąd wyruszą do potrzebujących. Zbiórki były organizowane nie tylko przez samorząd, część inicjatywy była oddolna.

Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz był w Wawerskim Centrum Kultury, gdzie organizowana jest jedna ze zbiórek. - Chętnych do pomocy jest tak dużo, że policja i straż miejska kierują ruchem. Organizatorzy przez megafon informują, gdzie i jakie produkty należy odkładać. Podjeżdżają samochody dostawcze, które są pakowane i załadowane ruszają na granicę. Produkty są segregowane i pakowane wewnątrz budynku - relacjonował po godzinie 12 Węgrzynowicz.

Zbiórki okazały się ogromnym sukcesem. Za dary i za "odruch serca i solidarności" z sąsiadami ze wschodu dziękował w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Naprawdę państwo się zachowują w sposób niesamowity - podkreślił podczas niedzielnego briefingu prasowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Zaznaczył, że Polacy pokazali wielką solidarność i wielkie serce. - Cała Polska zdaje dzisiaj egzamin z dojrzałości. Warszawa staje na wysokości zadania, widać ten nieprawdopodobny odruch solidarności, chęć pomocy. Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że Ukraińcy biją się również za nasze bezpieczeństwo, dlatego ten sygnał jest tak niesłychanie istotny - podkreślił Trzaskowski.

Teraz zebrane na terenie stołecznych dzielnic dary są przewożone w jedno miejsce. Jak ustalił nasz reporter Mateusz Szmelter, głównym punktem zbornym jest siedziba MPWiK na Koszykowej. - Około stu pracowników MPWiK z pomocą wolontariuszy zbiera dary przywożone z całej Warszawy. W kolejnym etapie zebrane artykuły zostaną załadowane na tiry i zawiezione do potrzebujących - powiedział Szmelter.

"Na bezpośrednią prośbę naszych przyjaciół z Kijowa, miasta partnerskiego Miasto Stołeczne Warszawa, organizujemy błyskawiczną zbiórkę niezbędnych artykułów. Zbiórki odbędą się w niedzielę 27 lutego w godzinach 7-13 w 28 lokalizacjach w stolicy" - napisał w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zbiórki pomocy dla Ukraińców - lista adresów

Zbiórki były prowadzone w następujących lokalizacjach na terenie wszystkich dzielnic:

- OSiR Śródmieście, ul. Polna 7A, - Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a, - Centrum Kultury i Aktywności, Targówek ul. Siarczana 6, - Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11, - Arthouse Kołowa, ul. Kołowa 18, - Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1, - Dom Kultury "Praga", Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13, - OSiR Mokotów, ul. Niegocińska 2, - OSiR Mokotów (boisko Orlik), ul. Chełmska 23, - Urząd Dzielnicy Mokotów, ul. Rakowiecka 25/27, - Dom Parafialny ojców Jezuitów, ul. Rakowiecka 61, - Klasztor ojców Dominikanów (sala św. Dominika), ul. Dominikańska 2, - Centrum kultury Łowicka, ul. Łowicka 21, - Szkoła Podstawowa nr 103, ul. Jeziorna 5/9, - Zespół Szkół nr 27, ul. Rzymowskiego 38, - Multimedialna Biblioteka dla Dzieci, ul. Tyniecka 40a, - Urząd Dzielnicy Włochy, Al. Krakowska 257, - Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8, - Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70, - Wolskie Centrum Kultury, ul. Obozowa 85, - LVI LO im. Rotmistrza W. Pileckiego, ul. Dzieci Warszawy 42, - Miejsce Aktywności Lokalnej Włochy, ul. Rejonowa 6/8, - Urząd Dzielnicy Rembertów, al. Gen Antoniego Chruściela "Montera" 26, - Centrum Kultury Wilanów, ul. Kolegiacka 3, - Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, - Białołęcki Ośrodek Sportu, u. Światowida 56, - SP nr 256, ul. Głębocka 66, - Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61.

W Urzędzie Dzielnicy Białołęka zbiórka była prowadzona już w sobotę. Liczba artykułów, które przynieśli mieszkańcy, spowodowała, że urząd musiał wstrzymać niedzielną zbiórkę. "Wasza hojność przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Teraz musimy uporządkować, posegregować i popakować dary. Dlatego jeśli ktoś ma czas to zapraszamy do urzędu do pomocy" - napisał na Facebooku białołęcki urząd. We wpisie podkreślono, że dwa pozostałe punkty zbiórek na Białołęce działają normalnie i można tam przynosić dary.

Pomoc dla Ukrainy - lista potrzebnych artykułów

Rafał Trzaskowski przekazał, że zbierane są przede wszystkim: artykuły higieniczne tj.: chusteczki, ręczniki papierowe czy pieluchy, a także spożywcze - jedzenie z długim terminem ważności, jedzenie w puszkach, zupki czy inne dania instant, mleko w proszku, wreszcie wodę w małych butelkach. Zaapelował również, aby nie przynosić produktów do punktów informacyjnych zlokalizowanych na dworcach Wschodnim oraz Zachodnim.

Jak dowiedział się Węgrzynowicz, zbiórki darów organizują również strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. - Takie zbiórki organizowane są praktycznie na terenie całego województwa - mówił.

Oddolne inicjatywy mieszkańców

W pomoc obywatelom Ukrainy angażują się również mieszkańcy Warszawy w ramach oddolnych inicjatyw. Wczoraj późnym wieczorem z ulicy Zielnej 37 wyruszył transport z pomocą humanitarną współorganizowaną przez firmę Luktrans. Z jej przedstawicielem rozmawiał reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

- Wspólnie ze znajomymi z Ukrainy zorganizowaliśmy jedzenie, leki, pampersy, środki ochrony osobistej. Załadowaliśmy dary do trzech karetek i siedmiu busów, dostarczyliśmy je do miejscowości Młyny (tam znajduje się jeden z punktów recepcyjnych - red.) oraz do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec - powiedział organizator zbiórki. Dodał, że z Zielnej 37 codziennie około 23 wyjeżdżają samochody bezpośrednio do Ukrainy oraz na granicę. Potrzebne produkty można przynosić codziennie do godziny 18.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl