Zbierają gaśnice, koce i wełnę mineralną do ratowania ukraińskich zabytków

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zbiórka darów, które pomogą ratować ukraińskie zabytki

Setki gaśnic, koców gaśniczych i opakowań z wełną mineralną zgromadzono przez weekend w biurze stołecznego konserwatora zabytków. O pomoc przy ratowaniu ukraińskich zabytków poprosił konserwator miejski ze Lwowa. Dary przyjeżdżają z całej Polski.

"Planowe, systematyczne niszczenie obejmuje także zabytki.(...) Prowadzony ostrzał historycznych dzielnic Charkowa, centrum Kijowa, czy zagrożenie przed jakim stają teraz Odessa i Lwów napawają trwogą i prawdziwym strachem. Putin i jego wojska prowadzą wojnę z ludźmi, ale też z wielonarodowym dziedzictwem Ukrainy.(...) Jako konserwatorzy miast stanowczo potępiamy działania wojsk rosyjskich i domagamy się poszanowania dla ukraińskiego dziedzictwa" - czytamy w apelu podpisanym przez kilkunastu konserwatorów miejskich.

Zgromadzono setki gaśnic i koców gaśniczych

Poznań, Kraków, Rzeszów, Żory, Lublin, Racibórz, Szczecin, Toruń, Łódź - to tylko niektóre z miast, które włączyły się w zbieranie gaśnic, koców gaśniczych, tkanin ognioodpornych oraz wełny mineralnej, które pomogą w ratowaniu ukraińskich zabytków. Punkt zborny jest w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przy Nowym Świecie. W akcję zbierania materiałów zaangażowana jest również Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która od wielu lat prowadzi prace konserwatorskie przy zabytkach w Ukrainie, m.in. we Lwowie, w Kamieńcu Podolskim, Żółkwi i Krzemieńcu.

"W weekend przyjmowaliśmy dary, które napływały z całej Polski od samorządów, ochotniczych straży pożarnych, organizacji pozarządowych i ludzi prywatnych. Sale i korytarze w siedzibie biura przy ul. Nowy Świat 18/20 szybko zapełniły się" - informuje BSKZ.

- Do tej pory zgromadzono ponad 600 gaśnic, kilkadziesiąt bel wełny mineralnej, kilkaset koców gaśniczych oraz kilka rulonów tkaniny ognioodpornej. Liczba przyniesionych darów może się jeszcze zmienić, ponieważ będą one jeszcze dokładnie liczone. Poza tym zbiórka trwa do środy, 9 marca - przekazała nam Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Jak dodała, po zakończeniu zbiórki dary zostaną przetransportowane do dużych magazynów Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, skąd tirami lub pociągiem pojadą do Ukrainy.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Rosja atakuje Ukrainę

"Masowy atak" rosyjskich dronów na Kijów
"Masowy atak" rosyjskich dronów na Kijów Reuters
wideo 2/20

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: BSKZ

Pozostałe wiadomości