W minionym roku w wypadkach zginęły 42 osoby, prawie połowa z nich to piesi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zderzenie dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim
Zderzenie dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Zderzenie dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Mniej było ofiar śmiertelnych, zwłaszcza wśród pieszych, a większa liczba wypadków - tak wyglądał rok 2021 na stołecznych ulicach. W 700 zdarzeniach zginęły 42 osoby, a 750 zostało rannych. Za prawie 94 procent wypadków winnych uznano kierowców. W raporcie drogowców wskazano też najbardziej wypadkowe miejsca w Warszawie.

Zarząd Dróg Miejskich opublikował Raport Bezpieczeństwa Drogowego w Warszawie. Na podstawie danych gromadzonych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji drogowcy przeanalizowali, gdzie i z czyjej winy najczęściej dochodzi do wypadków. Sprawdzili również, w jaki sposób statystyki kształtują się na tle poprzednich lat.

W ubiegłym roku w Warszawie doszło do 700 wypadków, rannych zostało 750 osób. Śmierć poniosły 42 osoby, przy czym 22 zostały zabite na miejscu, a 20 zmarło w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.  

"W porównaniu do lat ubiegłych to druga najniższa liczba ofiar śmiertelnych, odkąd prowadzimy statystyki. Liczba wypadków drogowych po raz drugi z rzędu jest znacząco niższa od tysiąca, co oznacza, że jej poziom utrzymuje się, mimo luzowania pandemicznych obostrzeń. Zjawiskiem które można zaobserwować w ciągu ostatnich lat jest powoli, ale stale malejąca liczba ofiar wypadków drogowych wśród pieszych. W 2021 roku było ich 19. Choć każdy taki przypadek to o jeden za dużo, to po raz pierwszy w historii naszych statystyk ta tragiczna wartość spadła poniżej 20" - podsumowuje ZDM.

Natomiast ogólna liczba wypadków wzrosła w porównaniu do roku 2020 o dziewięć procent. Więcej było też poszkodowanych - o pięć procent. Spadła natomiast o cztery procent liczba ofiar śmiertelnych.

Wypadki w Warszawie w latach 2012-2021ZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków w stolicy?

Najwięcej wypadków odnotowano w Śródmieściu - 135, na Woli - 73 oraz na Mokotowie i Pradze Południe - po 68. Najmniej było ich natomiast w Ursusie - dwa. Dwukrotnie wzrosła liczba wypadków w Wilanowie. Według drogowców, powodem było otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy. "Mimo to Wilanów jawi się jako najbezpieczniejsza dzielnica. Trzeci rok z rzędu w tej dzielnicy nikt nie zginął w wypadku. W ubiegłym roku podobnie było na Żoliborzu i w Ursusie" - czytamy w raporcie.

Najbardziej niebezpiecznym skrzyżowaniem było rondo Jazdy Polskiej, gdzie doszło do ośmiu wypadków, w których rannych zostało 10 osób. Kolejne pod tym względem jest rondo Kercelak u zbiegu alei "Solidarności" i Okopowej (rondem jest tylko z nazwy). Odnotowano tam pięć wypadków z pięciorgiem poszkodowanych. Do czterech wypadków doszło na rondzie Starzyńskiego (Jagiellońska - Starzyńskiego) oraz na rondzie Daszyńskiego (Towarowa - Prosta). Na tych dwóch rondach rannych zostało łącznie 10 osób.

Odcinki z największą liczbą wypadków to trasa S8 na odcinku od alei Prymasa Tysiąclecia do Lazurowej (cztery wypadki), Marszałkowska od Moniuszki do Świętokrzyskiej (trzy wypadki), Tamka od Kopernika do Kruczkowskiego (trzy wypadki) i Wybrzeże Kościuszkowskie od mostu Poniatowskiego do Karowej (trzy wypadki).

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Główne przyczyny wypadków w Warszawie w 2021 rokuZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Sprawcami wypadków są najczęściej kierowcy

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku kierujący spowodowali aż 655 wypadków, czyli 93,6 procent. Większość z nich to zderzenia pojazdów i najechania na pieszych - aż 86 procent wypadków. Kierowcy aut osobowych byli sprawcami 483 wypadków, rowerzyści - 55, kierowcy ciężarówek - 40, kierowcy autobusów - 17, motocykliści - 15, a motorniczowie zaledwie dwóch. Pieszych uznano za sprawców 44 wypadków.

Do najczęstszych przyczyn wypadków należą: nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa przejazdu (138), nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (141), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (94).

Sprawcy wypadków drogowych w Warszawie w 2021 rokuZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Od trzech lat na podobnym poziomie utrzymuje się liczba kierowców, którzy powodowali wypadki pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W ubiegłym roku było 28 takich zdarzeń, przy czym tylko jedno spowodowała osoba pod wpływem narkotyków. Nietrzeźwi to w zdecydowanej mierze mężczyźni - było 26 sprawców wypadków oraz dwie sprawczynie.

W 2021 roku kierowcy uciekali z miejsca wypadku 65-krotnie.

DLACZEGO TO NA POLSKICH DROGACH CODZIENNIE GINIE 7 OSÓB? OGLĄDAJ W TVN24 GO >>> 

Mniej ofiar śmiertelnych pośród pieszych

Drogowcy zauważają, że spada liczba ofiar śmiertelnych pośród pieszych. Być może powodem jest wprowadzenie nowych przepisów, które dają pierwszeństwo osobom zbliżającym się do przejścia.

"W ubiegłym roku po raz pierwszy piesi stanowili mniej niż połowę zabitych na warszawskich ulicach i po raz pierwszy ta liczba spadła poniżej 20. Piesi wciąż są jednak kategorią, spośród której wywodzi się najwięcej ofiar wypadków na warszawskich ulicach, w tym roku było o troje pieszych zabitych mniej niż rok wcześniej. Wzrosła natomiast liczba ciężko rannych o 12 osób i lekko rannych o osiem w porównaniu z 2020 rokiem" - podaje ZDM.

Najwięcej śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych wydarzyło się na przejściach - aż dziewięć. Siedem osób zginęło na jezdni, dwie na chodniku, jedna na torowisku tramwajowym.

Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych w 2021 rokuZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Pośród 208 potrąceń większość spowodowali kierowcy. Piesi zostali uznani sprawcami co piątego wypadku - były 42 takie zdarzenia. W czterech sytuacjach piesi byli pod wpływem alkoholu. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszego było wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, a z winy kierowcy - nieustąpienie pierwszeństwa.

"Warte podkreślenia, że w ciągu pięciu ostatnich lat liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych spadła o 44 procent" - zauważono w raporcie.

Wzrosła liczba wypadków z udziałem jednośladów

Nie brakowało wypadków z udziałem kierujących jednośladami, czyli rowerami, motocyklami, motorowerami czy hulajnogami. W ubiegłym roku doszło do 274 takich zdarzeń, co stanowiło 39,1 procent wszystkich wypadków. Ich liczba wzrosła o 21 względem roku 2020, ale było o cztery mniej ofiary śmiertelne.

Drogowcy zauważają, że choć w czasie pandemii ruch rowerowy wzrósł, to nie przełożyło się to na zwiększenie liczby niebezpiecznych zdarzeń. Liczba wypadków z rowerami utrzymuje się na podobnym poziomie, co w 2020 roku.

Było jednak o dziesięć wypadków więcej, w których rowerzysta zderzył się z pieszym - łącznie 24. Tylko w trzech przypadkach policja uznała, że sprawcą był pieszy. Najczęściej do takich najechań dochodzi na chodniku (11 razy) i na przejściu dla pieszych (8 razy). Były też trzy takie sytuacje na jezdni oraz po jednej na drodze dla rowerów i wyjeździe z posesji.

Więcej wypadków z udziałem autobusów i tramwajów

W 2021 roku więcej było wypadków, w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej. Ich liczba wzrosła w stosunku do 2020 roku o 18,3 procent. W 2021 było ich 84, a w 2020 - 71. Wzrosła liczba rannych - z 90 do 96, ale mniej było ofiar śmiertelnych.

W rezultacie wypadków z udziałem komunikacji miejskiej w 2021 roku zginęło sześć osób. Rannych było 96 osób (dziewięć ciężko i 87 lekko), połowa z nich to seniorzy.

Autobusy w ubiegłym roku brały udział w 67 wypadkach i 57 kolizjach, natomiast tramwaje uczestniczyły w 17 wypadkach i 9 kolizjach. Ponad połowa wypadków spowodowana była gwałtownych hamowaniem - odnotowano 47 takich sytuacji.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl