W minionym roku w wypadkach zginęły 42 osoby, prawie połowa z nich to piesi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zderzenie dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim
Zderzenie dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Zderzenie dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Mniej było ofiar śmiertelnych, zwłaszcza wśród pieszych, a większa liczba wypadków - tak wyglądał rok 2021 na stołecznych ulicach. W 700 zdarzeniach zginęły 42 osoby, a 750 zostało rannych. Za prawie 94 procent wypadków winnych uznano kierowców. W raporcie drogowców wskazano też najbardziej wypadkowe miejsca w Warszawie.

Zarząd Dróg Miejskich opublikował Raport Bezpieczeństwa Drogowego w Warszawie. Na podstawie danych gromadzonych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji drogowcy przeanalizowali, gdzie i z czyjej winy najczęściej dochodzi do wypadków. Sprawdzili również, w jaki sposób statystyki kształtują się na tle poprzednich lat.

W ubiegłym roku w Warszawie doszło do 700 wypadków, rannych zostało 750 osób. Śmierć poniosły 42 osoby, przy czym 22 zostały zabite na miejscu, a 20 zmarło w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.  

"W porównaniu do lat ubiegłych to druga najniższa liczba ofiar śmiertelnych, odkąd prowadzimy statystyki. Liczba wypadków drogowych po raz drugi z rzędu jest znacząco niższa od tysiąca, co oznacza, że jej poziom utrzymuje się, mimo luzowania pandemicznych obostrzeń. Zjawiskiem które można zaobserwować w ciągu ostatnich lat jest powoli, ale stale malejąca liczba ofiar wypadków drogowych wśród pieszych. W 2021 roku było ich 19. Choć każdy taki przypadek to o jeden za dużo, to po raz pierwszy w historii naszych statystyk ta tragiczna wartość spadła poniżej 20" - podsumowuje ZDM.

Natomiast ogólna liczba wypadków wzrosła w porównaniu do roku 2020 o dziewięć procent. Więcej było też poszkodowanych - o pięć procent. Spadła natomiast o cztery procent liczba ofiar śmiertelnych.

Wypadki w Warszawie w latach 2012-2021ZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków w stolicy?

Najwięcej wypadków odnotowano w Śródmieściu - 135, na Woli - 73 oraz na Mokotowie i Pradze Południe - po 68. Najmniej było ich natomiast w Ursusie - dwa. Dwukrotnie wzrosła liczba wypadków w Wilanowie. Według drogowców, powodem było otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy. "Mimo to Wilanów jawi się jako najbezpieczniejsza dzielnica. Trzeci rok z rzędu w tej dzielnicy nikt nie zginął w wypadku. W ubiegłym roku podobnie było na Żoliborzu i w Ursusie" - czytamy w raporcie.

Najbardziej niebezpiecznym skrzyżowaniem było rondo Jazdy Polskiej, gdzie doszło do ośmiu wypadków, w których rannych zostało 10 osób. Kolejne pod tym względem jest rondo Kercelak u zbiegu alei "Solidarności" i Okopowej (rondem jest tylko z nazwy). Odnotowano tam pięć wypadków z pięciorgiem poszkodowanych. Do czterech wypadków doszło na rondzie Starzyńskiego (Jagiellońska - Starzyńskiego) oraz na rondzie Daszyńskiego (Towarowa - Prosta). Na tych dwóch rondach rannych zostało łącznie 10 osób.

Odcinki z największą liczbą wypadków to trasa S8 na odcinku od alei Prymasa Tysiąclecia do Lazurowej (cztery wypadki), Marszałkowska od Moniuszki do Świętokrzyskiej (trzy wypadki), Tamka od Kopernika do Kruczkowskiego (trzy wypadki) i Wybrzeże Kościuszkowskie od mostu Poniatowskiego do Karowej (trzy wypadki).

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Główne przyczyny wypadków w Warszawie w 2021 rokuZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Sprawcami wypadków są najczęściej kierowcy

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku kierujący spowodowali aż 655 wypadków, czyli 93,6 procent. Większość z nich to zderzenia pojazdów i najechania na pieszych - aż 86 procent wypadków. Kierowcy aut osobowych byli sprawcami 483 wypadków, rowerzyści - 55, kierowcy ciężarówek - 40, kierowcy autobusów - 17, motocykliści - 15, a motorniczowie zaledwie dwóch. Pieszych uznano za sprawców 44 wypadków.

Do najczęstszych przyczyn wypadków należą: nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa przejazdu (138), nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (141), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (94).

Sprawcy wypadków drogowych w Warszawie w 2021 rokuZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Od trzech lat na podobnym poziomie utrzymuje się liczba kierowców, którzy powodowali wypadki pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W ubiegłym roku było 28 takich zdarzeń, przy czym tylko jedno spowodowała osoba pod wpływem narkotyków. Nietrzeźwi to w zdecydowanej mierze mężczyźni - było 26 sprawców wypadków oraz dwie sprawczynie.

W 2021 roku kierowcy uciekali z miejsca wypadku 65-krotnie.

DLACZEGO TO NA POLSKICH DROGACH CODZIENNIE GINIE 7 OSÓB? OGLĄDAJ W TVN24 GO >>> 

Mniej ofiar śmiertelnych pośród pieszych

Drogowcy zauważają, że spada liczba ofiar śmiertelnych pośród pieszych. Być może powodem jest wprowadzenie nowych przepisów, które dają pierwszeństwo osobom zbliżającym się do przejścia.

"W ubiegłym roku po raz pierwszy piesi stanowili mniej niż połowę zabitych na warszawskich ulicach i po raz pierwszy ta liczba spadła poniżej 20. Piesi wciąż są jednak kategorią, spośród której wywodzi się najwięcej ofiar wypadków na warszawskich ulicach, w tym roku było o troje pieszych zabitych mniej niż rok wcześniej. Wzrosła natomiast liczba ciężko rannych o 12 osób i lekko rannych o osiem w porównaniu z 2020 rokiem" - podaje ZDM.

Najwięcej śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych wydarzyło się na przejściach - aż dziewięć. Siedem osób zginęło na jezdni, dwie na chodniku, jedna na torowisku tramwajowym.

Śmiertelne wypadki z udziałem pieszych w 2021 rokuZARZĄD DRÓG MIEJSKICH

Pośród 208 potrąceń większość spowodowali kierowcy. Piesi zostali uznani sprawcami co piątego wypadku - były 42 takie zdarzenia. W czterech sytuacjach piesi byli pod wpływem alkoholu. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszego było wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, a z winy kierowcy - nieustąpienie pierwszeństwa.

"Warte podkreślenia, że w ciągu pięciu ostatnich lat liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych spadła o 44 procent" - zauważono w raporcie.

Wzrosła liczba wypadków z udziałem jednośladów

Nie brakowało wypadków z udziałem kierujących jednośladami, czyli rowerami, motocyklami, motorowerami czy hulajnogami. W ubiegłym roku doszło do 274 takich zdarzeń, co stanowiło 39,1 procent wszystkich wypadków. Ich liczba wzrosła o 21 względem roku 2020, ale było o cztery mniej ofiary śmiertelne.

Drogowcy zauważają, że choć w czasie pandemii ruch rowerowy wzrósł, to nie przełożyło się to na zwiększenie liczby niebezpiecznych zdarzeń. Liczba wypadków z rowerami utrzymuje się na podobnym poziomie, co w 2020 roku.

Było jednak o dziesięć wypadków więcej, w których rowerzysta zderzył się z pieszym - łącznie 24. Tylko w trzech przypadkach policja uznała, że sprawcą był pieszy. Najczęściej do takich najechań dochodzi na chodniku (11 razy) i na przejściu dla pieszych (8 razy). Były też trzy takie sytuacje na jezdni oraz po jednej na drodze dla rowerów i wyjeździe z posesji.

Więcej wypadków z udziałem autobusów i tramwajów

W 2021 roku więcej było wypadków, w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej. Ich liczba wzrosła w stosunku do 2020 roku o 18,3 procent. W 2021 było ich 84, a w 2020 - 71. Wzrosła liczba rannych - z 90 do 96, ale mniej było ofiar śmiertelnych.

W rezultacie wypadków z udziałem komunikacji miejskiej w 2021 roku zginęło sześć osób. Rannych było 96 osób (dziewięć ciężko i 87 lekko), połowa z nich to seniorzy.

Autobusy w ubiegłym roku brały udział w 67 wypadkach i 57 kolizjach, natomiast tramwaje uczestniczyły w 17 wypadkach i 9 kolizjach. Ponad połowa wypadków spowodowana była gwałtownych hamowaniem - odnotowano 47 takich sytuacji.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jedna osoba ucierpiała w wypadku pod Sochaczewem, gdzie zderzyły się auto osobowe i tir. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Poważny wypadek pod Sochaczewem. Trzy lata temu w tym samym miejscu zginęło pięć osób

Poważny wypadek pod Sochaczewem. Trzy lata temu w tym samym miejscu zginęło pięć osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, by się łączyć w Baranowie - przekazał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Szef rządu wskazał, że koleje dużych prędkości mają połączyć wszystkie wielkie miasta w Polsce. Dodał, że "powstanie lotnisko w Baranowie" i "będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie". 

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rondo Kercelak, Okopowa, Broniewskiego, Stawki - to tylko niektóre miejsca, gdzie w drugiej połowie roku Tramwaje Warszawskie zrealizują większe lub mniejsze remonty. Pasażerów czekają utrudnienia.

Tramwajarze ogłaszają plany remontowe. W wakacje rozkopią newralgiczne skrzyżowanie

Tramwajarze ogłaszają plany remontowe. W wakacje rozkopią newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Otwocka zatrzymali 28-latka, który podając się za stołecznego policjanta, chciał wyłudzić od seniora 50 tysięcy złotych. Oszust wpadł na gorącym uczynku, gdy przejmował w zaroślach paczkę zostawioną przez 64-latka.

Tym razem to senior przechytrzył oszusta

Tym razem to senior przechytrzył oszusta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka miesięcy temu w szkole średniej w Kadzidle (Mazowieckie) 18-latek zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób, teraz do prokuratury dotarła kluczowa opinia. Śledczy już wiedzą, czy Albert G. był świadomy swoich czynów.

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłoszenie o próbie kradzieży lexusa wpłynęło w nocy. Kilkadziesiąt minut później trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów z warszawskiego Bemowa. W aucie, którym jechali znaleziono narzędzia służące do kradzieży pojazdów. Podejrzani usłyszeli już zarzuty karne i zostali tymczasowo aresztowani.

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawski Zarząd Zieleni ostrzega właścicieli psów przed jęczmieniem płonnym. "Ostki mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną" - alarmują miejscy ogrodnicy. Dlaczego po prostu nie koszą rośliny?

Ostki mogą się wbijać w psie łapy i oczy. Miejscy ogrodnicy ostrzegają przed jęczmieniem

Ostki mogą się wbijać w psie łapy i oczy. Miejscy ogrodnicy ostrzegają przed jęczmieniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę 98. urodziny obchodzi Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, historyk i dziennikarz, współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, człowiek instytucja.

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

Źródło:
PAP

W 25. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pierwsze miejsce wśród wszystkich uczelni wyższy w Polsce zajął Uniwersytet Warszawski. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie inne stołeczne uczelnie: Politechnika Warszawska i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy zostali poinformowani o psie zamkniętym w aucie zaparkowanym przy centrum handlowym. Opiekun czworonoga robił w tym czasie zakupy. Funkcjonariusze nie wybijali tym razem szyby, poradzili sobie inaczej.

Zamknął psa w aucie, poszedł na zakupy

Zamknął psa w aucie, poszedł na zakupy

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Świętokrzyskiej przy placu Powstańców Warszawy zamknięto chodnik. Prace mają związek z przebudową Mazowieckiej. Wielu pieszych, zamiast przejść na drugą stronę ulicy, wybiera niebezpieczny spacer pasem rowerowym. I to pod prąd.

Zamknęli chodnik. Piesi chodzą pasem rowerowym pod prąd

Zamknęli chodnik. Piesi chodzą pasem rowerowym pod prąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od co najmniej kilku dni na Tamce straszą ogromne dziury w jezdni. Przeszkody znajdują się na pasach rowerowych, dlatego kierujący jednośladami muszą zjeżdżać na jezdnię. Na miejscu pracują gazownicy, a przynajmniej powinni, bo - jak zauważają mieszkańcy - postępu robót nie widać.

Wykopy i odkryty gazociąg na Powiślu. "Doszło do rozszczelnienia"

Wykopy i odkryty gazociąg na Powiślu. "Doszło do rozszczelnienia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sierpniu należy spodziewać się wyłączenia ruchu tramwajowego w ciągu ulicy Puławskiej. Ma to związek z rozpoczętą właśnie budową torowiska na Rakowieckiej. Utrudnienia mają potrwać do kilku tygodni.

Puławska znów bez tramwajów. "Inaczej nie dało się tego zrobić"

Puławska znów bez tramwajów. "Inaczej nie dało się tego zrobić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z budową przejścia naziemnego na wysokości ulicy Karowej wyłączone zostaną dwa pasy ruchu na Wisłostradzie (po jednym w obu kierunkach). Początek utrudnień drogowcy zapowiadają już na przełom czerwca i lipca.

Na dniach zwężą Wisłostradę. Utrudnienia potrwają do końca wakacji

Na dniach zwężą Wisłostradę. Utrudnienia potrwają do końca wakacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem sześciolatka, który został potrącony w miejscowości Pionki niedaleko Radomia. Chłopiec wyjechał na rowerze z parkingu na jezdnię, uderzył w niego kierowca auta osobowego. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj jadący obok siebie rowerzyści zderzyli się w Płocku. Obaj trafili do szpitala i obaj - jak podała policja - nie byli całkiem trzeźwi. "Niezależnie jakim pojazdem się poruszasz zachowaj rozsądek i trzeźwość na drodze" - apelują policjanci.

Rowerzyści zderzyli się na jezdni. Obaj zostali ranni, obaj jechali po alkoholu

Rowerzyści zderzyli się na jezdni. Obaj zostali ranni, obaj jechali po alkoholu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W areszcie pozostanie 19-latka, która do szpitala w Garwolinie przyszła z martwym noworodkiem. Prokuratura czeka na kluczową opinię.

Przyniosła do szpitala martwego noworodka. Zostanie w areszcie

Przyniosła do szpitala martwego noworodka. Zostanie w areszcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP