"Nie w moim imieniu". Na protest przeciwko inwazji przyszli także Rosjanie

Aktualizacja:
Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP, TVN24
Protest przed ambasadą Rosji
Protest przed ambasadą RosjiTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plProtest przed ambasadą Rosji

Od rana przed ambasadą Rosji w Warszawie gromadzili się protestujący przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przyszli Polacy, Ukraińcy, ale także Rosjanie, którzy nie utożsamiają się z polityką Władimira Putina. Niektórzy trzymali tabliczki z tekstem "nie w moim imieniu". Ulica Belwederska została zablokowana.

Trwa relacja na tvn24.pl>>>

Jak relacjonował Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl, przed ambasadą zgromadziło się kilkaset osób. - Manifestujący odśpiewali hymny Ukrainy oraz Polski. Mają ze sobą transparenty z napisami: "Bądźmy z Ukrainą", "Putin jest zabójcą", "Stop Russian aggression", "Stand with Ukraine". Rozwinęli też ogromną flagę Ukrainy - opisuje Zieliński.

Przed ambasadą był również Adrian Mielnik, reporter TVN24. Zauważył, że wśród protestujących pojawili się politycy, m.in. Michał Szczerba (KO), Magdalena Biejat, Krzysztof Śmiszek i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (wszyscy z Lewicy).

"Nie będziecie sami, jest z wami Polska"

- Przed chwilą wybrzmiały tutaj słowa: Kijów, Warszawa – wspólna sprawa. Te słowa są absolutnie prawdziwe. Stoimy tutaj poruszeni tym, co wydarzyło się nad ranem, pełni wsparcia i solidarności dla Ukrainy i Ukraińców, którzy przyszli tutaj, żeby zaprotestować przeciwko agresji - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

Jak dodała, agresja wobec Ukrainy to agresja wobec Europy. - Nie będzie bezpiecznej Polski czy Europy, bez bezpiecznej, integralnej, niepodległej Ukrainy. Dlatego jesteśmy tutaj, aby wyrazić solidarność i wsparcie, ale również, żeby zapewnić, że będziemy podejmować - jako posłanki czy posłowie - działania, żeby, na tyle ile to możliwe, zapewnić pomoc w Polsce - obiecała. 

Zapewniła, że będą to działania "poza podziałami politycznymi". - Niezwykle wzruszające było, kiedy jeden po drugim wybrzmiał tutaj hymn Polski i Ukrainy. Padają nawiązania do 1 września '39 roku. Zebrane tutaj osoby obawiają się o bezpieczeństwo swoich bliskich, rodzin, które zostały w Ukrainie. My łączymy się w tych obawach, ale chcemy powiedzieć: nie jesteście sami, nie będziecie sami, jest z wami Polska - powiedziała. 

Oglądaj TVN24 GO>>>

Przyszli także Rosjanie. "Nie w moim imieniu"

Poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej, przemawiając podczas demonstracji, mówił, że "nikt w XXI wieku nie może zmieniać granic, nie może łamać prawa międzynarodowego siłą militarną, czołgami i bronią". - To, czego obawialiśmy się przez ostatnie miesiące, wydarzyło się. To nie jest tylko uznanie marionetkowych rządów separatystów, a tak naprawdę agentów Putina. To jest już po prostu inwazja - powiedział. Dodał, że cały wolny świat musi mówić w tej sprawie jednym głosem.

- To jest dla mnie szok i wielki ból. Rosja jest okupantem mojego kraju. My już od ośmiu lat mamy wojnę - powiedział PAP Arkan pochodzący z okolic Kijowa, który protestował pod ambasadą trzymając transparent z napisem "Stop Russian Agression". - W Polsce jestem od kilku lat i czuję się tu bezpieczny, ale boję się o moją rodzinę. Rozmawiałem dzisiaj z nimi i opowiadali, że cały czas latają nad nimi samoloty wojskowe - dodał.

Na demonstrację przyszli też Rosjanie, którzy trzymali tekturowe transparenty z napisem "nie w moim imieniu". - Zakładnikiem Putina jest Rosja. Duża część społeczeństwa nie popiera tego co zrobił Putin z Ukrainą - zapewniła pani Walentyna. - Rosjanie są bardzo różni. Jednak pomimo wieloletniej propagandy i kłamstw, które cały czas słyszą, Rosjanie także protestują przeciwko agresji na Ukrainę. To bardzo odważne, bo ryzykują naprawdę wiele wyrażając swój sprzeciw przeciwko Putinowi - zaznaczyła.

Ulica Belwederska była nieprzejezdna

W związku z powiększającą się liczbą osób wstrzymano ruch samochodów na ulicy Belwederskiej. Warszawski Transport Publiczny poinformował, że jest nieprzejezdna dla autobusów. Linie 116, 166, 180, 195, 503 skierowano na objazd ulicami Spacerową, Goworka, Puławską i aleją Szucha do placu Na Rozdrożu.

Demonstrację zorganizował Związek Ukraińców w Polsce, wraz z Komitetem Obywatelskim "Solidarności z Ukrainą", Fundacją "Nasz Wybór" i Ukraińskim Domem w Warszawie. Przedstawiciele tych organizacji wezwali w mediach społecznościach na demonstrację "wszystkich Polaków, Ukraińców i inne osoby, które nie zgadzają się na wojnę w środku Europy w XXI wieku".

Atak Rosji na Ukrainę

O 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podała w czwartek w nocy agencja Interfax-Ukraina.

Ukraińska straż graniczna przekazała, że wojska rosyjskie zaatakowały ukraińską granicę państwową z Rosją i Białorusią. "Atak na jednostki graniczne, patrole graniczne i punkty kontrolne odbywa się z użyciem artylerii, ciężkiego sprzętu i broni strzeleckiej. Do ataku doszło w obwodach ługańskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim i żytomierskim, a także z terytorium okupowanego Krymu" - poinformowała.

ZOBACZ >> Rosja zaatakowała Ukrainę. Ostrzał granicy, ataki na lotniska. Minister obrony Ukrainy: armia odpiera rosyjskie wojska

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP Kadzidło. Podejrzewany o atak został zatrzymany.

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Dwie ranne osoby w szpitalu

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Dwie ranne osoby w szpitalu

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek -ciągnie się aż do Bemowa.

Ogromny korek na S8 po zderzeniu dwóch aut osobowych i ciężarówki

Ogromny korek na S8 po zderzeniu dwóch aut osobowych i ciężarówki

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

W miejscowości Mroków (Mazowieckie) podczas prowadzonych prac doszło do rozszczelnienia rury z gazem. Na czas akcji służb nieprzejezdna była jedna nitka krajowej "siódemki" w kierunku Radomia. - Nie ma już zagrożenia - poinformowali strażacy po godzinie 16.

Rozszczelnienie rury z gazem. Były utrudnienia w ruchu na krajowej "siódemce"

Rozszczelnienie rury z gazem. Były utrudnienia w ruchu na krajowej "siódemce"

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
Dariusz
Łapiński,
katke
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani do potrącenia kobiety w Piasecznie. Nic jej się nie stało, ale okazało się, że chwilę wcześniej sama siedziała za kierownicą auta. Była pijana i straciła prawo jazdy. Następnego dnia rano wsiadła za kierownicę i zjawiła się w komendzie.

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S8 zderzyły się dwa samochody. Jeden z kierowców odjechał z miejsca zdarzenia. Drugi był badany w karetce. Hyundai jest mocno rozbity. Były utrudniania.

Rozbite auto na S8. Kierowca drugiego, też uszkodzonego, odjechał

Rozbite auto na S8. Kierowca drugiego, też uszkodzonego, odjechał

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Gruzji podczas kontroli paszportowej posłużył się dokumentem, w którym znajdowały się sfałszowane odbitki stempli polskiej kontroli granicznej. Został zatrzymany.

Podrobione odbitki stempli polskiej kontroli granicznej w gruzińskim paszporcie

Podrobione odbitki stempli polskiej kontroli granicznej w gruzińskim paszporcie

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego zatrzymali 30-letniego obywatela Litwy. Jak ustalili, mężczyzna zmienił tablice rejestracyjne w pojeździe ciężarowym. Prawdopodobnie, by przywłaszczyć sobie powierzony towar o wartości 175 tysięcy złotych.

Kierowca podmienił tablice rejestracyjne w ciężarówce. "Nielegalnie próbował wywieźć towar z firmy"

Kierowca podmienił tablice rejestracyjne w ciężarówce. "Nielegalnie próbował wywieźć towar z firmy"

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chciał w sieci sprzedać ekspres do kawy. "Kupiec" znalazł się szybko, sprzedający miał tylko kliknąć w link i podać dane. Tak też zrobił, a potem jeszcze autoryzował otrzymywane wiadomości. Po każdej z jego konta znikały pieniądze. Stracił w sumie 19 tysięcy złotych. Pieniądze stracili ostatnio także: młody mężczyzna, który uwierzył "pracownikowi banku" i 26-latka, którą skusiła atrakcyjna cena w ogłoszeniu.

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W piwnicy Urzędu Gminy w Baboszewie niedaleko Płońska znaleziono we wtorek ciało 43-letniego mężczyzny. To mieszkaniec gminy. Jego ciało znalazł pracownik urzędu. Okoliczności śmierci mężczyzny wyjaśni śledztwo.

Ciało mężczyzny w piwnicy urzędu

Ciało mężczyzny w piwnicy urzędu

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia