Pogoda pozwoliła rozpocząć w mieście porządki z użyciem wody. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) myje ulice i chodniki, a także kosze i wiaty na przystankach. Na nadchodzący weekend zaplanował porządki "na mokro" na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. Konieczne będą zmiany w ruchu autobusów.
Wielkie mycie
Sprzątanie obejmie mycie dużych szklanych zadaszeń, kolumn, wyposażenia przystanków - ławek i gablot z rozkładami, a także barierek i powierzchni chodników. Aby dokładnie wyczyścić zadaszenia, podczas czyszczenia używany będzie podnośnik.
ZOBACZ: Niższe ceny w przetargach, można budować więcej. Plany drogowców na 2023 rok.
"Ze względu na duży zakres prac, gruntowne umycie całej pętli rozłożone jest na dwa dni. Porządki rozpoczną się wczesnym rankiem w sobotę i potrwają przez cały dzień, w niedzielę służby oczyszczania planują zakończenie prac do godziny 14" - informuje ratusz. "Dla komfortu i bezpieczeństwa pasażerów, podczas porządków przystanki będą czasowo zamykane i przenoszone. Informacje o zmianach można śledzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego oraz w mediach społecznościowych".
PRZECZYTAJ: 863 miliony pasażerów, 102 miliony biletów. Rok 2022 w stołecznej komunikacji.
Pierwsze, ale nie ostatnie
To pierwsze w tym roku, ale nie ostatnie gruntowne mycie pętli przy Dworcu Centralnym. Zarząd Oczyszczania Miasta zaplanował powtórzenie porządków do jesieni jeszcze trzy razy.
"ZOM regularnie prowadzi kompleksowe mycie ponad 1200 przystankowych wiat - każdą z nich do jesieni planuje umyć minimum cztery razy, a w najbardziej uczęszczanych przez pasażerów miejscach nawet osiem razy. 4,4 tys. przystanków jest systematycznie zamiatanych. Kosze na śmieci opróżniane są codziennie, nawet do siedmiu razy w ciągu doby. A jeśli mimo tych systematycznych porządków występują nagłe zanieczyszczenia, zauważone przez kontrolerów ZOM lub zgłoszone przez mieszkańców za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, to przystanki są oczyszczane interwencyjnie. Najczęściej dotyczy to usuwania pseudograffiti, nielegalnych ogłoszeń czy wybitych szyb" - zapewnia w komunikacie stołeczny ratusz.
ZOBACZ: Wielkie plany Warszawy: pięć linii metra, nowe trasy tramwajowe.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa