Radni KO: w warszawskich szpitalach zaczyna brakować łóżek, SOR-y są przepełnione

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Radni KO: wa warszawskich szpitalach zaczyna brakować łóżek
Radni KO: wa warszawskich szpitalach zaczyna brakować łóżek
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plRadni KO: wa warszawskich szpitalach zaczyna brakować łóżek

O plany wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w kwestii zwiększenia liczby łóżek i rozładowania tłoku na SOR-ach pytali w poniedziałek warszawscy radni. Jak przekazali, szpitale MSWiA, zakaźny oraz Szaserów są prawie pełne.

- Mamy coraz więcej informacji od mieszkańców zaniepokojonych tym, że nie mogą dostać się na SOR – powiedział wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz podczas konferencji stołecznych radnych. Zwrócił również uwagę na coraz trudniejszą sytuację związaną z dostępnością łóżek dla pacjentów z COVID-19. - Na 490 łóżek na Mazowszu ponad 410 jest w tej chwili zajętych. Z 228 łóżek w Warszawie zajętych jest około 90 procent. To są informacje od wojewody, przy czym należy pamiętać, że opieramy się na danych sprzed 1-2 dni. A to oznacza, że przy tej skali wzrostu zakażeń, może to być inna liczba - większa - przekonywał Potapowicz.

"System jest na skraju wytrzymałości"

Radny Tomasz Żyłka podkreślał, że coraz więcej zaniepokojonych mieszkańców zwraca się do radnych z pytaniem, co będzie z dostępnością do SOR-ów w sytuacji, gdy jeszcze bardziej wzrośnie liczba zachorowań na COVID-19 w Warszawie. Zwracał również uwagę na zagrożenie dla pacjentów urazowych bądź ostrych przypadków. W tym kontekście pytał, jak wygląda sytuacja pacjentów niecovidowych oraz czy wojewoda planuje zwiększenie liczby łóżek w szpitalach I stopnia. - Czy grozi nam zapaść na dwóch poziomach? Co z pacjentami, którzy mają udary, zawały i wymagają przyjazdu do szpitala – pytał Żyłka.

- Jeśli chodzi o system ochrony zdrowia w obszarze chorych na COVID-19, ten system jest na skraju wytrzymałości w Warszawie – stwierdził z kolei radny Paweł Sawicki i zapytał, czy wojewoda Konstanty Radziwiłł ma plan na zwiększenie ilości łóżek. Dopytywał, czy podejmowane są działania, by wskazać kolejny szpital dla tych pacjentów, bądź też czy są plany, aby zbudować zapasowy albo zabezpieczyć zapasowe łóżka na wypadek wzrostu zachorowań, a także jak poprawić sytuację na SOR-ach.

Co z dostępnością szczepionek na grypę?

W trakcie konferencji radni odnieśli się również do kwestii dostępności szczepionek przeciw grypie. Olga Górna, radna dzielnicy Ursynów, poinformowała, że w porozumieniu z posłanką Nowoczesnej Moniką Rosą przygotowała interpelację do ministra zdrowia, w której pyta, czy ministerstwo monitoruje w tym roku zapotrzebowanie na szczepienia przeciw grypie oraz czy współpracuje w tej sprawie ze szpitalami, przychodniami i aptekami.

Jak zaznaczył radny Potapowicz, Warszawa ma zabezpieczone 3 miliony złotych na zakup szczepionek dla pracowników oświaty i służby zdrowia.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości