Dzielnica Śródmieście ogłosiła przetarg na budowę nowej siedziby domu kultury przy ulicy Twardej. Inwestycja pod nazwą Twórcza Twarda ma powstawać ponad trzy lata. Zarezerwowany na nią budżet wynosi ponad 100 milionów złotych.
W środę na platformie zamówień publicznych stołecznego ratusza pojawiła się informacja o przetargu na budowę siedziby Młodzieżowego Domu Kultury i Domu Kultury Śródmieście przy ul. Twardej 8/12. Jak wynika z ogłoszenia o postępowaniu przetargowym termin składania ofert wyznaczono na 13 lutego 2024 roku. Budżet na tę inwestycję wynosi nieco ponad 103 miliony złotych netto. Termin jej wykonania wyznaczono na 2027 rok.
Scena i widownia na 350 miejsc
Jak zapowiadał w lipcu tego roku urząd dzielnicy, przy ulicy Twardej 8/12 powstanie prawie 9,5 tysiąca metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej, ma której znajdzie się: kilkanaście pracowni artystycznych, sala prób, przestrzeń wystawiennicza, kawiarenka, międzypokoleniowe miejsce spotkań dla mieszkańców oraz scena i widownia na ponad 350 miejsc.
- To będzie dom kultury otwarty dla wszystkich mieszkańców. Już teraz z naszej oferty korzystają osoby z innych dzielnic. Stworzenie komfortowej przestrzeni dla różnych już realizowanych przedsięwzięć, pozwoli nam nie tylko zwiększyć ich dostępność i atrakcyjność. Będziemy mogli także zoptymalizować koszty wydarzeń kulturalnych, na które tylko w tym roku 50-krotnie wynajmowaliśmy lokale komercyjne - powiedział cytowany w komunikacie Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.
Budowa przygotowywana od kilku lat
Jak wyjaśniono, przy Domu Kultury Śródmieście działa obecnie 13 grup artystycznych, radio prowadzone przez seniorów, wytwórnia filmu fabularnego, trzy chóry, Uniwersytet Trzeciego Wieku i wiele grup nieformalnych. Ich funkcjonowanie rozproszone jest w 10 budynkach. Słabo widoczne i małe przestrzenie, poważnie ograniczają dostępność. Mimo to, jak wyliczyli urzędnicy, tylko w zeszłym roku z oferty skorzystało ponad 45 tysięcy osób. Rekordy popularności bije Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ze względu na ogromne zainteresowanie podjęto decyzję o utworzeniu kolejnego rocznika.
Urzędnicy wskazywali, że budowa przygotowywana jest już od kilku lat. W 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny, a rok później powstał projekt wykonawczy i pozyskano pozwolenie na budowę.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Śródmieście