Unijna komisarz w punkcie dla uchodźców przy Dworcu Wschodnim 

Źródło:
PAP
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźców (wideo z marca 2022 roku)
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźców (wideo z marca 2022 roku)TVN24
wideo 2/2
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźców (wideo z marca 2022 roku)TVN24

Wiceprezydent Michał Olszewski rozmawiał z unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy. Wspólnie odwiedzili też punkt recepcyjny przy Dworcu Wschodnim. - Żadne inne państwo nie zostało w ten sposób dotknięte kryzysem związanym z wojną na Ukrainie i żadne inne miasto nie zostało tym tak dotknięte jak Warszawa - mówiła komisarz.

Od początku wojny w Ukrainie do Warszawy dotarło około 700 tysięcy uchodźców. Z szacunków ratusza wynika, że około 300 tysięcy osób zdecydowało się pozostać w stolicy. Ich sytuacja oraz sposoby niesienia im pomocy były tematem spotkania wiceprezydenta Michała Olszewskiego z unijną komisarz Ylvą Johansson. Podczas wizyty w punkcie recepcyjnym przy Dworcu Zachodnim towarzyszyli im dyrektor Norwegian Refugee Council Dominika Arseniuk oraz prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk. Miejsce to zostało utworzone wspólnie przez miasto oraz wspomniane organizacje pozarządowe.

Ylva Johansson podziękowała Polakom i warszawiakom za niezwykłą mobilizację i pomoc, która została skierowana do potrzebujących Ukraińców. - Żadne inne państwo nie zostało w ten sposób dotknięte kryzysem związanym z wojną na Ukrainie i żadne inne miasto nie zostało tym tak dotknięte jak Warszawa - powiedziała. Podkreśliła, że skala mobilizacji władz lokalnych, ludzi, którzy otworzyli swoje serca i domy dla Ukraińców, jest tak imponująca, że czuje się prawdziwie dumna z tego, że jest Europejką.

Zaznaczyła, że w tej sytuacji wszyscy muszą się zmobilizować do rzeczy, których wcześnie nie trzeba było robić. Jako przykład podała dyrektywę o ochronie tymczasowej. - To dyrektywa, która w Unii Europejskiej istnieje od 2001 roku, jednakże nigdy do tej pory nie musiała być wykorzystywana - powiedziała i wskazała, że dosłownie w tydzień po agresji Putina, ta dyrektywa została uruchomiona. - To niezwykle ważne, żeby osoby przybywające do Polski z Ukrainy, jako uchodźcy, mogły skorzystać z tej ochrony, zarejestrować się, tak, aby potem móc korzystać z wszystkich udogodnień na terenie całej Unii Europejskiej - oceniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Unijna komisarz o środkach dla Polski

- Nie wiadomo, jak długo potrwa kryzys na Ukrainie i ile jeszcze osób przybędzie. Wiadomo jedno, że fundusze na pomoc potrzebne są teraz - zaznaczyła. Przekazała, że Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć środki jeszcze z poprzedniego budżetu na pomoc bieżącą dla uchodźców. - Na edukację, opiekę nad dziećmi czy zakwaterowanie - doprecyzowała. Chodzi o kwotę dwóch miliardów euro, która jest dostępna dla Polski. Jak przekazała, podjęto decyzję o przekazaniu Polsce zaliczkowo 560 milionów euro również na cele pomocy uchodźcom.

W najbliższych tygodniach zostaną przekazane dodatkowe fundusze związane z migracją. - Na bieżąco są podejmowane decyzje o wydatkowaniu tych środków, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna. Ważne jest to, żeby te środki były wykorzystywane przez władze na kluczowe potrzeby, jak zapewnienie mieszkań, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi - podkreśliła Ylva Johansson.

- Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją brutalnej agresji, wojny spowodowanej przez Putina. Ale mamy też do czynienia z bezprecedensową solidarnością ze strony obywateli europejskich i zdolności do działania w sposób szybki i stanowczy - podsumowała komisarz.

Wiceprezydent Olszewski o sytuacji uchodźców w Warszawie

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przekazał, że do czwartku przejechało przez Warszawę ponad 700 tysięcy Ukraińców. - Z danych wiemy, że w samej Warszawie i w metropolii warszawskiej przebywa ponad 320 tysięcy uchodźców. Ponad 20 tysięcy dzieci jest w warszawskim systemie edukacyjnym. Tysiące osób korzystają z systemu opieki medycznej. To są liczby, które pokazują skalę, z jaką musi mierzyć się Warszawa, ale też cały kraj, jeśli chodzi o problem związany z uchodźcami z Ukrainy - powiedział Olszewski.

Podkreślił, że Polska dzięki potężnej organizacji społeczeństwa i organizacji pozarządowych, wytężonej pracy polskich miast poradziła sobie w sposób naprawdę dobry z tym kryzysem. - Jednak jesteśmy już w momencie, kiedy trzeba zacząć myśleć o tym, jak systemowo rozwiązać problem uchodźców, osób, które będą w naszym kraju żyły. Jednym z naszych największych postulatów, jakie mamy do Komisji Europejskiej jest to, żeby nie zapomnieć, że ta pomoc jest potrzeba tu na dole, w miastach, w organizacjach pozarządowych, społeczeństwie obywatelskim, które tak naprawdę wzięło na siebie największy ciężar pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy - wskazał wiceprezydent.

Zaznaczył, że aby poradzić sobie z tym problemem, Warszawa musi wybudować kilkadziesiąt tysięcy mieszkań i co najmniej kilka dodatkowych szkół. - Dzieci z Ukrainy to 10 procent całego warszawskiego systemu edukacji - wyjaśnił. Dodał, że potrzeba długofalowych rozwiązań, aby poradzić sobie z możliwością zapewnienia uchodźcom komfortowego sposobu integracji w społeczeństwie.

Autorka/Autor:kk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl