Postawią zapory na Marszałkowskiej, zabiorą miejskie rowery. Warszawa szykuje się na 11 listopada

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Aż 48 zgłoszonych zgromadzeń"
"Aż 48 zgłoszonych zgromadzeń" TVN24
wideo 2/3
"Aż 48 zgłoszonych zgromadzeń" TVN24

Warszawa przygotowuje się na Święto Niepodległości. - Na tę chwilę zarejestrowanych jest 20 zgromadzeń - powiedział Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego stołecznego ratusza. Największym z nich będzie marsz środowisk narodowych, który wyruszy o godzinie 14 z ronda Dmowskiego. Mieszkańców i gości, którzy odwiedzą w piątek Warszawę, czekają spore zmiany w komunikacji.

11 listopada od godz. 9 do 14 na placu Piłsudskiego oraz w okolicy odbędą się uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Oprócz zgromadzeń będą miały miejsce jeszcze trzy imprezy, które będą powodowały utrudnienia. Są to 32. Bieg Niepodległości (trasa: Stawki-Rakowiecka-Stawki) w godz. 10-14, Motocyklowa Parada Niepodległości (trasa: Świątynia Opatrzności Bożej - ul. Belwederska) w godz. 11-12.30 i MotoParada Niepodległości (trasa: Sulejówek-Ursynów - ul. Sójki) w godz. 12-17.

Na 11 listopada zgłoszonych zostało 48 zgromadzeń. Wydano sześć zakazów, pięć odmów a 15 zgromadzeń zostało odwołanych przez organizatorów. - Datą graniczną jest koniec dzisiejszego dnia, kiedy to do północy, można zgłaszać zgromadzenia w trybie uproszczonym (nie mogą ingerować w ruch drogowy). Na tę chwilę zarejestrowanych w BIP Warszawy jest 20 zgromadzeń - powiedział Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Marsz środowisk narodowych

- Zdecydowanie największym zgromadzeniem będzie Marsz Niepodległości, który decyzją wojewody jest imprezą cykliczną. Rozpoczyna się o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego, potem przemarsz przez Aleje Jerozolimskie, przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Drugie istotne pod względem liczby uczestników to zgromadzenie zarejestrowane przez osobę prywatną pod hasłem Doroczne Street Party Antyfaszystowskie, które odbywać się będzie na trasie Marszałkowska -plac Trzech Krzyży (w godz. 14-17) - przekazał.

Michał Domaradzki o zgłoszonych zgromadzeniach
Michał Domaradzki o zgłoszonych zgromadzeniach TVN24

Jest jeszcze kilka zgromadzeń zgłoszonych w rejonie ronda Dmowskiego, m.in od ulicy Złotej do pl. Bankowego i w drugą stronę ul. Marszałkowskiej do pl. Konstytucji, ale jak zaznaczył Domaradzki, miasto spodziewa się, że te zgromadzenia powiązane są z marszem środowisk narodowych. - Nie widzimy tu żadnego ryzyka związanych z kontrmanifestacjami - dodał.

Urzędnicy po spotkaniu ze służbami

Dyrektor BBiZK przekazał, że we wtorek odbyło się spotkanie służb mundurowych z urzędnikami miasta. - Komendant Policji zwrócił się z prośbą o usunięcie metalowych koszy na śmieci oraz rowerów Veturilo i hulajnóg. Tak samo jak w ubiegłych latach, ulica Marszałkowska, zarówno do strony ulicy Świętokrzyskiej, jak i od strony pl. Konstytucji będzie zabezpieczona betonowymi przegrodami. To dodatkowe utrudnienie, które będzie powodować dużo wcześniejsze wyłączenie i dużo późniejsze udrożnienie tej ulicy - zaznaczył.

11 listopada od godz. 12 w budynku BBiZK funkcjonować będzie sztab kryzysowy z udziałem: Policji, Straży Miejskiej i Zarządu Transportu Miejskiego. Na ulicach miasta będą miejscy obserwatorzy oraz informatorzy ZTM.

Zmiany w warszawskiej komunikacji

Jak co roku, urzędnicy zachęcają do korzystania w Święto Niepodległości z metra oraz pociągów SKM i KM. Linie metra 1 i 2, w godzinach 11-19, będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością. - Przygotujemy rezerwowe składy pociągów metra, jeśli zaistnieje taka potrzebna, tak by zapewnić większą dostępność miejsc dla mieszkańców i gości - powiedziała Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodała, że ze względu na przewidywane, długotrwałe utrudnienia w centrum miasta, konieczne było podjęcie decyzji o zawieszeniu kursowania kilku linii tramwajowych - 4, 13, 22 i 78. - W to miejsce uruchomimy zastępczą linię tramwajową nr 72, która będzie przebiegała na trasie Osiedle Górczewska - Żerań Wschodni. W związku z tymi utrudnieniami na trasy zmienione będą kierowane linie tramwajowe 7, 9, 15, 17, 20, 23, 24, 26, 30, 33 i 35" - podkreśliła Strzegowska.

Katarzyna Strzegowska o zmianach w komunikacji publicznej
Katarzyna Strzegowska o zmianach w komunikacji publicznej TVN24

Urzędnicy zachęcają do śledzenia strony internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego, gdzie będzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej.

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Nowak/PAP

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są zabici, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wawra razem ze strażakami weszli do domu, gdzie ukrywał się mężczyzna poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. 51-latek chwilę wcześniej chodził po salonie i rozmawiał przez telefon, ale kiedy usłyszał dzwonek do drzwi, pogasił wszystkie światła i udawał, że go nie ma. Policjanci znaleźli go w łóżku. Twierdził, że jest zaspany i nie wie, co się dzieje.

Twierdził, że nie wie, co się dzieje i nic nie rozumie

Twierdził, że nie wie, co się dzieje i nic nie rozumie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak, jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Choć od zatrzymania 37-letniego obywatela Chin, podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina, minęły blisko dwa miesiące, dopiero teraz policja podała więcej szczegółów na temat samego zdarzenia. Śledczy wykluczyli tezę, że do śmierci obcokrajowca doprowadziły porachunki grup przestępczych, działających na terenie Wólki Kosowskiej.

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu, od 18 do 31 października, przeprowadzona zostanie dodatkowa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Mokotowscy policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych. Chodziło o wyroki za jazdę samochodami po spożyciu alkoholu.

Ścigany listami gończymi ukrył się w lokalu obserwowanym przez policję

Ścigany listami gończymi ukrył się w lokalu obserwowanym przez policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaczęło się prawdopodobnie od włamania do firmowej poczty, potem pojawiła się faktura do kontrahenta, ale z innym numerem konta do płatności. Właściciel firmy w porę jednak zauważył podejrzane maile. Dzięki temu uchronił swojego klienta przed stratą ponad 200 tysięcy złotych.

Włamanie do firmowej poczty, podmieniona faktura i czujny biznesmen

Włamanie do firmowej poczty, podmieniona faktura i czujny biznesmen

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reprezentacja Polski na Narodowym we wtorek, 15 października, podejmie Chorwację. Przed meczem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął rok od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wciąż jednak nie ma umowy na prace projektowe. Przeciąga się też rozpoczęcie zapowiadanych pogłębionych badań archeologicznych.

Minął rok od wyników konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, umowy na projekt wciąż brak

Minął rok od wyników konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, umowy na projekt wciąż brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Nowe Grobice (Mazowieckie) na drodze krajowej nr 50 doszło do potrącenia mężczyzny i kobiety. Oboje nie żyją. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności wypadku.

Potrącenie pod Grójcem. Nie żyją dwie osoby

Potrącenie pod Grójcem. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Saskiej Kępie i Kamionku nastąpi już za trzy tygodnie. Od poniedziałku drogowcy zajmą kolejne dwie ulice, gdzie konieczna jest wymiana nawierzchni.

Zamkną dwie ulice na Saskiej Kępie. Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Zamkną dwie ulice na Saskiej Kępie. Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biały cień i zamknięta dwójka. Numery taborowe w charakterystycznym kroju znajdują się na tramwajach jeżdżących po Warszawie od ponad stu lat. Stołeczny ratusz postanowił tę tradycję wygasić i konsekwentnie wprowadza nową czcionkę, równie czytelną co banalną. Nie wszystkim się to podoba.

Numery w starym kroju znikają z tramwajów. Zmiana po stu latach

Numery w starym kroju znikają z tramwajów. Zmiana po stu latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu południowa jezdnia Alej Jerozolimskich na wysokości Dworca Zachodniego zostanie zamknięta. Zmiana organizacji ruchu ma związek z kolejnym etapem budowy tunelu tramwajowego. Kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na co najmniej 10 miesięcy utrudnień.

Zamkną fragment Alej Jerozolimskich, prawie rok utrudnień. "Prosimy o wybieranie alternatywnych tras przejazdu"

Zamkną fragment Alej Jerozolimskich, prawie rok utrudnień. "Prosimy o wybieranie alternatywnych tras przejazdu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na najbliższej sesji Rady Warszawy, w czwartek, 17 października radni mają głosować nad podniesieniem opłaty za pobyt w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych przy Kolskiej. Noc w izbie wytrzeźwień będzie kosztować już ponad 400 złotych.

Izba wytrzeźwień jak hotel, wzrośnie stawka za noc

Izba wytrzeźwień jak hotel, wzrośnie stawka za noc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Owiane złą sławą, nazywane gettem, najgorszym i patologicznym osiedlem w Warszawie. Osiedle Dudziarska powstałe w latach 90. XX wieku wkrótce całkowicie zniknie z mapy miasta. Bloki od lat stoją puste, okna i drzwi zostały zamurowane, gdy tylko mieszkańców wysiedlono, osiedle uznano za "nieudany eksperyment społeczny". Terenu do dziś nikt nie chciał przejąć. Decyzją władz dzielnicy bloki przeznaczono do rozbiórki.

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl