Postawią zapory na Marszałkowskiej, zabiorą miejskie rowery. Warszawa szykuje się na 11 listopada

Autor:
mm
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Aż 48 zgłoszonych zgromadzeń"
"Aż 48 zgłoszonych zgromadzeń" TVN24
wideo 2/3
TVN24"Aż 48 zgłoszonych zgromadzeń"

Warszawa przygotowuje się na Święto Niepodległości. - Na tę chwilę zarejestrowanych jest 20 zgromadzeń - powiedział Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego stołecznego ratusza. Największym z nich będzie marsz środowisk narodowych, który wyruszy o godzinie 14 z ronda Dmowskiego. Mieszkańców i gości, którzy odwiedzą w piątek Warszawę, czekają spore zmiany w komunikacji.

11 listopada od godz. 9 do 14 na placu Piłsudskiego oraz w okolicy odbędą się uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Oprócz zgromadzeń będą miały miejsce jeszcze trzy imprezy, które będą powodowały utrudnienia. Są to 32. Bieg Niepodległości (trasa: Stawki-Rakowiecka-Stawki) w godz. 10-14, Motocyklowa Parada Niepodległości (trasa: Świątynia Opatrzności Bożej - ul. Belwederska) w godz. 11-12.30 i MotoParada Niepodległości (trasa: Sulejówek-Ursynów - ul. Sójki) w godz. 12-17.

Na 11 listopada zgłoszonych zostało 48 zgromadzeń. Wydano sześć zakazów, pięć odmów a 15 zgromadzeń zostało odwołanych przez organizatorów. - Datą graniczną jest koniec dzisiejszego dnia, kiedy to do północy, można zgłaszać zgromadzenia w trybie uproszczonym (nie mogą ingerować w ruch drogowy). Na tę chwilę zarejestrowanych w BIP Warszawy jest 20 zgromadzeń - powiedział Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Marsz środowisk narodowych

- Zdecydowanie największym zgromadzeniem będzie Marsz Niepodległości, który decyzją wojewody jest imprezą cykliczną. Rozpoczyna się o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego, potem przemarsz przez Aleje Jerozolimskie, przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Drugie istotne pod względem liczby uczestników to zgromadzenie zarejestrowane przez osobę prywatną pod hasłem Doroczne Street Party Antyfaszystowskie, które odbywać się będzie na trasie Marszałkowska -plac Trzech Krzyży (w godz. 14-17) - przekazał.

Michał Domaradzki o zgłoszonych zgromadzeniach
Michał Domaradzki o zgłoszonych zgromadzeniach TVN24

Jest jeszcze kilka zgromadzeń zgłoszonych w rejonie ronda Dmowskiego, m.in od ulicy Złotej do pl. Bankowego i w drugą stronę ul. Marszałkowskiej do pl. Konstytucji, ale jak zaznaczył Domaradzki, miasto spodziewa się, że te zgromadzenia powiązane są z marszem środowisk narodowych. - Nie widzimy tu żadnego ryzyka związanych z kontrmanifestacjami - dodał.

Urzędnicy po spotkaniu ze służbami

Dyrektor BBiZK przekazał, że we wtorek odbyło się spotkanie służb mundurowych z urzędnikami miasta. - Komendant Policji zwrócił się z prośbą o usunięcie metalowych koszy na śmieci oraz rowerów Veturilo i hulajnóg. Tak samo jak w ubiegłych latach, ulica Marszałkowska, zarówno do strony ulicy Świętokrzyskiej, jak i od strony pl. Konstytucji będzie zabezpieczona betonowymi przegrodami. To dodatkowe utrudnienie, które będzie powodować dużo wcześniejsze wyłączenie i dużo późniejsze udrożnienie tej ulicy - zaznaczył.

11 listopada od godz. 12 w budynku BBiZK funkcjonować będzie sztab kryzysowy z udziałem: Policji, Straży Miejskiej i Zarządu Transportu Miejskiego. Na ulicach miasta będą miejscy obserwatorzy oraz informatorzy ZTM.

Zmiany w warszawskiej komunikacji

Jak co roku, urzędnicy zachęcają do korzystania w Święto Niepodległości z metra oraz pociągów SKM i KM. Linie metra 1 i 2, w godzinach 11-19, będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością. - Przygotujemy rezerwowe składy pociągów metra, jeśli zaistnieje taka potrzebna, tak by zapewnić większą dostępność miejsc dla mieszkańców i gości - powiedziała Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodała, że ze względu na przewidywane, długotrwałe utrudnienia w centrum miasta, konieczne było podjęcie decyzji o zawieszeniu kursowania kilku linii tramwajowych - 4, 13, 22 i 78. - W to miejsce uruchomimy zastępczą linię tramwajową nr 72, która będzie przebiegała na trasie Osiedle Górczewska - Żerań Wschodni. W związku z tymi utrudnieniami na trasy zmienione będą kierowane linie tramwajowe 7, 9, 15, 17, 20, 23, 24, 26, 30, 33 i 35" - podkreśliła Strzegowska.

Katarzyna Strzegowska o zmianach w komunikacji publicznej
Katarzyna Strzegowska o zmianach w komunikacji publicznej TVN24

Urzędnicy zachęcają do śledzenia strony internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego, gdzie będzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej.

Autor:mm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Nowak/PAP

Pozostałe wiadomości