500 łóżek czeka w nowo uruchomionym punkcie recepcyjnym dla uchodźców na Torwarze. Otrzymają tam niezbędną pomoc medyczną i będą mogli skorzystać ze schronienia do momentu znalezienia zakwaterowania. Mazowiecki Urząd Wojewódzki podaje, że już w czwartek do punktu mogą zgłaszać się pierwsze osoby.
Trwa ósma doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polskie władze zapewniają, że osoby przybywające do Polski z ogarniętego wojną kraju otrzymają niezbędną pomoc. W tym celu uruchamiane są kolejne punkty recepcyjne, gdzie każdy uchodźca może liczyć na informacje oraz schronienie podczas pierwszych dni w Polsce. W Warszawie jest już kilka takich miejsc i tworzone są kolejne.
"Punkt recepcyjny w Warszawie na Torwarze gotowy do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Wojewoda mazowiecki przygotowuje kolejny punkt, który będzie gotowy od jutra w Warszawie do przyjęcia kolejnych uchodźców" - napisał w czwartek na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę
Nowy punkt recepcyjny dla uchodźców na Torwarze
Jak informowała PAP rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz, na Torwarze przygotowano około 500 łóżek. Centralny Ośrodek Sportu przekazał w czwartek, że wojewoda we współpracy z ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem przygotowywali punkt recepcyjny na Torwarze od wtorku. COS zdementował przy tym informację podaną przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, że punkt uruchamiany jest na jego prośbę.
- Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granice Polski, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium jego kraju otrzyma pomoc. Wszystkie działania prowadzone są w sytuacji nadzwyczajnej, bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i gotowość działania na rzecz obywateli z Ukrainy. Obecnie priorytetem jest sprawne uruchamianie miejsc pobytu dla cudzoziemców, w tym zapewnienie opieki socjalnej i psychologicznej wszędzie tam, gdzie będzie taka konieczność - poinformował w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, cytowany w komunikacie MUW.
W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują informacje na temat pobytu w Polsce, zapewniane jest im tymczasowe zakwaterowanie, otrzymują ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. W stolicy od poniedziałku działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na około dwadzieścia miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.
Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek
Łącznie w Polsce uruchomiono blisko 30 punktów recepcyjnych i 22 punkty informacyjne. Główne punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie działają na Dworcu Zachodnim i Dworcu Wschodnim. Szefernaker zapowiedział w czwartek, że zwiększona zostanie też pomoc na Dworcu Centralnym.
Wiceszef MSWiA podkreślił, że punkty informacyjne na dworcach zostały utworzone w porozumieniu rządu i wojewodów z samorządami - są to punkty wspólne. Ich powstanie wiceminister zapowiadał w miniony piątek. W stolicy działa też punkt na Lotnisku Chopina - dla osób, które przylatują do Warszawy i nie mogą wrócić na Ukrainę. Warszawskie władze punkt informacyjny zorganizowały również w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ. Z kolei w Arenie Ursynów ratusz przygotował punkt przeznaczony do tymczasowego pobytu uchodźców
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Urząd Wojewódzki