Najnowsze

Trzaskowski: przez Warszawę przejechało już około 100 tysięcy uchodźców. Wojewoda uruchamia punkt recepcyjny

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
PAP, Radio Zet, tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o pomocy dla uchodźców: musimy robić to z głową
Trzaskowski o pomocy dla uchodźców: musimy robić to z głową TVN24
wideo 2/3
TVN24Trzaskowski o pomocy dla uchodźców: musimy robić to z głową

Jak szacują władze Warszawy, przez stolicę przewinęło się już około 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. - Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar. Sytuacja robi się dramatyczna - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Wojewoda otwiera punkt pomocowy na Torwarze.

Rafał Trzaskowski w czwartkowej rozmowie na antenie Radia Zet przekazał, że przez stolicę przejechało do tej pory około 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Jak zaznaczył, do tej pory Warszawa udzieliła im około 3 tys. noclegów, ale tylko tej nocy do Warszawy trafiło kolejne 2,5 tys. ludzi uciekających przed wojną.

"Sytuacja robi się dramatyczna i zmienia z godziny na godzinę" - mówił.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Chwilę później na Twiterze napisał: Pilnie potrzebny duży - na kilkaset osób - punkt recepcyjny w Warszawie! Dworce są przepełnione czekającymi na przesiadkę. Kolejny dzień apelujemy do rządzących o włączenie się w pomoc. Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar.

Na wpis zareagował wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. "Podczas wczorajszej narady ze służbami wojewody Pani Prezydent Machnowska-Góra [wiceprezydent stolicy red.] została poinformowana, że dziś rusza punkt recepcyjny na Torwarze. Poniższa wypowiedź prezydenta to albo zła wola prezydenta albo brak komunikacji w ratuszu"

Punkt na Torwarze

Rzeczniczka wojewody wyjaśniła, że na Torwarze przygotowanych będzie około 500 łóżek. W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują informacje na temat pobytu w Polsce, zapewniane jest im tymczasowe zakwaterowanie, otrzymują ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. W stolicy od poniedziałku działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. dwadzieścia miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.

Władze Warszawy dla uchodźców zorganizowały punkty informacyjne na dworcach kolejowych Wschodnim i Zachodnim czy w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ. Z kolei w Arenie Ursynów ratusz przygotował punkt przeznaczony do tymczasowego pobytu uchodźców.

Pomoc na Dworcu Centralnym

Rząd zapowiedział również, że w czwartek zostanie zwiększona pomoc na Dworcu Centralnym. Taką informację przekazał Paweł Szefernaker po rozmowie z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem.

Wpis z deklaracją w tej sprawie został zamieszczony na Twitterze w odpowiedzi na wpis posła KO Bogusława Sonika.

"Dworzec Centralny w Warszawie, o którym pisałem wczoraj krytycznie, jeśli chodzi o organizację pomocy i info dla uchodźców z UKR. przejął do zorganizowania Wojewoda. Jak na razie wyręczają go wolontariusze" - napisał Sonik.

"Rozmawiałem z wojewodą. Główne punkty w Warszawie są na dworcach Zachodnim i Wschodnim. Zwiększymy dziś pomoc na dworcu centralnym. W całej Polsce na dworcach mamy 22 punkty informacyjne. Współpracujemy z samorządami i organizacjami pozarządowymi" - odpowiedział posłowi Szefernaker.

"Trzeba to wszystko skoordynować"

Jak podkreślał na antenie Radia Zet Trzaskowski, problemem nie jest sama dostępność miejsc, lecz koordynacja działań pomocowych.

"Trzeba to wszystko skoordynować, trzeba się tymi ludźmi zaopiekować, oni potrzebują pomocy medycznej, psychologów i po prostu niedługo nie będziemy w stanie się tymi ludźmi opiekować - tłumaczył. Wskazał również, że mieszkania udostępniane uchodźcom muszą być najpierw zweryfikowane przez odpowiednie osoby. - Już mieliśmy takie przypadki, że ludzie po jednym dniu rezygnowali. To musi być zrobione na poważnie" - podkreślił.

Prezydent Warszawy zapowiedział, że w piątek do Polski przyjeżdżają merowie Paryża, Wilna, Budapesztu, Pragi i Bratysławy. Rozmowa będzie dotyczyła między innymi tego, czy do ich miast będą przyjmowani uchodźcy.

Stały kontakt z Kijowem

Trzaskowski podkreślił na antenie Radia Zet, że jest w stałym kontakcie m.in. z władzami Kijowa. Jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, dotarł tam pierwszy pociąg z darami z Polski.

Czwartek to ósmy dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Atak Rosji potępia zdecydowana większość społeczności międzynarodowej, która nałożyła na ten kraj bezprecedensowe do tej pory sankcje. W związku z rosyjską inwazją do Polski codziennie uciekają tysiące Ukraińców i obywateli innych krajów, którzy przebywali na Ukrainie. Jak podaje Straż Graniczna, od początku wojny granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 570 tys. osób.

Oglądaj TVN24 w internecie:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz

Źródło: PAP, Radio Zet, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości