Tor Stegny zostanie zadaszony. Są pieniądze na pierwszy etap modernizacji

trzaskowski
Rafał Trzaskowski o modernizacji Toru Stegny
Źródło: TVN24

W środę władze Warszawy podpisały umowę na dofinansowanie pierwszego etapu modernizacji toru łyżwiarskiego Stegny. Środki pochodzą z funduszu kultury fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chodzi o 72 miliony złotych. Obiekt zostanie zadaszony, co było planowane od lat.

- Tor będzie podlegał kompletnej przebudowie. Będzie zadaszony. Od lat o to zabiegaliśmy. Poprzedni rząd to obiecywał, potem się z tego wycofał - mówił w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Warszawa takiego toru potrzebuje - podkreślił.

Trzaskowski przypomniał, że tor łyżwiarski na Stegnach został wybudowany w 1980 roku. Ze względu na stan techniczny wymaga przebudowy. - Do pracy przystąpimy w ciągu najbliższych miesięcy, przygotowując dokładny plan tego, jak ten tor ma być wykorzystany - wyjaśnił.

Marzą o organizacji dużych imprez

Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch przyznał, że Warszawa bardzo długo czeka na w pełni profesjonalny tor, na którym będą mogli rozwijać się polscy zawodnicy. - Na tym torze pierwsze kroki stawiali medaliści olimpijczycy: Kasia Woźniak-Niedźwiedzka, Artur Nogal, Artur Waś. Warszawa ma bardzo dobrych trenerów i zawodników i jest absolutnie godna tego, żeby taka infrastruktura tutaj była - mówił Tataruch.

- Mamy nadzieję, że w Warszawie polepszą się nie tylko warunki treningowe, ale będziemy mogli starać się przyciągnąć tu największe imprezy - uzupełnił Jacek Tascher, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.

Obok toru ma powstać hala do hokeja

Pierwszym etapem modernizacji Ośrodka Stegny będzie rozbiórka istniejącej zabudowy oraz budowa hali z torem do łyżwiarstwa szybkiego wraz z zapleczem treningowym i administracyjnym, a także dwa lodowiska do łyżwiarstwa figurowego, short track’u i hokeja (do czasu wybudowania docelowej hali) o wymiarach 30 m x 60 m.

- Ten obiekt ma spełniać wszystkie normy międzynarodowe i ma być gotowy do 2027 roku - podsumował prezydent Trzaskowski.

Ratusz zapowiada, że przetarg w trybie "zaprojektuj i wybuduj" na wykonawcę inwestycji zostanie ogłoszony wiosną.

Jeden z czterech sztucznych torów w Polsce

Oddany do użytku na początku lat 80. XX wieku ośrodek był trzecim tego typu obiektem łyżwiarskim w Polsce. Dodatkowo wewnątrz toru łyżwiarskiego ulokowane zostały dwa mniejsze lodowiska, przez co wiele osób jeszcze chętniej korzystało z obiektu.

Tor łyżwiarski na Stegnach zasłynął także jako arena wielkich wydarzeń rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej w łyżwiarstwie szybkim. Zorganizowano tam m.in. Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Mistrzostwa Polski. XXXII Mistrzostwa Polski w Wieloboju Sprinterskim oraz Mistrzostwa Polski Masters były ostatnimi zawodami w Ośrodku Stegny, które odbyły się w 2014 r.

Aktualnie na Stegnach znajduje się jeden z zaledwie czterech działających sztucznych torów łyżwiarskich w Polsce. Można z niego korzystać zarówno zimą – na łyżwach, jak i latem – na rolkach. Tor ma 400 metrów długości i 11 metrów szerokości, a lodowisko hokejowe powierzchnię 1800 m kw. Na torze i lodowisku można spróbować swoich sił w jeździe figurowej na łyżwach, gry w hokeja, zobaczyć trening panczenistów, czy pojeździć rekreacyjnie.

Urzędnicy przyznają, że czterdziestoletnia infrastruktura jest już wysłużona, co powoduje wiele awarii, a obiekt wymaga licznych prac naprawczych i remontowych.

Czytaj także: