Kilkanaście tysięcy "pustych" wyjazdów. Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Ponad połowa wezwań karetek bezzasadna
Ponad połowa wezwań karetek bezzasadnaTVN24
wideo 2/3
TVN24Ponad połowa wezwań karetek bezzasadna

Od wybuchu pandemii stołeczne pogotowie każdego roku bije kolejne rekordy. Tylko w zeszłym roku ambulanse wyjechały do pacjentów aż 261 tysięcy razy, z czego ponad 136 tysięcy pacjentów zostało przewiezionych do szpitala. Dyrekcję pogotowia niepokoi jednak coraz większa liczba tzw. pustych przejazdów oraz nieuzasadnione wezwania. 

- Tylko w zeszłym roku ponad 12 tysięcy razy zostaliśmy zadysponowani do pacjenta, którego nie było w miejscu wezwania. Ponad 13 tysięcy razy byliśmy zawracani przez dyspozytorów w trakcie jazdy do pacjenta. Nie wspomnę już o nieuzasadnionych wyjazdach karetek, których – jak przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia – tylko w zeszłym roku było dwa miliony sto tysięcy – powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans Karol Bielski.

W stołecznym rejonie operacyjnym mieszka około trzy miliony osób. Meditrans ma zakontraktowanych 80 ambulansów. W takiej sytuacji logistyka i doświadczenie dyspozytorów odgrywają kluczową rolę. - Chodzi o to, aby nie doszło do zakorkowania się systemu, co już kilka razy się zdarzyło, między innymi w styczniu, gdy stolica borykała się z gołoledzią - dodał Bielski.

Średnio 708 wyjazdów karetek jednej doby

Pogotowie bije też rekordy, jeśli chodzi o dobowe liczby wyjazdów. Średnia za 2022 rok to 708, w 2021 było ich średnio 629 na dobę. Liczby wyjazdów przekładają się też na kilometry, które każdego dnia muszą pokonywać ambulanse. Tylko w 2022 roku stołeczne ambulanse przejechały prawie cztery miliony kilometrów. To z kolei wymaga częstszej wymiany pojazdów. Od wybuchu pandemii, czyli w ciągu trzech lat, w WSPRiTS "Meditrans" w Warszawie wymieniono aż 60 z 80 ambulansów.

- Pogotowie i ratownicy są coraz bardziej obciążeni. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych ambulansów. Pojazdy finansowane z naszych i unijnych środków są m.in. wyposażone w nosze elektryczne samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kariologiczne czy kapnograf (monitoruje stężenia dwutlenku węgla - PAP) - przekazał z kolei marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Ambulanse, które pogotowie wycofuje z systemu, są następnie remontowane i decyzją zarządu województwa przekazywane do Ochotniczych Straży Pożarnych lub trafiają do Ukrainy.

Problem "pustych" wyjazdów

Na problem "pustych" wyjazdów ambulansów zwrócił uwagę radny województwa mazowieckiego i przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia Krzysztof Strzałkowski. - To widać w statystykach funkcjonowania mazowieckich Meditransów, szczególnie warszawskiego. "Pustych" wyjazdów jest prawie kilkanaście tysięcy rocznie. Karetka na miejscu zadysponowania przez dyspozytora nie znajduje pacjenta, a w tym samym czasie mogłaby ratować życie komuś naprawdę potrzebującemu - zaznaczył.

Stołeczne pogotowie ratunkowe to jedna z najstarszych tego typu stacji w Polsce. W tym roku obchodzi 125-lecie. Zatrudnia prawie półtora tysiąca osób, dysponuje 80 ambulansami, które stacjonują w 38 stacjach wyczekiwania.

Osiem procent wszystkich interwencji medycznych w kraju jest obsługiwanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum UMWM

Pozostałe wiadomości