Najnowsze

Nowe kładki, windy i schody. Zmiany na dwóch dworcach

Najnowsze

Autor:
ab/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plNa Dworcu Wschodnim powstaną platformy dla niepełnosprawnych

Stacje Warszawa Gdańska i Warszawa Wschodnia przejdą modernizację. Dzięki montażowi kładek, wind i schodów ruchomych pasażerom będzie łatwiej dostać się na perony.

W czwartek została podpisana umowa rozbudowę stacji Warszawa Gdańska.

Nowe windy na Gdańskim

"Od strony wiaduktu drogowego na ulicy Mickiewicza będzie zadaszona kładka z zejściami na każdy z peronów. Zainstalowane zostaną windy, które umożliwią lepszą komunikację osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z przejścia pod torami ruchomymi, schodami wjedziemy na perony" – czytamy w komunikacie PKP PLK.

Od strony zachodniej wybudowana zostanie druga kładka - obiekt połączy perony oraz ulicę Kłopot z ulicą Felińskiego. W zadaszonym przejściu będą z kolei windy. "Podróżni nową drogą skrócą czas dojścia do pociągów. Dzięki kładce będzie również łatwiejsza komunikacja w obszarze, przez który przebiega linia kolejowa. Przy kładce przewidziano potrzeby cyklistów – będą zamontowane stojaki rowerowe" – podają PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Warszawa jest miastem, w którym bardzo dobrze widać efekty realizacji Krajowego Programu Kolejowego. Podróżni korzystają już ze sprawnych podróży zmodernizowaną linią obwodową, powstaje nowy przystanek Warszawa Powązki, a przetarg na przebudowę stacji Warszawa Zachodniej to krok ku modernizacji linii średnicowej. Linia obwodowa i Warszawa Gdańska jest ważna dla mieszkańców powiatów podwarszawskich i zapewnia im coraz lepszą komunikację – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Projekt za ponad 60 milionów złotych będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu roku.

Stacja Warszawa Gdańska przejdzie modernizacjęPKP PLK

Platformy na Dworcu Wschodnim

Długo wyczekiwane zmiany czekają także dworzec Warszawa Wschodnia. Kosztem 800 tysięcy złotych do końca roku zostanie tam zainstalowane siedem platform przyschodowych dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi w wózkach. Niestety korzystanie z nich będzie wymagało pomocy pracowników obsługi.

- Urządzenia zamontowane zostaną we wszystkich wejściach na perony od strony tunelu dworcowego. Aby z nich skorzystać, wystarczy skontaktować się z obsługą dworca. Przeszkolony pracownik uruchomi platformę i pomoże w bezpiecznym wjechaniu lub zjechaniu z peronu - tłumaczy rzecznik prasowy PKP PLK Karol Jakubowski. Jak zastrzega windy i schody ruchome zostaną zainstalowane dopiero w ramach kompleksowej przebudowy linii średnicowej.

Modernizacja Dworca Wschodniego odbywała się już przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Choć efektownie wyremontowano halę dworcową, nie udało się wyremontować peronów, które zostały jedynie oczyszczone i pomalowane.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ab/b

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK