Środkowa ma być jak podwórko: z drzewami i ławkami. Brakuje jednej zgody, bez niej nie ogłoszą przetargu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ulica Środkowa ma przejść zmiany
Ulica Środkowa ma przejść zmiany
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Ulica Środkowa ma przejść zmianyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Ulica Środkowa ma się zmienić w miejski podwórzec ze szpalerem drzew i ławkami - będzie pierwszym praskim woonerfem. W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Prace projektowe dobiegają końca, ale brakuje jeszcze zgody konserwatora zabytków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Przebudowa Środkowej na odcinku od Kowieńskiej do Stalowej planowana jest od kilku lat. Dziś ulica nie robi najlepszego wrażenia: odrapane elewacje, mnóstwo aut po obu stronach, połatana jezdnia i chodniki proszące się o remont. Dostrzegli to urzędnicy, którzy w ramach programu rewitalizacji Pragi postanowili zamienić ją w woonerf. W 2018 roku podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Autorem projektu przebudowy jest firma WXCA.

Brakuje jednej decyzji, bez niej nie będzie przetargu

Termin zakończenia prac projektowych upłynie 31 marca. Już raz był przekładany, bo projektant musiał uzgodnić z wodociągowcami, jak poradzić sobie z kolizją planowanych drzew z podziemnymi instalacjami. Pierwotnie dokumentacja miała być gotowa z końcem kwietnia ubiegłego roku. Niestety, jej ukończenie znów może się opóźnić, ze względu na kolejne przeciągające się formalności. W sierpniu ubiegłego roku mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków historyczny układ urbanistyczny ulicy Środkowej. A to spowodowało konieczność zdobycia jego pozwolenia na prowadzenie prac budowlanych na tym terenie.

- 2 listopada 2020 roku złożony został wniosek o wydanie takiej decyzji. Na decyzję nadal czekamy. Jeśli w lutym uzyskamy pozwolenie od mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, to zakładany termin - 31 marca 2021 roku - zostanie dotrzymany - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza. - Przy utrzymaniu wspomnianych terminów zakładamy, że ogłoszenie przetargu na roboty budowlane nastąpi w drugim lub trzecim kwartale roku - dodaje. Czas na wykonanie przebudowy szacowany jest na osiem miesięcy po rozstrzygnięciu przetargu.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021-50 zabezpieczono ponad 6,4 miliona złotych na przeprowadzenie tej inwestycji. Jak podaje ratusz, środki na realizację zostały przewidziane w niej do 2022 roku. Na prace projektowe przeznaczono dotychczas 309 905 złotych.

Kierowcy jednokierunkowo, rowerzyści także pod prąd

Celem przebudowy jest stworzenie woonerfu, czyli ciągu pieszo-jezdnego, na którym pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. W strefie przekształconej w miejski podwórzec wszyscy uczestnicy ruchu poruszają się z podobną prędkością, a piesi mają prawo do korzystania z całej szerokości ulicy. "Celem tego typu inwestycji jest stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni o znaczeniu nie tylko komunikacyjnym, ale również społecznym i środowiskowym" - zapowiada Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

Drogowcy zamierzają wykorzystać przekrój Środkowej w taki sposób, by wprowadzić na niej możliwie jak najwięcej zieleni i jednocześnie zachować dużą liczbę miejsc parkingowych. 27 stanowisk, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, zostanie usytuowanych prostopadle do jezdni. Urzędnicy przekonują, że dzięki zielonemu otoczeniu pojazdy nie będą dominowały w krajobrazie ulicy.

"Pasy roślinności zlokalizowane są naprzemiennie raz po jednej, raz po drugiej stronie ulicy. Między wyspami zieleni meandruje geometria pasa pieszo-jezdnego, co pozwala na spowolnienie ruchu kołowego i tym samym zniechęca do przejazdów tranzytowych. Dodatkowo urozmaicona zostaje perspektywa widokowa dzięki wyeksponowaniu zabytkowych elewacji kamienic – szpaler drzew znajduje się zawsze tylko po jednej stronie i nie przesłania historycznych fasad. Zmiana lokalizacji stref zieleni niskiej pozwala również wyeksponować lokale użytkowe w parterach - zieleń w bezpośrednim sąsiedztwie budynków znajduje się tylko w strefie parterów mieszkalnych" - tak założenia projektu opisuje ZMID.

Wzdłuż ulicy ustawione zostaną nowe latarnie, ławki, kosze na śmieci i huśtawki.

Na odcinku między Kowieńską a Stalową ruch będzie odbywał się jednokierunkowo dla aut, ale rowerzyści będą mogli także jechać także pod prąd. Szerokość jezdni określona w założeniach projektowych to pięć metrów.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Na_Prawa Warszawa / Facebook

Pozostałe wiadomości

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl