Przejazdy zabytkowymi tramwajami, autobusami i kolejką wąskotorową oraz rejsy po Wiśle

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Majówka w 2019 roku i majówka w czasie pandemii
Majówka w 2019 roku i majówka w czasie pandemii
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Majówka w 2019 roku i majówka w czasie pandemii (wideo archiwalne)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Warszawskie Linie Turystyczne rozpoczynają sezon. Pierwsze kursy i rejsy odbędą się już w niedzielę, 1 maja. W ofercie są przejazdy zabytkowymi tramwajami, autobusami i kolejką wąskotorową. Na Wiśle pojawią się znów promy, będzie też statek do Serocka.

Ratusz poinformował we wtorek o nadchodzącym sezonie Warszawskich Linii Turystycznych, który rozpocznie się w majówkę. Przygotowane w ofercie kursy i rejsy są okazją do poznania stolicy i jej zabytków z innej perspektywy. "Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem" - czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zabytkowe tramwaje linii 36

Kursowanie rozpoczyna w majówkę linia 36. W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Obsługują ją składy: 13N zwane "Parówkami", 105Na nazywane "Akwariami" oraz wyjątkowy egzemplarz 102N, który sprowadzono do Warszawy z Poznania. "Wagony 13N to najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów, które stały się jednym z symboli stolicy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal. Powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku" - wyjaśnia ratusz.

Tramwaje kursują na trasie: plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Mickiewicza - Słowackiego - metro Marymont w godzinach 12.00-20.00. W okresach 1 maja - 26 czerwca oraz 1 - 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje - codziennie.

Pasażerowie mogą z ich okien podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.

Dodatkowo, w wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. Spotkamy je na trasie: plac Narutowicza - Grójecka - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - rondo Waszyngtona - aleja Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - aleja "Solidarności" - Okopowa - Towarowa - Grójecka - plac Narutowicza.

Zabytkowy tramwaj linii 36Urząd m.st. Warszawy

Jelcze i Ikarusy na linii 100

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych będą kursowały zabytkowe autobusy linii 100. Na trasę będą wyjeżdżały w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca w godzinach 12.00-18.00. Pasażerowie będą mieli okazję wsiąść do Jelcza lub Ikarusa.

Wycieczka "setką" jest dobrą okazją do odwiedzenia najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy. Autobusy kursują po obu stronach Wisły, przejeżdżając obok Starego Miasta, Parku Praskiego i ZOO czy Łazienek Królewskich. Ich trasa to: Centrum - Marszałkowska - Grzybowska - Towarowa - Okopowa - Anielewicza - Andersa - Muranowska - Konwiktorska - Sanguszki - Wybrzeże Gdańskie - Wybrzeże Kościuszkowskie - aleja "Solidarności" - Targowa - Ratuszowa - Wybrzeże Szczecińskie - Wybrzeże Helskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Topiel - Kruczkowskiego - Książęca - Aleje Ujazdowskie - Bagatela - Marszałkowska - plac Konstytucji - Marszałkowska - Centrum.

"W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra" - wyjaśniają urzędnicy.

Zabytkowy autobus linii 100Urząd m.st. Warszawy

Pliszka, Słonka i Wilga wracają na Wisłę

W majówkę na Wisłę powrócą promy, które oferują bezpłatne przeprawy. Będą kursowały się na trzech trasach: - prom Słonka - Cypel Czerniakowski (pomost pływający) - Saska Kępa (plaża); - prom Pliszka - Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) - Stadion Narodowy (plaża); - prom Wilga - Podzamcze Fontanny (pomost pływający) - ZOO (plaża).

Poza wakacjami, czyli w okresach od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Natomiast od 1 lipca do 31 sierpnia będą pływały codziennie.

Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 pasażerów, a Wilga - 40.

Prom PliszkaUrząd m.st. Warszawy

Zefir wyruszy w rejsy do Serocka

W majówkę kursowanie rozpoczyna także statek do Serocka. Będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca.

Podróż "Zefirem" rozpoczyna się w przystani na Żeraniu. Statek dopływa do Serocka przez kanał oraz Zalew Zegrzyński. "Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku" - opisuje ratusz.

Podróż tę i z powrotem trwa w sumie około dziewięciu godzin. Rozpoczyna się o 9.00 i kończy około 18.00. Na pokład "Zefira" może jednorazowo wsiąść 98 pasażerów. W trakcie rejsu dostępne są grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano około dwie godziny przerwy, podczas której pasażerowie mogą odpocząć na lądzie.

Bilety na rejs można kupić na dwa sposoby. Od 26 kwietnia są dostępne przez internet na stronie www.bilety24. Można też dostać je w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński - w piątki w godzinach 15.00-18.00 i w soboty w godzinach 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).

Statek do SerockaUrząd m.st. Warszawy

Podróże kolejką wąskotorową

W ramach WLT kursuje także Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowy skład wyrusza w podróż w każdą sobotę o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. "Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos - przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał między innymi Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny" - podano.

Kolejka kursuje w okresie od 1 maja do 24 września.

Osoby zainteresowane przejażdżką mogą dotrzeć do Piaseczna z Warszawy specjalną zabytkową linią autobusową 51. Jej numer nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno ze stolicą. Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00 i jest przeznaczony tylko dla osób posiadających bilet na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Bilety sprzedawane są na stronie www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki w kasie na peronie w Piasecznie, o ile wcześniej nie zostaną wyprzedane online.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej WąskotorowaUrząd m.st. Warszawy

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-latek włamywał się do remontowanego ośrodka dla dzieci i kradł zamontowane elementy nowej instalacji elektrycznej. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali go na gorącym uczynku. Usłyszał szereg zarzutów i został tymczasowo aresztowany.

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż po majówce, 6 maja, ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Mieszkańcy stolicy mają czas na zabranie głosu do 30 czerwca.

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Młody mężczyzna napadł na bank w podwarszawskich Ząbkach. Według ustaleń policji groził pracownikom przedmiotem przypominającym broń, zabrał gotówkę i uciekł. Próbował schronić się na Mazurach. Nie udało się.

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W okolicach podwarszawskich Marek dachował samochód osobowy. W pojeździe znajdowały się cztery osoby, w tym troje dzieci. Ruch na drodze wojewódzkiej numer 631 odbywa się wahadłowo.

Samochód na dachu. Podróżowały nim cztery osoby, w tym troje dzieci

Samochód na dachu. Podróżowały nim cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Rudzienko w powiecie mińskim. Około godziny 4 nad ranem kierowca, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, uderzył w drzewo. Auto zaczęło płonąć, mężczyzna nie żyje. Policja przekazała, że kilka godzin wcześniej otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny. Teraz służby sprawdzają, czy to on kierował samochodem.

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Legionowem mini cooper uderzył w ogrodzenie posesji. Zgłoszenie o wypadku wysłał sam pojazd. Podróżowały nim dwie osoby, ale na miejscu była tylko jedna. Policjanci zatrzymali drugą - młodego mężczyznę, który miał w organizmie 0,3 promila. Podejrzewają, że to on prowadził.

Samochód wysłał powiadomienie o kolizji, kierowcy nie było na miejscu

Samochód wysłał powiadomienie o kolizji, kierowcy nie było na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie widać końca sporu o wybór rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej zarzuca ministrze zdrowia ingerowanie w autonomię uczelni i zapędy autorytarne. Rektora krytykuje zaś za "wygłaszanie prywatnych opinii" za pośrednictwem oficjalnej strony WUM.

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Choć miał być lotniskiem tymczasowym, 29 kwietnia obchodzi swoje 90. urodziny. Tak wtedy, jak i dziś, Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. W prasie z 1934 roku zachwycano się jego rozmachem i nowoczesnością.

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

W niedzielę po południu na ulicy Płochocińskiej doszło do tragicznego wypadku. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z volkswagenem busem zginęła pasażerka tego pierwszego auta. W szpitalu zmarł także jego kierowca.

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. W szpitalu zmarła druga osoba

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. W szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę, który miał ukraść towar o wartości kilkunastu tysięcy złotych, by wyposażyć swoje mieszkanie w sprzęt elektroniczny.

Policja: pracownik wynosił sprzęt ze sklepu, by wyposażyć swoje mieszkanie

Policja: pracownik wynosił sprzęt ze sklepu, by wyposażyć swoje mieszkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich 20 lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP