Warszawskie Linie Turystyczne rozpoczynają sezon. Pierwsze kursy i rejsy odbędą się już w niedzielę, 1 maja. W ofercie są przejazdy zabytkowymi tramwajami, autobusami i kolejką wąskotorową. Na Wiśle pojawią się znów promy, będzie też statek do Serocka.
Ratusz poinformował we wtorek o nadchodzącym sezonie Warszawskich Linii Turystycznych, który rozpocznie się w majówkę. Przygotowane w ofercie kursy i rejsy są okazją do poznania stolicy i jej zabytków z innej perspektywy. "Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem" - czytamy w komunikacie.
Zabytkowe tramwaje linii 36
Kursowanie rozpoczyna w majówkę linia 36. W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Obsługują ją składy: 13N zwane "Parówkami", 105Na nazywane "Akwariami" oraz wyjątkowy egzemplarz 102N, który sprowadzono do Warszawy z Poznania. "Wagony 13N to najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów, które stały się jednym z symboli stolicy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal. Powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku" - wyjaśnia ratusz.
Tramwaje kursują na trasie: plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Mickiewicza - Słowackiego - metro Marymont w godzinach 12.00-20.00. W okresach 1 maja - 26 czerwca oraz 1 - 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje - codziennie.
Pasażerowie mogą z ich okien podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.
Dodatkowo, w wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. Spotkamy je na trasie: plac Narutowicza - Grójecka - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - rondo Waszyngtona - aleja Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - aleja "Solidarności" - Okopowa - Towarowa - Grójecka - plac Narutowicza.
Jelcze i Ikarusy na linii 100
Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych będą kursowały zabytkowe autobusy linii 100. Na trasę będą wyjeżdżały w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca w godzinach 12.00-18.00. Pasażerowie będą mieli okazję wsiąść do Jelcza lub Ikarusa.
Wycieczka "setką" jest dobrą okazją do odwiedzenia najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy. Autobusy kursują po obu stronach Wisły, przejeżdżając obok Starego Miasta, Parku Praskiego i ZOO czy Łazienek Królewskich. Ich trasa to: Centrum - Marszałkowska - Grzybowska - Towarowa - Okopowa - Anielewicza - Andersa - Muranowska - Konwiktorska - Sanguszki - Wybrzeże Gdańskie - Wybrzeże Kościuszkowskie - aleja "Solidarności" - Targowa - Ratuszowa - Wybrzeże Szczecińskie - Wybrzeże Helskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Topiel - Kruczkowskiego - Książęca - Aleje Ujazdowskie - Bagatela - Marszałkowska - plac Konstytucji - Marszałkowska - Centrum.
"W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra" - wyjaśniają urzędnicy.
Pliszka, Słonka i Wilga wracają na Wisłę
W majówkę na Wisłę powrócą promy, które oferują bezpłatne przeprawy. Będą kursowały się na trzech trasach: - prom Słonka - Cypel Czerniakowski (pomost pływający) - Saska Kępa (plaża); - prom Pliszka - Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) - Stadion Narodowy (plaża); - prom Wilga - Podzamcze Fontanny (pomost pływający) - ZOO (plaża).
Poza wakacjami, czyli w okresach od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Natomiast od 1 lipca do 31 sierpnia będą pływały codziennie.
Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 pasażerów, a Wilga - 40.
Zefir wyruszy w rejsy do Serocka
W majówkę kursowanie rozpoczyna także statek do Serocka. Będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca.
Podróż "Zefirem" rozpoczyna się w przystani na Żeraniu. Statek dopływa do Serocka przez kanał oraz Zalew Zegrzyński. "Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku" - opisuje ratusz.
Podróż tę i z powrotem trwa w sumie około dziewięciu godzin. Rozpoczyna się o 9.00 i kończy około 18.00. Na pokład "Zefira" może jednorazowo wsiąść 98 pasażerów. W trakcie rejsu dostępne są grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano około dwie godziny przerwy, podczas której pasażerowie mogą odpocząć na lądzie.
Bilety na rejs można kupić na dwa sposoby. Od 26 kwietnia są dostępne przez internet na stronie www.bilety24. Można też dostać je w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński - w piątki w godzinach 15.00-18.00 i w soboty w godzinach 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).
Podróże kolejką wąskotorową
W ramach WLT kursuje także Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowy skład wyrusza w podróż w każdą sobotę o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. "Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos - przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał między innymi Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny" - podano.
Kolejka kursuje w okresie od 1 maja do 24 września.
Osoby zainteresowane przejażdżką mogą dotrzeć do Piaseczna z Warszawy specjalną zabytkową linią autobusową 51. Jej numer nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno ze stolicą. Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00 i jest przeznaczony tylko dla osób posiadających bilet na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.
Bilety sprzedawane są na stronie www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki w kasie na peronie w Piasecznie, o ile wcześniej nie zostaną wyprzedane online.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy