Minutą ciszy posłowie uczcili pamięć ofiar Rzezi Woli. W piątek mija 78. rocznica rozpoczęcia masowych zbrodni dokonywanych na ludności cywilnej. Był to odwet hitlerowców za rozpoczęte Powstanie Warszawskie.
W piątek w Sejmie uczczono pamięć ofiar Rzezi Woli. Złożenie hołdu zamordowanej między 5 a 7 sierpnia 1944 r. ludności cywilnej zainicjowała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, która przypomniała o wydarzeniach z pierwszych dni Powstania Warszawskiego.
Rzeź mieszkańców Woli w sierpniu 1944 roku
Rzeź Woli stanowiła element akcji wyniszczania miasta i była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia podczas zorganizowanej w Poznaniu narady z udziałem szefa SS Heinricha Himmlera i miejscowego gauleitera Arthura Greisera podjęto decyzję o stworzeniu specjalnej grupy bojowej przeznaczonej do likwidacji sił powstańczych i pacyfikacji Warszawy. Dowodzenie nią Himmler powierzył Wyższemu Dowódcy SS i Policji w Kraju Warty, SS-Gruppenführerowi Heinzowi Reinefarthowi. Wysłane do Warszawy oddziały systematycznie mordowały mieszkańców dzielnicy. W konsekwencji zginęło od 25 do 60 tysięcy osób - była to niemal wyłącznie ludność cywilna.
Źródło: PAP