Awarie schodów w metrze. Ratusz sprawdza, które wymienić

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plAwaria w metrze (zdjęcie z października 2018 roku)

Ratusz analizuje, czy schody ruchome na stacjach metra powinny być wymienione. W ostatnich miesiącach awarie mocno utrudniały ruch pasażerom obu linii.

Na problemy z ruchomymi schodami zwrócił uwagę w interpelacji do władz Warszawy miejski radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Szpądrowski.

Urządzenia "starszej daty"

"Z sygnałów otrzymywanych od mieszkańców, a także obserwacji własnej, do bardzo częstych awarii dochodzi m.in. na stacjach Centrum (peron w kierunku Młocin), Politechnika (wyjście w kierunku skrzyżowania ul. Nowowiejskiej i ul. Waryńskiego), Nowy Świat – Uniwersytet czy też Wilanowska" – napisał samorządowiec.I zaapelował do prezydenta stolicy o przeanalizowanie możliwości wymiany schodów ruchomych, gdy "urządzenia są już starszej daty".Na pismo odpowiedział Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy, któremu podlega komunikacja miejska.Jak zaznacza, obecnie prowadzone są analizy techniczno-ekonomiczne dotyczące ewentualnej wymiany. "Po ich zakończeniu możliwe będzie określenie, czy i które urządzenia będą podlegać wymianie" – podkreśla wiceprezydent miasta.

Nie podał jednak żadnych terminów.

Głośne awarie

O problemach z ruchomymi schodami informowaliśmy w ostatnim czasie niejednokrotnie. I tak na przykład w październiku na stacji centrum wejście na peron kierunku Kabat zostało zamknięte po awarii schodów ruchomych. Wówczas schody jadące w dół niespodziewanie przyspieszyły, po czym gwałtownie zahamowały wstrzymane przez mechanizm bezpieczeństwa. Ludzie powpadali na siebie i poprzewracali się.

W październiku informowaliśmy również, że po pół roku zmagań z awarią uruchomiono ruchome schody na stacji Politechnika. Jak przypomina Metro Warszawskie, to schody, które funkcjonują od 1995 roku - od początku były naprawiane i na bieżąco konserwowane. Według urzędników ostatnia naprawa była problematyczna właśnie ze względu na wiek maszynerii.

Z problemami borykają się również pasażerowie II linii metra. Głośnym przykładem w ostatnim czasie jest stacja Świętokrzyska, a dokładnie budzący kontrowersje łączniku pomiędzy nitkami podziemnej kolejki. Schody ruchome ulegają awarii lub - jak tłumaczy Metro Warszawskie - są zatrzymywane awaryjnie przyciskiem przez samych pasażerów, co powoduje przestoje w ich funkcjonowaniu.

ZOBACZ MATERIAŁY O PROBLEMACH ZE SCHODAMI NA STACJI CENTRUM:

Środkowe schody na stacji metra Centrum działająTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/r