Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Awarie schodów w metrze. Ratusz sprawdza, które wymienić

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plAwaria w metrze (zdjęcie z października 2018 roku)

Ratusz analizuje, czy schody ruchome na stacjach metra powinny być wymienione. W ostatnich miesiącach awarie mocno utrudniały ruch pasażerom obu linii.

Na problemy z ruchomymi schodami zwrócił uwagę w interpelacji do władz Warszawy miejski radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Szpądrowski.

Urządzenia "starszej daty"

"Z sygnałów otrzymywanych od mieszkańców, a także obserwacji własnej, do bardzo częstych awarii dochodzi m.in. na stacjach Centrum (peron w kierunku Młocin), Politechnika (wyjście w kierunku skrzyżowania ul. Nowowiejskiej i ul. Waryńskiego), Nowy Świat – Uniwersytet czy też Wilanowska" – napisał samorządowiec. I zaapelował do prezydenta stolicy o przeanalizowanie możliwości wymiany schodów ruchomych, gdy "urządzenia są już starszej daty". Na pismo odpowiedział Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy, któremu podlega komunikacja miejska. Jak zaznacza, obecnie prowadzone są analizy techniczno-ekonomiczne dotyczące ewentualnej wymiany. "Po ich zakończeniu możliwe będzie określenie, czy i które urządzenia będą podlegać wymianie" – podkreśla wiceprezydent miasta.

Nie podał jednak żadnych terminów.

Głośne awarie

O problemach z ruchomymi schodami informowaliśmy w ostatnim czasie niejednokrotnie. I tak na przykład w październiku na stacji centrum wejście na peron kierunku Kabat zostało zamknięte po awarii schodów ruchomych. Wówczas schody jadące w dół niespodziewanie przyspieszyły, po czym gwałtownie zahamowały wstrzymane przez mechanizm bezpieczeństwa. Ludzie powpadali na siebie i poprzewracali się.

W październiku informowaliśmy również, że po pół roku zmagań z awarią uruchomiono ruchome schody na stacji Politechnika. Jak przypomina Metro Warszawskie, to schody, które funkcjonują od 1995 roku - od początku były naprawiane i na bieżąco konserwowane. Według urzędników ostatnia naprawa była problematyczna właśnie ze względu na wiek maszynerii.

Z problemami borykają się również pasażerowie II linii metra. Głośnym przykładem w ostatnim czasie jest stacja Świętokrzyska, a dokładnie budzący kontrowersje łączniku pomiędzy nitkami podziemnej kolejki. Schody ruchome ulegają awarii lub - jak tłumaczy Metro Warszawskie - są zatrzymywane awaryjnie przyciskiem przez samych pasażerów, co powoduje przestoje w ich funkcjonowaniu.

ZOBACZ MATERIAŁY O PROBLEMACH ZE SCHODAMI NA STACJI CENTRUM:

Środkowe schody na stacji metra Centrum działająTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/r