Saperzy w Muzeum Getta Warszawskiego Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Podczas prac budowlanych w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów odkryto tajemniczą skrytkę pod podłogą. W skrzynce były granaty z czasów II wojny światowej, dlatego na miejsce wezwano saperów.
W zabytkowych budynkach między Śliską a Sienną powstaje Muzeum Getta Warszawskiego. W czwartek przed południem pojawili się tam saperzy.
- Na miejscu są patrol policji i patrol saperski. Saperzy przystąpili do prac - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który był na miejscu. - Podczas skuwania podłogi na jednej z dolnych kondygnacji odkryto skrytkę, w której znajdowała się skrzynka, najprawdopodobniej z grantami - dowiedział się Węgrzynowicz. - Znaleziono 20 sztuk granatów trzonkowych poniemieckich i kilkaset sztuk amunicji do karabinu mauser - ustalił reporter.
Do policjantów trafiło zgłoszenie o znalezieniu niewybuchów. - Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Wezwano patrol saperski. Na budowie znaleziono przedmioty prawdopodobnie z okresu II wojny światowej - poinformowała nas nadkomisarz Marta Sulowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV.
W Muzeum Getta Warszawskiego znaleziono niewybuchy
Historia XIX-wiecznego budynku
Budynek dawnego szpitala wzniesiono w latach 1876-1878 według projektu Artura Goebla. Założenie szpitala było inicjatywą rodziny Bersohnów i Baumanów. Podczas I wojny światowej urządzony został przez Justynę Bersohn lazaret. Po wojnie z powodu trudności finansowych szpital zamknięto. Ponowne uruchomienie placówki było możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu dr Anny Braude-Hallerowej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Gminy Żydowskiej.
Działalność Szpitala Dziecięcego Bershonów i Baumanów zakończyła się 10 sierpnia 1942 wraz z zamknięciem małego getta. W budynkach przy Siennej i Śliskiej umieszczono siedzibę Instytutu Higieny Dziecięcej. Podczas wojny budynki szpitala zostały prawie w 60 procentach zniszczone.
Po wojnie do 2014 roku działała tam Wojewódzki Szpital Zakaźny im. Dzieci Warszawy, ale stan techniczny budynku nie pozwalał na dalsze wykorzystanie go na ten cel. W 2017 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków i przeznaczony na siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego.
Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy Siennej
Autorka/Autor:mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl